خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

الاثنين ١٧ ذو الحجّة ١٤٤٠

Monday, August 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - محیط زیست و گردشگری زمان :   ۱۳۹۸/۴/۲۵ - ۰۹:۴۳ شناسه خبر : ۸۰۹۸۸۳
مسئول حقوقی شبکه ملی محیط زیست:
ضرورت بازتعریف پروژه های شهری به ویژه در حوزه محیط زیستی
آقاخانی بر ضرورت بازتعریف پروژه های شهری به ویژه در حوزه محیط زیستی تاکید کرد و گفت: پایین بودن آگاهی های عمومی در کشور مشکل اصلی محیط زیست است.

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری شبستان، «سیاوش آقاخانی» در نشست شورایاری ها فرصتی برای دست یابی به محیط زیست سالم شهری که برگزار شد، گفت: مفهوم مشارکت شورایاری ها، نقش و فرصت شورایاری ها در حوزه محیط زیست سه موضوعی است که باید به آن توجه داشته باشیم.

 

مسئول حقوقی شبکه ملی محیط زیست افزود: با نگاهی به سیر تاریخی مشارکت و مشارکت مردم ایران می توان مشارکت مردم ایران را به چهار دوره تقسیم کرد. دوران تصمیم گیری برای مردم ایران که پشت درهای بسته انجام می شد و فرد برای مردم تصمیم می گرفت. این سیستم پس از مدتی جنبه مشارکت گیری خود را باز کرد و برای مردم با یک سری متخصص شروع به تصمیم گیری کرد و حلقه دوم مشارکت را بازتر کرد و به سمت متخصصان آمد.

 

وی ادامه داد: دوره سوم مشارکت مردم به پس از انقلاب باز می گردد که تصمیم گیری با مردم رخ داد و تفکر جهادی شکل گرفت و در این دوران فهمیدیم دوران تصمیم گیری پشت درهای بسته تمام شده و امروز نگاه جدیدی در دنیا مطرح است، نگاه تصمیم گیری مردم برای مردم و این نه تنها در تصمیم گیری مدیریت شهری بلکه در حوزه های نظارتی، اجرایی و مشورتی باید دیده شود.

 

آقاخانی با بیان اینکه پنج اصل طلایی وجود دارد که کنار هم می تواند در مشارکت آگاهانه مردم موثر باشد، افزود: ایده از طرف مردم، تصمیم گیری توسط مردم، مردم مجری ایده ها و تصمیمات خود باشند و نظارت مردم از جمله اصول طلایی است که می تواند در مشارکت و آگاهی مردم موثر باشد.

 

وی با بیان اینکه مدیریت مردم محور نقشه راه نجات کشور است، گفت: وقتی مشکلات و چالش های کشوری، استانی و شهری را مطرح می کنیم همیشه دوستان در توجیه شرایط فعلی یک سری بهانه داشتند اما باید بگوییم که مشکل امروز کشور منابع و نیروی انسانی نیست، مشکل کشور ما قوانین نیست چرا که حتی دچار آلودگی قوانین شده ایم بلکه مشکل امروز مملکت مشارکت است. امروز نیروهای انسانی و مهارت ها هرز می رود و این مشکل را می توانیم در قالب شورایاری ها حل کنیم.

 

آقاخانی با بیان اینکه مردم حس و تعلق در مشارکت مدیریت شهری را هنوز درک نکرده اند، تصریح کرد: جلب مشارکت مردمی می تواند در شوراها و شورایاری ها متجلی شود.

 

وی در ادامه با اشاره به انواع تشکل های غیر دولتی در ایران گفت: تشکل های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، صنعتی و تخصصی از جمله تشکل هایی است که با زیرمجموعه هایشان در ایران فعالیت می کنند.

 

مسئول حقوقی شبکه ملی محیط زیست تصریح کرد: غیر انتفاعی بودن و غیر سیاسی بودن دو بال شورایاری ها است و شناسایی مشکلات، نظارت، مشورت و همکاری مهمترین وظایف شوراها محسوب می شود.

 

وی شهرداری ها را نهاد مجری مدیریت شهری عنوان کرد و گفت: محیط زیست و اثربخشی شورایاری ها موضوعی است که باید به آن توجه داشته باشیم.

 

آقاخانی تصریح کرد: شورایاری ها بازوی اجرایی شوراها نیستند بلکه شورایاری ها چشم تیزبین نظارت شوراها هستند.

 

وی تنها راهکار برون رفت از مباحث و مشکلات زیست محیطی را آگاهی عمومی عنوان کرد و گفت: مهمترین وظیفه شورایاری ها این است که آگاهی عمومی جامعه را افزایش دهند و این ظرفیت را دارند که بتوانند آگاهی، آگاهی سازی و آگاهی رسانی را انجام دهند.

 

آقاخانی پایین بودن آگاهی های عمومی در کشور را مشکل اصلی محیط زیست عنوان کرد و گفت: شورایاری ها می توانند هماهنگی های بین بخشی و حلقه ارتباطی بین بدنه اجتماع و شوراها باشند.

 

وی بر ضرورت بازتعریف پروژه های شهری به ویژه در حوزه محیط زیستی تاکید کرد و گفت: مطالبه گری از حلقه های مفقوده در حوزه های دیگر از جمله حوزه شهروندی است و شورایاری ها می توانند ظرفیت های نظارت و مطالبه گری را توسعه دهند.

 

آقاخانی با تاکید بر توجه و ظرفیت سازی به ارتباط شورایاری ها با جامعه تصریح کرد: سازمان های مردم نهاد ظرفیت تشکیل کمیته حقیقت یاب را دارند و ظرفیت اعلام جرم را نیز دارند که این ظرفیت بالایی است.

 

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

وزیر کار در بازدید از چهارمین نمایشگاه توانمندهای روستاییان و عشایر

اشتغال ۲۴۰ هزار نفر با تسهیلات کارآفرینی مناطق محروم

شریعتمداری گفت: در راستای اجرای طرح اشتغال روستایی در شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر تاکنون به ۱۰۰ هزار طرح تسهیلات ارائه شده است که باعث اشتغالزایی برای ۲۴۰ هزار نفر شده است.

اخبار برگزیده شبستان