خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

الاثنين ٢٢ ذو القعدة ١٤٤١

Monday, July 13, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۸/۴/۲۰ - ۱۰:۵۳ شناسه خبر : ۸۰۸۲۷۹
وزیر امور خارجه:
ایرانیان تمام پیش بینی های آمریکا را با شکست مواجه کردند/منافع ملی اجازه نمی‌دهد درباره برجام فیلم بسازیم
ظریف با اشاره به اینکه مردم ایران تاکنون تمام پیش بینی های آمریکا را با شکست مواجه کردند، گفت: با تکیه بر مردمی که از اول انقلاب تمام محاسبات امریکا و غربی ها را باطل کردند پیش بینی های جدید آمریکا هم باطل شد.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، «محمد جواد ظریف» امروز (پنجشنبه ۲۰ تیر) در همایش فرمانداران در وزارت کشور با اشاره به دیدار سال گذشته خود با فرمانداران گفت: سال گذشته در آن جلسه گفتم خروج امریکا از برجام به این شکل یک محاسبه بود و گفتم باید بطلان این محاسبه را برای ثابت کنیم و امروز ثابت شد.

 


وزیر خارجه ایران افزود: محاسبه آنها این بود که با فشارهای شدید اقتصادی ایران سقوط خواهد کرد و این حرف را نه تنها خودشان باور داشتند بلکه به  منتقدانشان نیز منتقل کردند.

 

 

وی گفت: با تکیه بر مردمی که از اول انقلاب تمام محاسبات امریکا و غربی ها را باطل کردند این پیش بینی امریکا هم باطل شد.

 


ظریف افزود: بولتن چند ماه قبل از مسئولیت منافقین گفت ما چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را نخواهیم دید و سال بعد در ایران جشن می‌گیریم او برای این جلسه ۴۰ هزار دلار پول گرفته بود و آرزو و تفکر خود را مطرح کرد. آنها برای رسیدن به این ارزو سرمایه گذاری هنگفتی کردند و دنبال بهانه و ظاهرسازی امضا ی درشتی را برای خروج امریکا از برجام قاب گزفتند و آن را پایان برجام می دانستند.و این سیاست انها شکست خورد.

 

 

وی با بیان اینکه امریکا براساس حرف ضد انقلاب سیاست یک کشور را طراحی کرد، افزود: مردم ایران تاکنون تمام پیش بینی های آنها را با شکست مواجه کردند و  هیچ یک از پیش بینی های آنها درست نبوده است.

 

 

ظریف گفت: در انتخابات ۹۲ هم آمریکایی‌ها خیال کرده بودند مردم با صندوق رأی قهر کرده‌اند و می‌گفتند مردم به پای صندوق رأی بعد از ۸۸ نمی‌آیند، اما ۷۳ درصد مردم آمدند.

 

 

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: برخی از دوستان می‌گفتند برجام استحکام نداشت که آمریکا آن را زیر پا گذاشت و من می‌گویم خیلی هم بود، الان هم می‌بینیم در آینده هم می‌بینیم. منافع ملی ما اجازه نمی‌دهد ما فیلم بسازیم.

 

وی با بیان اینکه البته پول هم برای ساخت فیلم نداریم، گفت: همه این پیش بینی‌ها به شکست انجامید بنده به یاد دارم وقتی صدام به ایران حمله کرد پیش بینی آقایان این بود که ظرف یک یا دو هفته سقوط می‌کنیم به همین دلیل شورای امنیت هیچ گونه قطعنامه‌ای را صادر نکرد. اگر تاریخ اولین قطعنامه‌ای که در مورد جنگ صادر شد را ببینید برای یک هفته پیش از شروع جنگ است. حتی نگفتند عراق از سرزمین‌های ایران خارج شود. یک موضوع کلیشه‌ای در شورای امنیت همواره وجود دارد که یا عقب نشینی کنیم یا آتش بس. آنها حتی این کلیشه را هم رعایت نکردند. ظاهرسازی هم نکردند.

 

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: از ابتدای انقلاب مردم این سیاست غلط را به شکست کشاندند. همین رزمنده‌ها، بسیجی‌ها و مردم عادی این سیاست را به شکست کشاندند. بارها پیش بینی کردند که با سیاست‌ها و فشارهای‌شان می‌توانند ما را به زانو در بیاورند و هر بار مردم ثابت کردند که این سیاست محقق نمی‌شود.

 

ظریف تاکید کرد: امسال هم مردم با حضورشان در انتخابات یک بار دیگر ثابت می‌کنند که این سیاست، سیاست شکست خورده است. مهم نیست چه کسی پیروز می‌شود مهم این است که در انتخابات ایران پیروز شود و آمریکا شکست بخورد. انتخابات امسال و سال آینده ارزش راهبردی برای کشور دارد.

 

وی ادامه داد: در انتخابات ۹۲ آمریکایی‌ها خیال کرده بودند مردم با صندوق رأی قهر کردند و می‌گفتند مردم بعد از ۸۸ به پای صندوق‌های رأی نمی‌آیند، اما ۷۳ درصد مردم آمدند.

 

ظریف افزود: بنده با تمام صداقت گفتم آنچه باعث شد در برابر ۶ قدرت جهانی بایستیم و مقابله کنیم و توافقی انجام دهیم که رئیس جمهور آمریکا می‌گوید بدترین توافق است،‌ حضور مردم است بنابراین با حضور ۷۳ درصدی مردم در انتخابات فارغ از این که چه کسی پیروز شود آمریکایی‌ها فهمیدند که تحریم‌ها با نتیجه‌ای که آنها می‌خواهند به نتیجه نمی‌رسد. تحریم می‌تواند به مردم فشار بیاورد، اما نمی‌تواند مردم را از حاکمیت جدا کند. بر اساس ادبیات تحریم اگر بخواهند با فشار آوردن به مردم نتیجه سیاسی بگیرند یعنی این که مردم را با فشار از حاکمیت جدا کنند و امروز سیاست فشار حداکثری برای جدا کردن مردم از حاکمیت است.

 

ظریف در ادامه گفت: در نتیجه آمریکا در شرایط کنونی احساس می‌کند که از نظر سیاسی و میدانی شکست خورده است. شب گذشته جلسه شورای حکام را تشکیل داد که نمی‌دانم با چه عقل و درایتی در این جلسه که خودش منزوی شده است شرکت کرد. ابر قدرت جهان و عضو شورای حکام و همه متحدین آن حتی یک بیانیه‌ یک خط نتوانستند از رئیس شورای حکام بگیرند.

 

وی در ادامه گفت: ۴ بار آمریکا جلسه شورای امنیت را از سال گذشته تشکیل داده که یک بار رئیس جمهور آنها در آن شرکت کرد و یک بار کارشناسان، برخی کشورها سخنرانی کردند اما نتوانستند یک کلمه علیه ایران دریافت کنند و نتوانستند یک قطعنامه از شورای امنیت بگیرند. حالا دیروز در برابر اقدام قانونی ایران آمریکا مجدداً جلسه شورای حکام را درخواست کرده در حالی که در صحنه سیاسی در دنیا منزوی است.

 

وزیر خارجه ادامه داد: در صحنه میدانی آمریکا احساس می‌کند در خاورمیانه شکست خورده است، البته یکی از دلایل شکست آمریکا مقاومت مردم و همراهی جمهوری اسلامی ایران است. نکته‌ دیگری که باعث پیروزی جمهوری اسلامی ایران و قدرت مقاومت شده سیاست و انتخاب‌های غلط آمریکا و متحدین منطقه‌ای است.

 

وی گفت: این ما نبودیم که از طالبان و القاعده حمایت کردیم و به صدام ۷۰ میلیارد دلار پول سعودی دادیم و سلاح شیمیایی آلمانی دادیم. ما نبودیم که نخست وزیر فلان کشور را یک هفته در زندان نگه داشتیم لذا آنها اشتباه کردند سیاست‌های اشتباه اتخاذ کردند. از دیکتارتوها، قاتل‌ها و کسانی که علیه مردم خودشان خشونت به کار می‌برند از اشغالگران صهیونیست و از کسانی که حقوق مردم را زیر پا می‌گذارند و از تروریست‌ها حمایت کردند، در نتیجه در منطقه منزوی شدند.

 

ظریف خاطر نشان کرد: آیا توافق موشکی با روسیه محکم نبود؟ آیا اساسنامه یونسکو محکم نبود؟ آیا کنوانسیون محیط زیست هم محکم نبود؟ آیا همه دنیا هر کسی که توافقی کرده همه سرشان کلاه رفته بود؟ خیر. آمریکا سیاستش یک جانبه گرایی است. نتیجه‌اش را در جلسه شورای حکام دیدیم اگر عاقلانه رفتار کنیم باز هم خواهیم دید و بر اساس سه اصل رهبری، عزت، حکمت و مصلحت رفتار کنیم، حتماً نتایج‌اش را می‌بینیم. حتماً مردم ایران عزیز هستند و هیچگاه ذلیل نشدند و نمی‌شوند.

 

وی با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها در صحنه سیاسی منزوی شدند، گفت: این شرایط به خاطر سیاست‌های غلط خودشان و به دست خودشان است؛ در واقع شرایطی است که آمریکا برای خودش درست کرده است. او با قدری عقل، درایت و رها کردن خودش از یوق اسرائیل، می‌تواند زندگی کند. دلیلی ندارد به این شکل رفتار کند، ما سر جنگ نداریم.

 

ظریف در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمانی که تصمیم گرفت برای ایجاد توازین و بر اساس بند ۳۶ برجام برخی از اقدامات خودش را متوقف کند تا برجام را حفظ کند در شرایط ضعف این کار را نکرد در شرایط قدرت این کار را انجام داد. جمهوری اسلامی ایران یک واحد است که در ذیل رهنمودها و ارشادات رهبری در صحنه‌های مختلف حضور دارند.

 

وی تاکید کرد: ایران چند واحد نیست خارجی‌ها خیال نکنند با ایران متشتت مواجه هستند. آنها با ایران یکپارچه‌ای مواجه هستند که آخر سال پای صندوق‌های رأی می‌آید و وحدت و انسجام ملی را نشان می‌دهد. صرف نظر از این که به چه کسی رأی بدهد، به هر که رأی بدهند برای کشور خوب است آنچه مهم است حضور و اقتدار ملی باید وجود داشته باشد.

 

وزیر امور خارجه گفت: ایران به عنوان جمهوری اسلامی ایران و کل نظام نه قسمتی از آن ذیل رهبری فعالیت می‌کند. این ایران در حوزه‌ میدانی دست بالا را دارد. آمریکا آمده از تنها اهرم باقی‌مانده‌اش که اقتصاد است استفاده کند، یعنی اینکه مردم عادی را هدف قرار داده است.

 

ظریف در ادامه با اشاره به تعریفی از تروریسم گفت: تعریفی که در این زمینه مورد توافق همه هست این است که شما از اقدامات زورمدارانه علیه مردم غیرنظامی با اهداف سیاسی استفاده کنید. آمریکایی‌ها می‌گویند تروریست کار ترسوها است. آمریکایی‌ها می گویند ما با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم. اگر هر وقت اقدام تروریستی اتفاق بیافتد آمریکایی‌ها صفتی که برای تروریست‌ها به کار می‌برند این است که اقدام ترسوها است.

 

وی خاطرنشان کرد: آمریکا به خاطر اقدامات غلطش در صحنه‌ میدانی شکست خورده است و نمی‌تواند از ما دلخور باشد که انتخاب درست کردیم. نمی‌تواند از ما دلخور باشد که مردم عراق را به جای صدام انتخاب کردیم. مردم سوریه را به جای داعش، مردم لبنان را به جای صهیونیست‌ها و مردم یمن را به جای کسانی که بمببارانشان می‌کنند انتخاب کردیم.

 

ظریف ادامه داد: سیاست‌های آمریکا در منطقه و درسطح جهانی شکست خورده است. آمریکا به بازی ترسوها روی آورده است. از تبلیغات اقتصادی علیه مردم ایران استفاده می‌کند به این امید که مردم را علیه دولتشان بشوراند. اینها را رسماً دارند اعلام می‌کنند. پمپئو رسماً گفته که امید ما این است که مردم ایران حکومت دیگری را انتخاب کند. حالا این امیدتان را با چه چیزی انجام می‌دهید. با دعا، دیپلماسی، یا با استفاده از ترور.

 

وی اظهار کرد: آیا با استفاده از کشتن بچه‌ سرطانی یا با استفاده از زجر دادن به بچه‌ مبتلا به ای بی یا با استفاده از زجر دادن به بیمار مبتلا به ام اس؛ ما خوشبختانه در اکثر زمینه‌ها به خودکفایی رسیده‌ایم. سه چهار زمینه است که شما همه علمتان را به ما مدیون هستید. چهار تا حوزه‌ علمی را در اختیار خود دارید. به این می گویند جنایت جنگی به این می‌گویند تروریسم.

 

وزیر امور خارجه گفت: آمریکا به خاطر فلاکت در حوزه‌ منطقه‌ای و بین‌المللی به تروریسم اقتصادی روی آورده است، لذا اشتباه نکنید ما در موضع ضعف نیستیم. جمهوری اسلامی ایران در موضع قدرت است. ما به خاطر حکمت، مصلحت و عزت در موضع ضعف نیستیم. آمریکایی‌ها هستند که حداکثر استفاده را از دلار می‌کنند. اینستکس ممکن است برای ما ارزشی نداشته باشد اما یک ارزش استراتژیک دارد و آن این است که نزدیک‌ترین متحدین آمریکا مکانیزمی ایجاد کردند که آمریکا را دور بزنند.

 

وی افزود: دو کشور متحد آمریکا که امارات و هند باشند تصمیم گرفتند در معاملات خودشان از دلار استفاده نکنند. روسیه و چین تصمیم گرفتند در معاملات خودشان از دلار استفاده نکنند. ما با ترکیه بر اساس گفته‌ وزیر خارجه‌ این کشور  ۳۵ درصد معاملات ما بر اساس ارز ملی بوده است.

 

ظریف اظهار کرد: این کار یعنی استفاده افراطی آمریکا از تروریسم اقتصادی مبتنی بر حاکمیت دلار که باعث شده در دراز مدت از نظر راهبردی حتی در حوزه‌ اقتصادی هم آمریکایی‌ها ضرر کنند؛ لذا الان که ما وارد این مرحله مهم از حیات سیاسی جمهوری اسلامی ایران می‌شویم که انتخاب است باید با دید باز وارد این مرحله شویم. با این دید که ایران قدرتمند است. ایران منابع مادی و معنوی فراوان قدرت دارد. مهمترین منبع قدرت ایران از ابتدای انقلاب تاکنون و ان‌شاء الله تا ظهور حضرت ولی عصر (عج) حضور مردم و حمایت مردم است./

 

 

 

 

 

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش:

تفکر جهادی مدیران بزرگترین مشکلات را از میان بر می دارد

حجت الاسلام محمد حسنی با بیان اینکه فرماندهان دفاع مقدس با تفکر جهادی بر بزرگترین مشکلات با نبود امکانات غالب شدند، گفت: مدیرانی که در حال حاضر با فرهنگ دفاع مقدس خدمت می کنند در غلبه بر مشکلات مانند رزمندگان دفاع مقدس موفق می شوند.

اخبار برگزیده شبستان