خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٩ ذو الحجّة ١٤٤٠

Wednesday, August 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : ایلام - زمان :   ۱۳۹۸/۴/۱۲ - ۱۴:۴۸ شناسه خبر : ۸۰۵۵۲۱

از سلول‌های بنیادی و خون بند ناف چه می‌دانید؟
سلول‌های بنیادی موجود در خون‌بند ناف در درمان بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج تنها گزینه درمان بوده و اماکن ذخیره‌سازی آن، تنها یک‌بار و در زمان تولد برای هر فرد در طول زندگی وجود دارد.

خبرگزاری شبستان- ایلام: آیا میدانید خون موجود در بند ناف نوزاد در هنگام تولد دور ریخته می‌شود سرشار از سلول‌های بنیادی است؟ آیا میدانید به پتانسیل درمان بیش از ۷۰ نوع بیماری با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف وجود داشته و برخی بیماری‌های بدخیم ازجمله انواع سرطان‌های خون تالاسمی بیماری‌های نقص سیستم ایمنی کم‌خونی مادرزادی و غیره نیز با این سلول‌ها قابل‌درمان است؟

 

 آیا می‌دانید تنها یک‌بار برای هر فرد در طول دوران زندگی و در هنگام تولد فرصت ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون ‌بند ناف وجود دارد؟ آیا می‌دانید امروزه در بیش از ۹۵ کشور جهان امکان جمع‌آوری و ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف وجود دارد؟ آیا می‌دانید چگونه می‌توان سلول‌های بنیادی خون بند ناف را جداسازی کرد و مدت طولانی نگهداری کرد؟ آیا میدانید ذخیره‌سازی خون بند ناف نوزاد در ایران و در بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان بیش از ۱۰ سال است که انجام می‌پذیرد و تاکنون بیشتر از ۷۰ هزار نمونه خون بند ناف در این بانک ذخیره‌شده است؟

 

باوجود مدت‌زمان کوتاهی که از شروع تحقیقات در خصوص سلول‌های بنیادی می‌گذرد، عرصه این علم، مرزهای بسیاری را درنوردیده و جهان زیست‌شناسی و پزشکی را دچار تحول بسیار نموده است، سلول‌های بنیادی خون‌بند ناف دارای پتانسیل بالقوه‌ای برای درمان و یا کاهش شدت بیماری‌های صعب‌العلاج هستند.

 

خون‌بند ناف که به‌عنوان خون جفتی شناخته‌شده، خونی است که در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان دارد، پس از تولد نوزاد، خون باقی‌مانده در بند ناف نوزاد و جفت که غنی از سلول‌های بنیادی است به‌عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود.

 

 سلول‌های بنیادی موجود در خون بند ناف در درمان بسیاری از بیماری‌های صعب‌العلاج تنها گزینه درمان هستند، سلول‌های بنیادی که از خون بند ناف گرفته می‌شوند بسیار پرتوان و نامیرا هستند همچنین در اثر تکثیرهای پی‌درپی، پیر نمی‌شوند و امروزه به‌عنوان جایگزینی قابل‌اعتماد برای سلول‌های بنیادی مغز استخوان در درمان بیماری‌های صعب‌العلاج مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 

با توجه به این واقعیت که امکان ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف نوزاد، تنها یک‌بار و در زمان تولد برای هر فرد در طول زندگی وجود دارد، امروز استفاده از خدمات ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف نوزاد و به انتخاب بسیاری از والدین در زمان تولد فرزندان تبدیل‌شده است.

 

 بیماری‌های قابل‌درمان به کمک سلول‌های بنیادی

 در حال حاضر در کشورمان بیماری‌هایی که منشأ خونی دارند ازجمله انواع سرطان خون، تالاسمی، کم‌خونی‌های مادرزادی، نقص سیستم ایمنی و غیره با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف قابل‌درمان هستند، همچنین این سلول‌ها در مراحل پس از شیمی‌درمانی در درمان انواع سرطان‌ها می‌توانند مورداستفاده قرار گیرند به‌علاوه ثابت‌شده که سلول‌های بنیادی قادر به درمان محدوده وسیع از بیماری‌های مزمن و حاد هستند و تحقیقات زیادی در زمینه استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌هایی مانند پارکینسون، بیماری‌های قلبی، کبدی، دیابت، دیستروفی عضلانی و آسیب‌های نخاعی، سکته و غیره در حال انجام است.

 

 وضعیت ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون‌بند ناف در ایران و جهان

 امروزه، بانک‌های ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف در اغلب کشورهای توسعه‌یافته جهان وجود دارد و این بانک‌ها، خون‌بند ناف نوزاد را در هنگام تولد به‌جای دور ریخته شدن ذخیره می‌نمایند تا در آینده جهت درمان بیماری‌های صعب‌العلاج برای صاحب نمونه یا سایر بیماران استفاده شود بدین منظور والدین این نوزادان بایستی قبل از تولد نوزاد اقدام به ثبت‌نام در بانک خون بند ناف نمایند.

 

 هم‌اینک بیش از ۵۰۰ بانک خون بندناف در سراسر جهان وجود دارد و تاکنون بیش از ۳۰ هزار پیوند خون بند ناف در جهان صورت پذیرفته است این در حالی است که سالانه حدود ۳ هزار پیوند جدید به این آمار اضافه می‌شود، در ایران نیز بانک خون‌بند ناف رویان به‌عنوان تنها بانک خون‌بند ناف و خویشاوندی از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را آغاز کرده است و تاکنون سلول‌های بنیادی خون بند ناف بیش از ۷۰ هزار نوزاد در سراسر کشور و در مواردی از خارج کشور در این مرکز ذخیره‌سازی شده است.

 

 ذخیره‌سازی خون بند ناف

 ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف نوزاد می‌بایستی در صورت اطمینان از عدم ابتلای مادر به برخی بیماری‌ها (لیست موارد منع قرارداد در سایت شرکت قابل‌مشاهده است) در ماه نهم بارداری آزمایشات لازم جهت تائید سلامت مادر انجام می‌شود، قبل از انجام این آزمایشات با تکمیل پرسشنامه پزشکی باید مطمئن شد مادر منعی جهت عقد قرارداد نداشته باشد در صورت عدم وجود منع عقد قرارداد و تائید سلامت مادر به‌واسطه آزمایشات، پدر نوزاد به یکی از نمایندگی‌های بانک خون بند ناف رویان در سراسر کشور مراجعه نموده و پس از عقد قرارداد، کیت جمع‌آوری نمونه خون‌بند ناف را دریافت می‌نماید.

 

خلاصه فرآیند عقد قرارداد و ذخیره‌سازی نمونه خون بند ناف

 مطالعه موارد منع قرارداد از طریق سایت بانک خون بند ناف رویان یا مراجعه به دفاتر بانک خون بندناف رویان در سراسر کشور- مطالعه و تکمیل پرسشنامه پزشکی- انجام آزمایش مادر در ماه نهم بارداری در صورت عدم وجود موارد منع قرارداد - عقد قرارداد و دریافت کیت جمع‌آوری نمونه خون‌بند ناف (ا حضور پدر جهت امضا و دریافت قرارداد در محل دفتر نمایندگی الزامی است) - جمع‌آوری نمونه خون بند ناف و ارسال به‌موقع به بانک خون‌بند ناف رویان توسط کارشناسان دفتر نمایندگی- پردازش سلول‌های بنیادی خون‌بند ناف و فریز نمونه

 

* لازم به توضیح است که امکان ثبت‌نام مشتریان در بانک خون‌بند ناف رویان به‌صورت مراجعه حضوری به دفاتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان در سراسر کشور و یا به‌صورت آنلاین و از طریق مراجعه به سایت بانک خون‌بند ناف رویان آدرس www.rsct.ir فراهم‌شده است.

 

 در هر تولد، حیاتی دیگر بوده است.

پایان پیام/92
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آغاز ثبت‌نام چهاردهمین دوره مسابقات قرآن کریم جامعه کار و تلاش استان ایلام

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، از آغاز ثبت‌نام چهاردهمین دوره مسابقات قرآن کریم ویژه جامعه کار و تلاش در مرحله استانی در این استان هم‌زمان با سراسر کشور خبر داد.

اخبار برگزیده شبستان