خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ٢١ صفر ١٤٤١

Monday, October 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : گیلان - زمان :   ۱۳۹۸/۴/۶ - ۰۷:۵۱ شناسه خبر : ۸۰۳۵۶۳
شبستان گزارش می‌دهد:
مسجد نوجوان پسند/ مسجد جامع صومعه‌سرا پاتوق نوجوانان و جوانان
مسجد جامع صومعه‌سرا یکی از مساجد فعال و پویای شهرستان است که با همکاری فرمانده پایگاه بسیج، هیئت امنا و امام جماعت و برگزاری برنامه‌های جذاب سبب جذب جوانان و نوجوانان شده است.

خبرگزاری شبستان- صومعه‌سرا، مائده فلاحتکارضیابری: مسجد به عنوان پایگاهی اسلامی نقش مهمی در تربیت، آموزش و ایجاد نزدیکی بین مسلمانان دارد، پایگاهی که همواره در روایات از آن به بزرگی یاد شده است.

 

یکی از مهمترین مراکز دینی که آثار آن در عرصه اجتماعی و فرهنگی بیش از سایر ادیان به چشم می خورد، مسجد است، مساجد امروز به عنوان یک پایگاه فرهنگی نقش مهمی در تبیین ارزش‌های اسلامی در جامعه بر عهده دارند و بسیج و مساجد باید با پیوندی استوار و جاودانه، زمینه جذب هر چه بیشتر جوانان بسیجی را در مساجد فراهم کنند.

 

در این راستا گفت‌وگویی تفضیلی با «ابوذر خوشبخت» فرمانده پایگاه مالک اشتر مسجد جامع صومعه‌سرا انجام داده‌ایم، این جوان 24 ساله که به عنوان فرمانده بسیج موفق در سطح شهرستان و استان شناخته شده است، برای جذب جوانان و نوجوانان به مسجد برنامه‌های جذابی را برنامه‌ریزی کرده است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 

 

*چه برنامه‌هایی در راستای جذب جوانان و نوجوانان به مسجد دارید؟

با همکاری هیئت امنا بیشترین برنامه‌های مسجد جامع صومعه‌سرا برای جوانان و نوجوانان برنامه‌ریزی می‌شود که یک سری از برنامه‌ها در طول سال به صورت مداوم در حال انجام است.

 

شنبه‌های سینمایی، بازی فوتبال‌دستی، حلقه‌های تربیتی و ... از جمله این برنامه‌ها است، اما در بازه‌های زمانی مختلف طرح‌هایی مانند طرح تابستانی، اوقات فراغت و ... برگزار می‌کنیم که یک برنامه سه ماهه محسوب می‌شود و بعد از آن مابقی برنامه‌ها از برنامه‌های طرح‌ تابستانه الهام می‌گیرند.

 

برای تابستان یک سری برنامه‌های جدید برای جوانان و نوجوانان برنامه‌ریزی کرده‌ایم، قرارگاه شهید ابراهیم هادی را برای برنامه‌های تابستانه تشکیل داده‌ایم که در این قرارگاه کلاس‌ها و موضاعت برنامه‌ریزی شده باید اجرایی شود.

 

برای نخستین بار در مساجد و پایگاه باشگاه خلاقیت راه‌اندازی کرده‌ایم، این باشگاه شامل اختراعات و دانستنی‌ها است که استاد مدنظر در این راستا با نوجوانان فعالیت کرده و یک برنامه کاملا مهیج و جذاب است.

 

بحث روخوانی و روانخوانی قرآن که در آن موذنی و مکبری وجود دارد و یکی از مربیان 2 روز در هفته این برنامه را برای نوجوانان و جوانان برگزار می‌کند.

 

پاتوق گفت‌وگو یکی دیگر از برنامه‌ها است که یک جلسه 2 طرفه بوده و موضوعات آن در راستای رسانه و سبک زندگی است که سعی می‌شود شبهات نوجوانان و جوانان که در مدارس وجود دارد در این راستا بحث و بررسی شود و در زمینه سبک زندگی هم به این گونه است که نوجوانان قدرت و مهارت «نه» گفتن و تصمیم‌گیری را بیاموزند.

 

نقشه سفر زندگی از دیگر برنامه‌های تابستانی مسجد جامع است، معمولا کلاس احکام از استقبال کمی برخوردارست به همین دلیل یک روحانی متخصص و متعهد و پرنشاطی را آورده‌ایم که با نوجوانان در قالب بازی و سرگرمی، احکام مربوط به سنین نوجوانان را بازگو کند.

 

به عنوان نمونه این روحانی بین ورزش فوتبال و یا اردوی نیم‌روزه که با نوجوانان است چند احکام مخصوص این سنین را هم نیز بیان می‌کند که بیشتر بر روی این قشر تاثیرگذار است.

 

بازی‌های رایانه‌ای، فوتبال، دارت، استخر شنا و باشگاه رزمی از دیگر برنامه‌هایی است که در قالب طرح تابستانه انجام می‌شود.

 

2 دوره کمک‌های اولیه و آموزش نظامی برای کسانی که در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند و می‌خواهند به اردو بیایند واجب است که در غیر این صورت نمی‌توانند در اردو شرکت کنند.

 

تصمیم گرفته شده هر هفته اردوهای داخل شهرستانی و هر ماه یک اردوی بزرگ خارج از استانی داشته باشیم و همچنین مسابقه کتابخوانی و کارت‌های امتیازی هم از دیگر برنامه‌ها است.

 

 

*استقبال جوانان و نوجوانان نسبت به مسجد و برنامه‌هایی که برگزار می‌کنید، به چه صورت است؟

تا کنون هر برنامه‌های که در مسجد جامع صومعه‌سرا برگزار شده، استقبال به صورت ویژه و عالی بوده است و واقعا شور و اشتیاق نوجوانان و جوانان در مسجد بسیار پررنگ است.

 

*همراهی هیئت امنا و امام جماعت چقدر در موفقیت شما در جذب جوانان و نوجوانان به مسجد تاثیرگذار است؟

امام جماعت و هیئت امنا و نمازگزاران با برنامه‌های پایگاه همکاری ویژه‌ای دارند که در استقبال این قشر از جامعه نسبت به برنامه‌ها تاثیرگذار است. وقتی جوانان و نوجوانان وارد مسجد شده و با استقبال و آغوش باز هیئت امنا و امام جماعت مسجد مواجه می‌شوند، سبب شور و اشتیاق این قشر می‌شود تا در برنامه‌ها حضور پررنگ داشته باشند.

 

*برای اینکه تهاجم فرهنگی و فضای مجازی غیرسالم بر روی جوانان تاثیر نگذارد چه برنامه‌هایی در دستور کار دارد؟

پاتوق گفت‌وگویی که در لیست برنامه‌های تابستانی قرار گرفته شامل حال تهاجم فرهنگی، فضای مجازی غیر سالم می‌شود که زیر نظر یک استاد دانشگاه متخصص انجام می‌شود.

 

*در زمینه بیانیه گام دوم چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

در زمینه مسئولیت‌پذیری تمام کسانی که در حال فعالیتند، از نسل جوانند و اینکه بیشتر اردوهای ما اردوهای تشیکلاتی است که به نوجوانان مسئولیت‌پذیری، کار کردن و یک سری اقداماتی که از سن آنها بالاتر است را انجام دهند.

 

اینکه گام دوم انقلاب را بین نوجوانان مطرح کنیم کمی سخت است. همه توضیح می‌دهیم که نگاه مقام معظم رهبری به این گونه است که ما از نوجوان و جوانان به کارگیری کنیم، اما هنوز در شگرد به کارگیری و جایگاه آن مانده‌ایم و نمی‌دانیم باید چگونه با نوجوانان برخورد کنیم اما در صدد آن هستیم همین که برنامه‌های ما حول نوجوانان و جوانان است یعنی اینکه در بستر انقلاب پیش می‌رویم.

 

 

*برنامه‌هایی که برگزار می‌کنید تا چه حد می‌تواند این قشر از جامعه را جذب مسجد در تمام طول سال کند؟

برنامه تابستانی و اوقات فراغت حالت جذب بسیار زیادی دارد متاسفانه در بستر مسجد و پایگاه مشکل نگهداری بچه‌ها را داریم.

بعد از اوقات فراغت تابستانه همه از مسجد می‌روند زیرا پایگاه و مسجد خوراک خوبی ندارند که به این قشر بدهند، حال ما در تلاشیم که برای شش ماهه دوم سال برنامه‌ریزی کنیم تا این روال برنامه‌ها ادامه داشته باشد و و انها را حفظ کنیم.

 

اما حداقل از هر 100 نفر که جذب می‌شوند 30 تا 40 نفر پای ثابت مسجد می‌شوند اما هفته‌ای یک بار به مسجد می‌آیند که باید با برنامه‌ریزی متداوم سب جذب بالا شویم.

 

گفتنی است؛ مسجد جامع صومعه‌سرا تنها مسجد فعال در این شهرستان نیست و مساجد زیادی اطرافمان وجود دارد که در تربیت کودکان و نوجوانان ما نیز نقش بسزایی دارند، چه بسا که در پیروزی انقلاب اسلامی و سالهای هشت سال دفاع مقدس همین مساجد پایگاه رسیدن به راه سعادت بودند.

پایان پیام/526

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استاندار گیلان:

کشاورزی محور توسعه پایدار در گیلان/ پروژه‌هاي اقتصاد مقاومتي حمايت مي شوند

زارع کشاورزی را محور توسعه پایدار استان اعلام کرد و گفت: توسعه استان سبز-آبی و بر پایه کشاورزی، گردشگری و صنایع پاک قرار دارد.

اخبار برگزیده شبستان