خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸

الأربعاء ١٤ ذو القعدة ١٤٤٠

Wednesday, July 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۳۹۸/۴/۴ - ۱۵:۵۴ شناسه خبر : ۸۰۳۱۰۶
استاندار خراسان جنوبی:
عدم اجرای مصوبات ستاد رفع موانع تولید پذیرفته نیست/ به واژه «نه گفتن» حساسیت دارم!
معتمدیان با تاکید بر اینکه عدم اجرای مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان از دستگاه های اجرایی پذیرفته نمی‌شود، گفت: به برخی واژه‌ها از جمله «نه گفتن»، «نتوانستن» و «توجیه کردن» حساسیت دارم!

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «محمدصادق معتمدیان» امروز (4 تیر) در جلسه جمع بندی بازدید از واحدهای تولیدی صنایع غذایی شهرک صنعتی بیرجند اظهار کرد: اولویت نخست کشور و نظام و دولت و در شرایط فعلی توجه جدی به مباحث اقتصادی است و نامگذاری‌هایی که در یک دهه اخیر توسط مقام معظم رهبری انجام گرفته نیز حول محور اقتصادی بوده است.

 

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه نامگذاری امسال مبنی بر رونق تولید نیز در استمرار این سیاست بوده است، گفت: یکی از مهمترین دغدغه‌های کشور بحث بیکاری و اشتغال است و به طور یقین رونق تولید در افزایش اشتغال و تثبیت وضعیت موجود اشتغال تاثیرگذار خواهد بود.

 

معتمدیان با اشاره به اینکه افزایش تولید ظرفیت‌های بسیار خوبی در کشور ایجاد می کند، افزود: سرمایه گذاری‌های کلانی توسط  بخش خصوصی و دولتی انجام شده اما متاسفانه کمتر از ظرفیت اسمی آنها استفاده می شود و واحدهای کمی در استان با ظرفیت کامل مورد بهره برداری قرار گرفته است.

 

وی با بیان اینکه افزایش تولید یکی از دستاوردهای بحث رونق تولید خواهد بود که هزینه و زمان کمتری نیاز دارد، عنوان کرد: رونق تولید افزایش صادارت را به دنبال دارد و نامگذاری شعار سال به جهت وضعیت موجود کشور و تحریم ها  و فشارهای بین المللی کاملاً کارشناسی شده است لذا صرفاً در حد شعار و نامگذاری نیست، به عنوان سیاست‌های کلان نظام است.

 

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: باید اقدامات عملیاتی و اجرایی برای حمایت از تولید داشته باشیم و تشکیل ستاد تدابیر ویژه اقتصادی و جلسات سران سه قوا که اختیارات فراقانونی توسط مقام معظم رهبری به آنان داده شده در جهت حل مشکلات است.

 

معتمدیان با اشاره به اینکه گره‌هایی که در صحبت های امروز تولیدکنندگان شنیده شد متاسفانه باعث عدم پیشرفت کارها است، افزود: همه اختیارات در قالب ستاد تدابیر ویژه اقتصادی با مسئولیت استاندار تفویض شود که البته بخش عمده آن تفوض شده است.

 

به گفته وی تمام ارکان نظام عزم جدی برای کمک دارند اما در مرحله اجرا اما برخی اوقات چرخ دنده‌ها گیر دارد که باید روان شود لذا از مدیران انتظار است خود را با شرایط فعلی کشور وفق دهند و اگر بنا بود طبق رویه‌های گذشته کارها انجام شود اختیارات دادن موضوعیت پیدا نمی کرد.

 

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه باید مدیران با سیاست‌های استان که ناشی از اختیاراتی است که دولت به ما تفویض کرده هماهنگ شوند، گفت: با برخی واژه‌ها از جمله «نه گفتن»، «نتوانستن» و «توجیه کردن» حساسیت دارم! چرا که این کلمات بار معنای منفی دارد.

 

معتمدیان بیان کرد: تلاش بر این است که مشکلات را حل کنیم؛ به نوعی اکنون مشکلات با مردم و تولیدکننده گره خورده است و اینگونه نیست که بخشی و جزیره ای نگاه کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه باید مصوبات بخش تولید استان جدی گرفته شود، افزود: عدم اجرای مصوبات برای دستگاه‌های اجرایی بار حقوقی دارد و مدیران باید پاسخگو باشد و بدون تعارف بگوییم که عدم اجرای مصوبات برای دستگاه‌های اجرایی هزینه دارد!

 

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: ایده ای در استان مطرح شده که مرکز یا مجموعه ای از بخش هایی که برای رفع موانع تولید استان مسئولیت دارند در جایی متمرکز کنیم تا به راحتی در دسترس تولیدکنندگان باشند و هیچ مسئولتی جزء پیگیری مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نداشته باشند.

 

معتمدیان با گلایه از اینکه مهمترین مشکل این است که مصوباتی در استان وجود دارد که اجرایی نمی‌شود و بر روی کاغذ می‌ماند یا دستگاه‌ها خود را مکلف به اجرا نمی‌بینند، تصریح کرد: اگر مصوبات ستاد تسهیل باید اجرایی شود و به هیچ عنوان عدم اجرای مصوبات از دستگاه های اجرایی پذیرفته نمی‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه هماهنگی با مرکز بر عهده مدیران استانی است، بیان کرد: باید مدیران ارتباط و رفت و آمدها را بیشتر کنند  و سیاست کلان نظام بر این است که وزارتخانه ها اختیارات را به مدیران استانی تفویض کنند.

 

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات که امروز هم مصداق‌های از آن را دیدیم جزیره ای عمل کردن است، گفت: در حالی که ما دولت  و زنجیره به هم پیوسته هستیم  و اینکه سازمان جهاد کشاورزی کار خود را انجام دهد و با نامه ای در بحث سبوس رفع تکلیف کند و اداره غله نیز کار خود را انجام دهد، قابل قبول نیست؛ مسئولیت هماهنگی بر عهده معاونت اقتصادی استانداری است و به هیچ عنوان نمی پذیرم دستگاهی رفع تکلیف کند.

 

معتمدیان از بازرسی استانداری درخواست کرد ظرف مدت 48 ساعت علت عدم پاسخگویی اداره غله به جهاد کشاورزی و عدم گزارش این موضوع توسط جهاد کشاورزی به استانداری را گزارش دهد؛ همینگونه است که با رفع تکلیف کردن مشکلات بر روی زمین می‌ماند! باید با روحیه جهادی و رفع مشکلات پیش برویم.

 

به گفته وی هر هفته استانداری در خدمت بخش تولید خراسان جنوبی است و جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به صورت عملیاتی و میدانی همراه بازدید از واحدهای تولید و صنعتی برگزار خواهد شد تا تصمیم گیری کنیم  و مصوبات باید مورد اجماع باشد و بعد از ابلاغ لازم اجراست و عدم اجرای مصوبات باید گزارش شود و حتما برخورد جدی خواهد شد.

 

استاندار خراسان جنوبی بر زمان‌بندی اجرای مصوبات تاکید کرد و افزود: برای پیگیری این مصوبات مجموعه ای تشکیل می شود.

 

معتمدیان با بیان اینکه مشکلات بخش تولید احصاء شده، ادامه داد: این مشکلات مربوط به مالیات، بیمه، بانک، سوء مدیریت، بازاریابی است.

 

وی عنوان کرد: در زمینه بازاریابی بایستی کمیسیون‌ها فعال شود و از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی که نقش اساسی و تخصصی دارند انتظار است برای حل مشکلات راهکار ارائه دهند.

 

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه باید به دنبال ایجاد بازارهای جدید باشید، تاکید کرد: افغانستان بازار بکری است که در سطح استان دیده نشده است و بازار افغانستان را با فراه و گمرک ماهیرود نباید اشتباه بگیریم؛ باید تمام افغانستان به عنوان جامعه هدف صادرات استان دیده شود.

 

به گفته وی قدرت رقابت با واحدهای بزرگ کشور را به لحاظ کیفی، کمی و قیمت تمام شده کالا به دلیل نداشتن زیرساخت نداریم و به سختی می توانیم بازاریابی کنیم لذا بهترین بازار افغانستان است که 95 درصد نیازهای آن از طریق واردات است و می توان در این بازار سرمایه گذاری کنیم.

 

استاندار خراسان جنوبی گفت:  بازارهای پاکستان، عراق و سوریه نیز می تواند مقصد بعدی باشد و اگر در این زمینه برنامه داشته باشیم بازار جدیدی برای استان باشد.

 

معتمدیان خواستار توجه ویژه تولیدکنندگان به مسایل کارگری شد و افزود: باید نگاه‌ها به حوزه کارگری تغییر کند و امروز واحدهای نگاه بسیار ویژه ی به کارگران داشتند و هیچگونه مشکل یا معوقه ای اعلام نشد؛ اما در همین استان واحدهایی هستند که متاسفانه نگاه ابزاری دارند و 10 تا 15 ماه معوقات کارگران دارند که قابل قبول نیست.

 

وی بر پرداخت به موقع مطالبات کارگران تاکید کرد و بیان داشت: واحدهایی در استان بازدید می کنیم که طرح‌های توسعه ای آرمان گرایانه دارند اما 15 ماه حقوق کارگر را پرداخت نکرده اند!

 

استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: در شورای تامین استان به کمیته ای رصد و پایش ماموریت داده شده که در این زمینه هر روز باید این موضوعات را بررسی کنند و دستگاه ها مطالبه‌گرانه پیگیر پرداخت حقوق قشر زحمتکش کارگران باشند.

 

امروز  استاندار خراسان جنوبی از 6 واحد صنعتی دان و طیور، آرد، فرآوری زرشک، تولید عرقیات گیاهی و مربا در شهرک صنعتی بیرجند بازدید کرد و در جریان مشکلات این واحدهای صنعتی قرار گرفت.

 

 

 

پایان پیام/375

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیر درمان تأمین اجتماعی خراسان جنوبی تشریح کرد:

از کمبود دارو و پزشک متخصص تا سهمی را که وزارت بهداشت نمی‌دهد!

فیروزی با اشاره به مشکل کمبود دارو و پزشکان متخصص در مراکز درمانی تامین اجتماعی استان، گفت: وزارت بهداشت سهمی از فارغ التحصیلان متخصص برای مراکز تامین اجتماعی قائل نمی‌شود و به تعهد قانونی در این زمینه عمل نمی‌کند.

اخبار برگزیده شبستان