خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

الجمعة ٢٤ ذو الحجّة ١٤٤١

Friday, August 14, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دولت زمان :   ۱۳۹۸/۴/۴ - ۰۸:۲۲ شناسه خبر : ۸۰۲۸۴۲
شبستان گزارش می دهد:
اقدامات عملی برای تامین نظر رهبری/اصلاح نظام بودجه ریزی از سال آینده
پس از آنکه رییس مجلس از دستور رهبری برای اصلاح ساختار بودجه خبر داد سازمان برنامه و بودجه طرح اصلاح ساختاری بودجه بر مبنای ۴ محور و ۲۳ برنامه را ارائه داد و حالا در آخرین خبرها در این رابطه قرار است اصلاح نظام بودجه ریزی از سال آینده انجام می شود.

به گزارش خبرنگار دولت خبرگزاری شبستان، «علی لاریجانی»، رییس مجلس شورای اسلامی 17 بهمن سال گذشته در شورای اداری قم از دستور رهبر معظم انقلاب برای اصلاح ساختاری در نظام بودجه‌ریزی کشور ظرف ۴ ماه آینده خبر داده بود و بر لزوم توجه مسئولان و مدیران به مسائل داخلی کشور و پرهیز از مشاجرات سیاسی تأکید کرده بود.

 

بنابراین گزارش رییس مجلس شورای اسلامی پیشتر از این اعلام نیز به نقل دیگری از رهبر معظم انقلاب درباره لزوم اصلاح ساختار بودجه ای اشاره کرده و در این باره گفته بود: «رهبری فرمودند بودجه کشور در شرایط تحریم ها باید با ملاحظاتی تدوین شود و ضروریات مود توجه قرار گیرد. این فرمایشات رهبر انقلاب به این معنی است که باید حقوق و مزایای کارکنان و موضوع اشتغال مود توجه ویژه قرار گیرد. تدوین بودجه بر اساس کاهش هزینه ها و قطع وابستگی بودجه به نفت از موارد تاکیدی رهبر انقلاب است.»

لاریجانی با درخواست از مرکز پژوهش های مجلس در راستای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار بودجه گفته بود: «اگر ظرف 4 ماه آینده این اصلاحات تدوین شود، می توان بر قانون بودجه  سال 98 اصلاحیه  زد و بودجه سال 99 را بر این مبنا تدوبن کرد.»

 

وی با اشاره به نکات رهبر انقلاب در خصوص لزوم اصلاح بودجه سال 98 گفته بود: «ایشان بر لزوم تدابیر ویژه برای افزایش اشتغال و ارتقای رشد اقتصادی بدون نفت و رشد سرمایه گذاری تاکید دارند. توضیح داده شد، قبل از سال موضوعاتی درباره بودجه 98 مطرح شده بود که رهبری معظم انقلاب نظری را داشتند که بودجه 98 متناسب با تحریم باشد که براساس آن جلسات برگزار شد و معلوم شد که باید در ساختار بودجه‌ریزی کشور باید تغییراتی مانند اینکه حجم دولت براساس سیاست‌های کلی کوچک و چابک شود یا بهره‌وری کار در بخش‌ها باید بالا رود، بودجه‌ریزی براساس عملکرد یا اینکه بودجه باید به فعال‌تر کردن پروژه‌های عمرانی کشور را با کمک مردم اجرایی کرد‌، به وجود آید.»

 

در همین رابطه عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره دستور رهبر انقلاب برای اصلاح ساختار کشور ظرف ۴ ماه آینده به خبرآنلاین گفته بود: «بعد از آنکه پیش نویس لایحه بودجه 98 درآمد، رهبر معظم انقلاب نامه ای به شورای هماهنگی اقتصادی و دولت نوشتند و 6 بند ایراد و توصیه داشتند. بعد مسئولان گفتند «اصلاح لایحه بودجه بر این اساس زمان می برد چون اصلاح برخی از بخش ها مقدمات و کار مطالعاتی می خواهد»، رهبر معظم انقلاب فرمودند «4 ماه به شما فرصت می دهم، تاجایی که می توانید برای ارائه لایحه بودجه 98 انجام دهید، مواردی هم که فرصت نمی شود، به صورت لایحه اصلاحیه در اردیبهشت ماه انجام دهید.»

«سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی» درباره مرجع اصلاح لایحه بودجه ادامه داده بود: «دولت باید لایحه اصلاح بودجه را تدوین و آن را تقدیم مجلس کند. وقتی این لایحه به مجلس آمد نمایندگان رسیدگی خواهند کرد. یعنی شروع، کارکارشناسی و تدوین لایحه در دولت انجام می شود.»

 

به دنبال آن در اواخر بهمن ماه همان سال سازمان و برنامه و بودجه چارچوب مفهومی اصلاحات ساختاری بودجه را ارائه کرد. طرح سازمان برنامه و بودجه بر مبنای چهار رکن تقویت نهادی بودجه، هزینه کرد کارآ، درآمدزایی پایدار و ثبات‌سازی اقتصاد کشور طراحی شده است و پس از آن  (20 خرداد) رییس سازمان برنامه و بودجه با اعلام اینکه طرح اصلاح ساختاری بودجه بر مبنای ۴ محور و ۲۳ برنامه در وبگاه این سازمان منتشر شده است از صاحبنظران خواست تا نظرات تکمیلی خود را اعلام کنند.

 

این گزارش می افزاید: در جهت انجام اقدامات عملی برای این امر جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی روز شنبه (اول تیر) با حضور سران سه قوه و به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی تشکیل و در آن سران قوا و اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پیرامون اصلاح ساختار بودجه و ارائه پیشنهادات در این زمینه پرداختند.

 

حجت الاسلام «حسن روحانی»، رییس جمهوری در این جلسه تاکید کرده بود: «هرگونه تغییر در ساختار بودجه باید به نحوی باشد که تاثیر منفی و فشاری به زندگی روزمره مردم و به خصوص معیشت اقشار آسیب پذیر جامعه وارد نشود. همچنین با توجه به نظرات و پیشنهادات اعضا، مقرر شد بررسی این موضوع در جلسه آینده شورای عالی هماهنگی اقتصادی ادامه پیدا کند.»

 

این در حالی است که «اسحاق جهانگیری» نیز (سوم تیر) در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه مهم ترین رسالت سازمان برنامه و بودجه، تدوین بودجه متناسب با شرایط فعلی برای اداره کشور به نحو مطلوب است، گفته است: « در شرایطی که منابع بودجه کاهش یافته، این سازمان رسالت بسیار مهمی بر دوش دارد و همه نهادها، سازمان ها و دستگاه ها نیز باید در این مسیر با این سازمان همراه و هماهنگ باشند.

http://media.ibena.ir/d/2019/06/24/3/61580.jpg

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرده است: «با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، بهترین فرصت در اختیار سازمان برنامه و بودجه برای کاهش اتکا بودجه به درآمدهای حاصل از فروش نفت فراهم آمده که از ضروریات و اولویت های اساسی کشور است و باید از این فرصت برای پالایش و اصلاح ساختار بودجه استفاده کرد.»

 

وی از سازمان برنامه و بودجه خواست با جدیت برای مهیا کردن شرایط اجرای راهکارهای ارایه شده برای اصلاحات ساختاری در بودجه کشور به ویژه در حوزه درآمدها و هزینه های کشور تلاش کند و در عین حال، تاکید کرد: اتخاذ تصمیمات مهم در کشور به ویژه در حوزه اقتصاد مربوط به رییس جمهور است که به لحاظ قانونی از طرف مردم مسئولیت اداره کشور را بر عهده دارد و همه این موضوع را پذیرفته اند و باید تلاش کرد تا برای اجرای برنامه ها و اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور نظر رییس جمهور تامین شود.

 

 همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در حاشیه جلسه سوم تیرماه ستاد اقتصاد مقاومتی گفته است: «این جلسه مرتبط با شرایط فعلی کشور با توجه به اعمال شدیدترین تحریم ها علیه کشور ما برگزار شد. برای این که حقوق همه کارکنان دولت سر وقت پرداخت شود و طرح های عمرانی را انجام دهیم حتماً نیاز به بودجه ریزی متناسب با شرایط فعلی کشور داریم به همین دلیل همه وقت ستاد اقتصاد مقاومتی به این موضوع اختصاص یافت که چطور بودجه سال جاری را اصلاح کنیم و برای سال های آینده ساختار بودجه ریزی اصلاح شود به همین منظور گزارشی ارائه شد که تا پایان سال 98 بتوانیم منابع و مصارف را بر اساس پرداخت حقوق کارمندان و اجرای طرح های عمرانی با اولویت بندی انجام شود.»

 

 «محمد باقر نوبخت» ادامه داده است: «ما می توانیم 62 هزار میلیارد تومان بودجه را در بخش هزینه ها جابجا کنیم و 76 هزار میلیارد تومان از منابع مختلف کمک بگیریم که همه اینها در جلسه امروز مطرح شد تا اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی تکلیف خود را بدانند و با سازمان برنامه و بودجه همکاری لازم را انجام دهند. برای سال های آینده برای در امان ماندن از شوک ها و تکان هایی که هر از گاهی در اثر تغییر مصرف نفت و بنزین در جهان بوجود می آید باید این اقلام از بودجه خارج شود.»

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته است: «در جلسه ستاد فرماندهی توضیح داده شد که چطور در 4 محور درآمدهای پایدار، هزینه های کارآمد، ثبات اقتصادی و تقویت نهادی باید 24 برنامه را اجرا کنیم که 11 برنامه در سال جاری و 13 برنامه برای سال آینده اجرا شود و چه همکاری هایی لازم است و توافق شد قبل از طرح در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا این موضوع در دولت مطرح شود.»

 

بنابراین گزارش، متن کامل چارچوب کلی برنامه اصلاح ساختار بودجه عمومی با رویکرد قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت به شرح زیر است:

بسمه تعالی

پیرو دستور مقام معظم رهبری در خصوص تدوین نقشه راه برنامه اصلاح ساختار بودجه و در راستای ایفای نقش مهم و تاریخی سازمان برنامه و بودجه، چارچوب کلی برنامه اصلاح ساختار بودجه عمومی با رویکرد قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت به پیوست ارائه شده است.

 

این طرح بر مبنای آسیب‌شناسی معضلات تاریخی و همچنین تحلیل سازوکارهای حاکم بر شرایط موجود کشور پی‌ریزی شده و بنیان آن بر اساس دستیابی به اهداف تامین منابع مطمئن برای اداره کشور و کارا نمودن دولت، حمایت از تولید و اشتغال و ایجاد ثبات در اقتصاد کلان و ارتقای عدالت و بهبود معیشت عمومی طراحی شده است. دو گزارش توصیفی و تجویزی به همت کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و دانشگاه‌های کشور تهیه شده است. گزارش حاضر که به مباحث ایجابی می‌پردازد، با لحاظ توان فنی، مالی و اجرایی کشور، به اولویت‌بندی اقدامات پیشنهادی پرداخته و برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت را در چهار محور تقویت نهادی بودجه، هزینه‌کرد کارا، درآمدزایی پایدار و ثبات اقتصاد کلان طبقه‌بندی کرده است. بر اساس تعامل با دستگاه‌های اجرایی و دریافت نظر کارشناسان و خبرگان این حوزه، برنامه‌ها در حال تدقیق و تکمیل هستند. برنامه اصلاحات اقتصادی نظام مالیه دولت، ماهیتاً زمان‌بر و چندین‌ساله است و جزییات آن حین اجرا متناسب با شرایط و امکانات کشور تغییر می‌کند.

 

انتظار می‌رود این طرح بتواند ابعاد برنامه اصلاح ساختار بودجه را برای تصمیم‌سازان شفاف کند، امکان بررسی الزامات و ریسک‌های مرتبط با برنامه‌ها را فراهم سازد و از آن طریق به تصمیم‌گیری و اجماع سیاست‌گذاران کمک کند. تجربه اصلاحات اقتصادی در کشور نشان می‌دهد اصلاحات ساختاری بودجه نقطه شروع بسیاری از اصلاحات اقتصادی است. امید است همگرایی ارکان تصمیم‌گیری کشور حول این موضوع بتواند تهدید ناشی از تحریم‌های ظالمانه علیه کشور را به فرصتی برای اصلاحات اقتصادی و فائق آمدن بر معضلات تاریخی اقتصاد ایران تبدیل کند.

 

در این جهت سازمان برنامه و بودجه کشور از تمامی صاحب‌نظران، اندیشمندان و علاقمندان دعوت می‌کند تا با ارایه نظرات و دیدگاه‌های خود به تدقیق و تکمیل این طرح کمک کنند.

 

متن کامل این چارچوب اصلاحیه را در اینجا بخوانید.

 

یادآور می شود: چهار محور طرح سازمان برنامه و بودجه به شرح زیر است:

 

طرح دولت در بخش «هزینه کرد کارا» توضیح داده که در شرایط فعلی تعادل دخل و خرج کشور منطقی نیست و برای جبران این وضعیت محور اصلاحات هزینه‌ای بودجه خود دارای سه بسته سیاستی اصلی می‌شود که شامل چابک‌سازی دولت، بسته اصلاح نظام یارانه‌ای و بسته اهرم کردن منابع دولت هستند. در هر کدام از این بسته‌ها نیز به سرفصل‌های دیگری توجه شده است.

 

«درآمدزایی پایدار» نیز سومین سرفصل طرح دولتی‌هاست که بر اساس آن اصلاحات درآمدازیی پایدار در دو بسته سیاستی تنظیم شده است که اولی تقویت نقش مالیات در بودجه تحت عنوان افزایش پایه‌های مالیاتی و ساماندهی معافیت‌های مالیاتی و گمرکی است و دومی نیز بسته واگذاری و مولدسازی دارایی‌های دولت را شامل می‌شود.

 

سازمان برنامه و بودجه در سرفصل چهارم یعنی «ثبات‌سازی اقتصاد کلان» با تأکید بر اینکه بودجه باید از یک سو در برابر شوک‌های بیرونی دارای ثبات باشد و از سوی دیگر خود در برابر تکانه‌های داخلی و خارجی نقش ثبات‌ساز را ایفا کند، برنامه‌هایی چون بسته ثبات‌سازی در برابر شوک‌های نفتی، بسته ثبات‌سازی در مقابل نوسانات درآمدی بودجه، بسته ساماندهی بدهی دولت و حمایت از تولید و اشتغال با محوریت حفظ اشتغال‌های موجود را پیشنهاد داده است. آن طور که روزنامه ایران کسب اطلاع کرده، قرار است طرح اصلاح ساختار بودجه پس از نهایی شدن به سران قوا ارسال شده و در آنجا مراحل بعدی تصمیم‌گیری درباره آن طی شود.

 

بنابرگزارش شبستان حالا با توجه به اقدامات عملی که در راستای اصلاح ساختار بودجه انجام شده است باید منتظر بود تا دید مجموعه دولت و مجلس تا چه اندازه با تغییرات اعمالی در نظام بودجه ریزی کشور می توانند نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه را تامین کنند./

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

ظریف:

انسانی نیست که از شرایط لبنان برای اهداف سیاسی استفاده شود

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با ابراز همدردی و همبستگی با مردم لبنان در حادثه انفجار بندر بیروت گفت: معتقدیم انسانی نیست که از شرایط مردم لبنان برای اهداف سیاسی استفاده شود.

اخبار برگزیده شبستان