خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

الثلاثاء ١١ صفر ١٤٤٢

Tuesday, September 29, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - فعالیتهای مساجد زمان :   ۱۳۹۸/۴/۳ - ۱۴:۲۸ شناسه خبر : ۸۰۲۷۲۵

دیدار رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با جمعی از مراجع عظام و علماء قم
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با آیات عظام؛ علوی گرگانی ، مصباح یزدی ، حسینی بوشهری ، استادی، آشتیانی و حجت الاسلام و المسلمین ملکا دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، گروه مسجد و کانون های مساجد، حجت الاسلام «سید ناصرالدین نوری ­زاده»، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد روز چهارشنبه 29 خرداد 98 با آیات عظام؛ علوی گرگانی ، مصباح یزدی ، حسینی بوشهری ، استادی ، آشتیانی و حجت الاسلام و المسلمین ملکا دیدار و گفتگو کردند.

 

حجت الاسلام نوری زاده در این دیدارها با اشاره به کارکردهای مساجد در صدر اسلام و ظرفیت بالای مساجد گفت: برای رسیدن به مسجد طراز اسلامی و استفاده کافی از این ظرفیت ها پشتیبانی و عنایت ویژه مراجع لازم است و حوزه های علمیه در معرفی و شناسایی طلاب متعهد با این مرکز نقش بسزایی دارند.

 

وی ضمن معرفی معاونت و بخش های مختلف امور مساجد و خدماتی که به ائمه جماعات، مساجد و ارکان آن ارائه می شود ، بیان کرد: باتوجه به اینکه یک ششم جمعیت کل کشور در استان تهران زندگی می‌کنند، فعالیت های امور مساجد در مسائل فرهنگی، آموزشی و حقوقی در این استان، یک سوم تأثیرگذاری در کل کشور را دارد. لذا استفاده از ظرفیت مساجد در مسائل اجتماعی یکی از اهداف مرکز رسیدگی به امور مساجد است.

 

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به کمک بی نظیر مساجد در حادثه سیل اخیر گفت: تقریباً بیشترین کمک‌ها از ناحیه مساجد به واسطه اعتمادی که مردم به ائمه جماعات و مساجد داشتند انجام شد. بعضی از مساجد، ساخت بیش از یکصد خانه را در مناطق سیل زده متقبل شدند و بسیاری هم ساخت مدارس و مساجدی که تخریب شده بود را بر عهده گرفتند.

 

آداب و احکام حضور در مسجد آموزش داده شود

آیت الله «علوی گرگانی» از مراجع عظام تقلید در دیدار با رئیس و مدیران مرکز رسیدگی به امور مساجد گفتند: مسجد دارای خصوصیات ویژه‌ای است. باید از این پایگاه‌های دینی و توحیدی حداکثر استفاده را ببریم، اما این پایگاه ها در درجه اول خانه خدا هستند و آداب و احکام خود را دارند.

 

 

این مرجع تقلید در ادامه با بیان عظمت و جایگاه مسجد در نزد معصومین (ع) گفتند: مسجد در نزد اولیا الله  بسیار محترم است و از نظر آنها حضور در مسجد دارای آداب خاصی است. متاسفانه امروز برخی این آداب را نمی دانند و در اکثر موارد این عدم آگاهی ، غیر عمدی است و با آموزش و تذکر بجا رفع می شود.

 

آیت الله علوی گرگانی در پایان گفتند: اگر اینگونه آموزش‌ها ارائه شود افرادی که در مسجد حضور پیدا می‌کنند آن را تسری خواهند داد و به تدریج آداب و فرهنگ حضور در مسجد مطابق موازین الهی و اهل بیت (ع)‌ اجرا می‌شود.

 

مسجد محوری یک اصل در آینده نظام شود

آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در دیدار مدیران مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به اهمیت مساجد در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی، گفتند: تعبیر امام راحل (ره) از مساجد به عنوان سنگر، بسیار زیبا بود. تاسیس مرکز رسیدگی به امور مساجد از کارهای بسیار خوبی بود که به فرمان رهبر انقلاب و تلاش مرحوم آیت الله مهدوی کنی و مرحوم آیت الله انواری صورت پذیرفت.

 

این عالم برجسته در ادامه گفتند: انقلاب اسلامی اکنون به نتیجه رسیده است، ما باید این‌ نعمتی را که خداوند بر ما عنایت فرموده بشناسیم و شکرش را به جای آوریم. ما در قبال این نعمت ها تکالیفی داریم که هم از نظر عقلی و هم از نظر شرعی باید آنها را انجام دهیم.

 

موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در ادامه افزودند: ما به عنوان روحانی چه وظیفه‌ای در مقابل این نعمت کم نظیر تاریخ داریم؟ باید ببینیم  برای عزت انقلابی که ۴۰ سال از  پیروزی اش می‌گذرد و روز به روز هم شکوفاتر شده، چه کرده ایم؟ فعالیت های روحانیون در بخش مربوط به حوزه، تدریس، برنامه های درسی تغییرات مطلوبی  داشته است که بخش اعظم این دستاوردها بعد از انقلاب صورت گرفته است. یکی  از وظایفی که بعد از انقلاب برای روحانیت مهم به نظر می رسد انتقال افکار صحیح از لحاظ اعتقادی می باشد. همچنین باید از لحاظ عملی افراد صالحی را تربیت کرد که با رفتار خالص و خداپسندانه میسر می‌شود.