خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸

الجمعة ١٦ ذو القعدة ١٤٤٠

Friday, July 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : لرستان - زمان :   ۱۳۹۸/۴/۳ - ۱۳:۴۲ شناسه خبر : ۸۰۲۷۱۵
دبیرستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور:
رویکرد ویژه ستاد هماهنگی کانون های مساجد در عرصه فضای مجازی
حجت الاسلام ارزانی، با اشاره به اهمیت توسعه فعالیت در عرصه فضای مجازی، گفت: از مهم ترین اهداف و رویکردهای ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنرس مساجد، تقویت حضور کانون های مساجد در حوزه فضای مجازی است.

حجت الاسلام «حبیب رضا ارزانی»، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در خرم آباد، افزود:هم اکنون حدود 25 هزار کانون فرهنگی هنری در مساجد کشور در مناطق شهری و روستایی راه اندازی شده است.

 

دبیرستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، با بیان اینکه کارکرد کانون های مساجد، فعالیت های فرهنگی و هنری در دل مسجد است، اظهار داشت:  فعالیت های فرهنگی هنری کانون های فرهنگی هنری مساجد متناسبت با شئون دینی و شئون مذهبی برگزار می شود.

 

وی فضای مجازی را از رویکرد اساسی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد دانست و با اشاره به تنظیم سند تحول کانون های فرهنگی هنری مساجد، گفت: افق در تعریف شده در این سند 1414 است.

 

رویکرد برنامه های کانون های فرهنگی هنری مساجد خانواده محور و مسجد پایه است

 

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد، بیان کرد: در این سند تعریف شده است که ما نهادی خانواده محور و مسجد پایه هستیم.

 

وی با بیان اینکه رویکرد اصلی ما بحث خانواده محوری است، افزود: کانون های فرهنگی هنری مساجد به سمت کودک و نوجوان و جذب آنها به مساجد فعالیت می کنند.

 

حجت الاسلام والمسلمین ارزانی، با اشاره به اهمیت جذب کودکان به مساجد، ادامه داد:  بیش  از دو میلیون و 300 نفر اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد در سامانه بچه های مسجد ثبت نام کرده اند که حدود 70 درصد این افراد در ردیف سنی زیر7 تا 16 سال قرار دارند.

 

وی در ادامه با اشاره به فعالیت57 میلیون کاربر ایرانی در فضای مجازی، گفت:  46 میلیون نفر در شبکه های اجتماعی حضور دارند و از این تعداد 38 میلیون نفر تلفن هوشمند دارند و تعداد 20 میلیون نفر گیمر(بازیکن در عرصه فضای مجازی) هستند.

 

حجت الاسلام والمسلمین ارزانی، افزود: توجه مردم به عرصه فضای مجازی، فرصتی برای تقویت برنامه های فرهنگی وهنری در این عرصه است.

 

وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی به شکل سنتی مخاطب خاص خود را دارد، گفت: ما حتما باید  فضای امروز جامعه را به خوبی بشناسیم و با برنامه ریزی مناسب در حوزه فرهنگ و هنر متعالی و ترویج فرهنگ ناب دینی تلاش کنیم.

 

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد، اظهار کرد: در این راستا یکی از رویکردهای مهم و اصلی کانون های فرهنگی هنری مساجد عرصه فضای مجازی تعریف شده است.

 

وی افزود: در این راستا کانون های فرهنگی هنری مساجد و اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد در سامانه بچه های مساجد  ثبت نام شده اند.

 

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد، با اشاره به اینکه طی سال 97 کار ثبت کانون ها و اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد در سامانه بچه های مسجد آغاز شد، بیان کرد: هم اکنون بیش از 23 هزار کانون فرهنگی هنری در سامانه ثبت نام کرده اند و بیش از دو میلیون و 100 هزار نفر از جمعیت دو میلیون و 300 هزار نفری اعضای کانون های فرهنگی هنری مسجد در این سامانه ثبت نام کرده اند.

 

وی ادامه داد: پیش بینی می شود تا پایان تابستان سال جاری میزان ثبت نام اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور به بیش از سه میلیون نفر افزایش یابد.

 

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد، ادامه داد: امسال برای اولین بار برنامه های کانون های فرهنگی هنری مساجد در سامانه بچه های مسجد ثبت می شود.

 

وی با اشاره به راه اندازی پاتیخت فهما برای اولین بار در کانون های فرهنگی هنری مساجد، ادامه داد: در قالب پایتخت فرهنگی هنری مساجد ایران، تمام کانون های فرهنگی هنری مساجد ایران رتبه بندی می شود.

 

حجت الاسلام و المسلمین ارزانی، با بیان اینکه مدیران کانون های فرهنگی هنری مساجد به لحظه می تواند رتبه خود را در این طرح مشاهده کنند، افزود: این مهم بستر رقابت سالم و تقویت تعامل کانون های فرهنگی هنری مساجد خواهد شد.

 

وی همچنین فضای منسجم و هماهنگی درعرصه فعالیت کانون های فرهنگی هنری مساجد برقرار خواهد شد.

 

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد، ادامه داد: فاز نخست طرح فهما در کشور و فاز دوم آن طی سال های آتی در حوزه جهان اسلامی اجرایی خواهد شد.

 

برپایی طرح تلاوت نور در بیش از 40 هزار مسجد کشور

 

وی با بیان اینکه فعالیت های قرآنی در سرلوحه فعالیت کانون های فرهنگی هنری مسجد قرار دارد، بیان کرد: امروز طرح تلاوت نور به عنوان سنت حسنه ای در مساجد کشور برگزار می شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین ارزانی، خاطرنشان کرد: امروز طرح تلاوت نور در بیش از 40 هزار مسجد کشور برگزار می شود.

 

وی با اشاره به طرح توسعه کمی کانون های فرهنگی هنری مساجد، ابراز کرد: طبق برنامه توسعه ششم آمده است که در هر محله ای که تعداد ساکنان آن بیش از هزار نفر باشد، روحانی مسجد اگر متقاضی باشد، طبق برنامه های ستاد برای راه اندازی کانون اقدام می شود.

 

حجت الاسلام و المسلمین ارزانی، ادامه داد: با توجه به محدودیت های که هست، هرسال به بخشی از تقاضای راه اندازی کانون دارای ظرفیت مناسب بررسی و کانون فرهنگی هنری جدید راه اندازی می شود.

 

کیفی سازی فعالیت کانون های فرهنگی هنری رویکرد اصلی ستاد کانون هاس مساجد است

 

وی خاطرنشان کرد: توجه ویژه به کیفی سازی فعالیت کانون های فرهنگی هنری مساجد و توجه بیشتر به بحث مباحث هنری رویکرد اصلی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد است.

 

مشاورز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری، از دغدغه  مهم امروزدر کشور بحث هنر دینی و هنر متعالی و هنر قدسی است، افزود:  مساجد و بچه های مسجد، بهترین ظرفیت برای تقویت هنر متعالی و هنر قدسی است.

 

وی ادامه داد: هنری که در مسجد هست، هنر قدسی، متعالی است و فرد را به تعالی می رساند و محدودیتی در ارائه هنر متعالی در مسجد وجود ندارد.

 

حجت الاسلام والمسلمین ارزانی، با بیان اینکه هدایت مسجد به عهده امام جماعت مسجد است، افزود: تمام نهادها، سازمان ها و فعالان فرهنگی که در مساجد حضور می یابند به عنوان بازوان امام جماعت مسجد باید کمک کنند که روحانی کار را در راستای اهداف متعالی هدایت کند.

 

وی با اشاره به فعالیت کانون های فرهنگی هنری در حوزه سرود، افزود: سال گذشته بچه های مسجد به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی  همزمان با ورود تاریخی امام (ه) به کشور سرود بچه های مسجد را اجراء کردند.

 

دبیرستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، ادامه داد: فعالیت کانون های فرهنگی هنری مسجد همچنین بستر پرورش نیروهای مومن و متعهد است.

 

وی خاطرنشان کرد: جذب کودکان و نوجوانان به مساجد، مقابله با توطئه های فرهنگی دشمنان و اشاعه ارزش های دینی و فرهنگی در قالب فرهنگ و هنر به آحاد مردم جامعه بویژه نسل جوان و نوجوان از مهم ترین اهداف کانون های فرهنگی هنری مساجد است.

 

حجت الاسلام والمسلمین ارزانی، با بیان اینکه در این راستا فعالیت های متعددی در کانون های فرهنگی هنری مساجد ساماندهی می شود، افزود: یکی از این فعالیت ها طرح غنی سازی اوقات فراغت است.

 

آموزش و توانمند سازی رویکرد طرح غنی سازی اوقات فراغت کانون های فرهنگی هنری مسجد است

 

وی با اشاره به اینکه برنامه های اوقات فراغت کانون های فرهنگی هنری مساجد از اول تیرماه به صورت همزمان در سراسر کشورآغاز شده است، افزود: برنامه نمادین افتتاحیه طرح غنی سازی اوقات فراغت در شهر سیل زده پلدختر طی (2 تیر) برگزار شد.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به حادثه سیل اخیر در کشور، بیان کرد: افتتاحیه طرح غنی سازی اوقات فراغت به جهت همدردی با مردم و برنامه ریزی برای اجرای برنامه های ویژه طرح غنی سازی اوقات فراغت در مناطق سیل زده، در شهر سیل زده پلدختر برگزار شد.

وی ادامه داد: فعالیت های طرح غنی سازی اوقات فراغت در 6 عرصه به طور خاص و متمرکز صورت می گیرد، که بخشی فعالیت های هنری و بخشی هم فعالیت های اجتماعی و در راس آن فعالیت های قرآن و عترت قرار دارد.

 

 حجت الاسلام والمسلمین ارزانی، تصریح کرد: آموزش و توانمند سازی و فضای مجازی از دیگر رویکردهای طرح غنی سازی اوقات فراغت کانون های فرهنگی هنری مساجد است.

 

پایان پیام/85

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شورای نگهبان عملکرد مثبتی در پاسداری از احکام اسلامی و انطباق قوانین با شرع مقدس داشته است

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان، با بیان حفظ جمهوریت و اسلامیت نظام مقدس اسلامی عامل اقتدار نظام اسلامی است، گفت: شورای نگهبان در طول ۴۰ سال عمر با برکت انقلاب اسلامی عملکرد مثبتی داشته است.

اخبار برگزیده شبستان