خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

الاثنين ٢٢ ذو القعدة ١٤٤١

Monday, July 13, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قم - زمان :   ۱۳۹۸/۳/۳۱ - ۱۴:۲۴ شناسه خبر : ۸۰۱۷۵۶
امام جمعه قم:
جمهوی اسلامی در برابر هر تهاجمی با قدرت و شجاعت ایستادگی می کند/دیپلماسی کشور عزتمندانه و انقلابی است
آیت الله اعرافی گفت: جمهوی اسلامی در برابر هر تهاجمی با قدرت و شجاعت ایستادگی می کند، سیاست و رویکرد ما ایستادگی در برابر تهاجم است و ما اهل جنگ نیستیم اما مدافعان قوی در برابر کشور خود هستیم.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، «آیت الله علیرضا اعرافی» امروز (جمعه 31 خرداد) در خطبه های این هفته نماز جمعه قم که در مصلی قدس برگزار شد گفت: آنچه در نظام تربیت اسلام قرار گرفته است، یکی اصول تربیتی به معنای خاص است یعنی اقداماتی که مربی و پدر و مادر در شرایط پیدایش فرزند انجام می دهند و نوع دوم هم از فعالیت های تربیتی، این است که تربیت به معنی عام آن را در بر می گیرد که زمینه سازی ها و مقدمه چینی ها را در بر می گیرد.

امام جمعه قم ابراز داشت: در اسلام روی تمهیدات و مقدمه چینی ها تاکید فراوانی وجود دارد و قواعد و ضوابطی است که علم و دانش و بشر امروز و فردا به آن دست ندارد، اما اسلام آن را کشف کرده و بر روی آن دست گذاشته و پدر و مادر و مربیان را به آن فراخوانده است یعنی قبل از همه چیز باید خود فرد رعایت کند.

وی به اصل فضای سالم اشاره کرد و گفت: این امر مورد تاکید همه متفکران است که همواره به آن تاکید دارند و این امر در پرورش درست افراد موثر بوده که باید در امر تربیت به آن توجه شود.

 

*اثرات لقمه حرام در زندگی

آیت الله اعرافی تصریح کرد: یکی از مسائل که موجب تربیت سالم می شود، غذای حلال است، چرا که اگر غذای حرام علاوه بر اینکه بازتاب وسیع زیان بار در شخصیت خود فرد دارد موجب می شود که فرزند خانواده نیز موجی منفی در روح و روان فرزند ایجاد کند.

وی گفت: غذای حرامی که از راه حرام و رشوه و اختلاس و کم کاری و کم فروشی... در سیستم بدن فرد وارد شد، اثرات منفی بسیاری به بار می آورد که خانواده و نسل فرد را گرفتار خواهد کرد و تبعات منفی آن به جامعه نیز خواهد رسید.

امام جمعه قم با اشاره به اثرات لقمه حرام گفت: این موضوع در خود فرد، خانواده و جامعه تاثیر منفی خواهد گذاشت که دین مبین اسلام به آن اشاره کرده است.

 

*همگان در برابر تبلیغ اسلام وظیفه دارند

آیت الله اعرافی در خطبه های دوم نماز جمعه نیز با اشاره به فرارسیدن روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی گفت: این روز را گرامی می داریم و در مورد آن باید گفت که تبلیغ دینی باید همواره نو سازی شود و با تبلیغ درست دینی جامعه ما مسیر سلامت را طی کند.

وی گفت: تبلیغ دین بیش از همه بر عهده خود مردم است و مردم باید خودشان در سراسر کشور پیشگام زمینه سازی و مقدمات تبلیغ دینی باشند، روحانی و مبلغان دینی از مردم الهام می گرفته اند و خود مردم باید در راستای تبلیغات دینی بکوشند.

امام جمعه قم تصریح کرد: حوزه و دستگاه های فرهنگی وظایف سنگینی بر عهده دارند و باید در تربیت مبلغان ارزشمند و کارآمد بکوشند و از سوی دیگر نظام رسمی و دستگاه دولت نیز باید برای مقدمات دینی و تبلیغی بکوشد.

آیت الله اعرافی گفت: دولت اسلام وظیفه دارند که در این زمینه بکوشند و این ادبیات که گفته شود ما در راستای بهشت و جهنم مردم وظیفه نداریم، این ادبیات درستی نیست و باید دولت نیز بکوشد تا در راستای تبلیغ دین مبین اسلام بکوشند.

 

*اصناف در کنترل بازار نقش دارند

وی همچنین به روز اصناف اشاره کرد و گفت: این روز را به این قشر از جامعه تبریک گفته و باید بگوییم که کسب و کار در جامعه اسلامی باید بر اساس مسائل اسلامی و دینی استوار باشد و در شرایط تحریم، شما بازاریان و اصناف در سلامت بازار و کنترل نرخ ها نقش مهمی دارید.

امام جمعه قم گفت: در این شرایط باید کشور ما از بحران ها عبور کند و به فضل خداوند از این مسائل بگذرد که یک رکن آن مردم هستند و البته در زمینه تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی انتظار است که جلسات برگزار و مصوبات اجرایی شود.

 

*قوه قضائیه محور عدالت پروری

آیت الله اعرافی با اشاره به فرارسیدن هفته قوه قضائیه گفت: انتظار جامعه اسلامی و محورهای بیانیه گام دوم انقلاب به این مسائل اشاره شده و بر عدالت پروری و سرعت و شتاب عمل کردن و علمی بودن کارها بکوشد.

وی گفت: روز جهانی مبارزه با مواد مخدر را داریم که در طول 40 سال گذشته کشور ما سدی استوار در برابر گسترش این بوده است و متاسفانه کشورهای غربی و سازمان های بین المللی به این نقش ایران در مهار مواد مخدر توجه نکرده اند.

 

*لزوم گسترش ورزش همگانی در جامعه

آیت الله اعرافی همچنین به 17 شوال روز فرهنگ پهلوانی و ورزش همگانی اشاره کرد و گفت: ما بر گسترش این امر و توجه به ورزش برای بانوان و آقایان تاکید داریم و از سوی دیگر در راستای گسترش ورزش پهلوانی و ورزش همگانی باید کوشید.

امام جمعه قم در ادامه گفت: قم باید نماد اخلاق و دین و منزه از مفاسد اخلاقی و بی بند و باری باشد، البته هنوز هم قم از این آسیب ها منزه است اما اندک آن هم قابل قبول نیست، مسئولیت اول با خود مردم است و از سوی دیگر دستگاه های نیروی انتظامی و فرهنگی است که باید تلاش کنند و از سوی دیگر زیرساخت فرهنگ سالم و شهر انقلابی دست مردم است که باید مورد توجه باشد.

 

*دیپلماسی کشور عزتمندانه و انقلابی است

وی در ادامه به دیدار نخست وزیر ژاپن با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: در اتاق کوچک، مسائلی را مقام معظم رهبری اشاره کردند که نماد دیپلماسی عزتمندانه و انقلابی در برابر دشمنان انقلاب بود و دیپلماسی ما باید نقطه هدفش این باشد.

آیت الله اعرافی گفت: همه دولتمردان و دستگاه ها از این عزت و اقتدار و شجاعت الهام بگیرند و بدانید که دشمن با پستی به عقب خواهد رفت و در برابر ملت ایران هیچ اقدامی نمی تواند انجام دهد.

 

*قدرت سایبری ایران به دشمن نشان داده شد

وی به کشف شبکه مجازی آمریکا اشاره کرد و گفت: این اقدام بزرگ توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) انجام شد که جلوی نفوذ سایبری آمریکا را گرفت و شر بزرگی را از کشور دفع کرد.

امام جمعه قم گفت: این اقدام موجب شد تا قدرت علمی و فناوری کشور به رخ مستکبران کشیده شود و دشمنان به جایگاه نظام اسلامی پی ببرند.

 

* جمهوی اسلامی در برابر هر تهاجمی با قدرت و شجاعت ایستادگی می کند

وی همچنین به سرنگون کردن پهباد جاسوسی آمریکا اشاره کرد و گفت: این پهباد یکی از پهبادهای فوق پیشرفته و سری آمریکا به شمار می رفت که سپاه پاسداران با شجاعت و اقتدار در برابر آن ایستاد و از مرزهای انقلاب دفاع کرد که این امر نیز نشان داد جمهوری اسلامی در برابر این سلاح های فوق پیشرفته نیز آمادگی کامل دارد.

امام جمعه قم عنوان داشت: جمهوی اسلامی در برابر هر تهاجمی با قدرت و شجاعت ایستادگی می کند، سیاست و رویکرد ما ایستادگی در برابر تهاجم است و ما اهل جنگ نیستیم اما مدافعان  قوی در برابر کشور خود هستیم.

آیت الله اعرافی همچنین به موضوع سیل زدگان اشاره کرد و گفت: نباید این عزیزان را فراموش کنیم و بدانیم که آنها دچار مشکل هستند که نیازمند کمک هستند و انتظار است مسئولان و مردم همواره توجه داشته باشند.

پایان پیام/343

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین:

خبرگزاری شبستان خلأهای ایجاد شده به دلیل محدودیت مساجد را پرکند

حجت الاسلام والمسلمین فرخ‌فال با اشاره به نقش رسانه های دینی در ترویج دین، فرهنگ و شریعت گفت: خبرگزاری شبستان خلأهای فرهنگی ایجاد شده به دلیل محدودیت مساجد را پرکند.

اخبار برگزیده شبستان