خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸

الأحد ١٨ ذو القعدة ١٤٤٠

Sunday, July 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۳۹۸/۳/۳۰ - ۱۵:۴۵ شناسه خبر : ۸۰۱۶۳۶
مدیرعامل شرکت آب و منطقه ای خراسان جنوبی:
۷۰ درصد منابع آب خراسان جنوبی ای. سی بالایی دارند
امامی با بیان اینکه امسال کسری مخازن آب استان به کمتر از ۱۲۰ میلیون مترمکعب رسیده، گفت: ۷۰ درصد منابع آب خراسان جنوبی EC (میزان شوری آب) بالای ۳ هزار دارند که در بحث آب شرب و توسعه کشاورزی محدودیت ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان  از بیرجند، «حسین امامی» امروز (30 خرداد) در جلسه شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی در استان اظهار کرد: جمعیت شهری خراسان جنوبی رو به رشد است و جمعیت روستاها به دلیل مهاجرت رشد چندانی ندارد.


مدیرعامل شرکت آب و منطقه ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه میزان روان آب استان در میانگین بلند مدت 20 ساله و پنج ساله کاهش داشته است، گفت: میزان روان آب متناسب با میزان بارندگی 24 درصد کاهش دارد.

 

امامی با اشاره به منابع تجدیدشونده منابع آبی استان، افزود: میزان بارش از 15 میلیارد و 500 میلیمتر در مدت پنج ساله 14 میلیارد و 700 میلیمتر شده که نشان می دهد در این مدت وضعیت ما بسیار حادتر بوده است.

 

وی ادامه داد: منابع آب تجدید شونده استان به طور متوسط در بازه زمانی 20 ساله میزان 924 میلیون میلیمتر بوده  که در پنج  سال اخیر 837 میلیون میلیمتر شده است.

 

مدیرعامل شرکت آب و منطقه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه منابع آب تجدید شونده سطحی ناشی از بارندگی نیز کاهش داشته است، گفت: کسری مخزن تجمعی متوسط 20 ساله استان 3 میلیارد متر مکعب بوده که یعنی سالانه بیش از 150 میلیون مترمکعب کسری مخزن داشته ایم.

 

امامی با اشاره به اینکه کسری مخزن تجمعی پنج سال گذشته 703 میلیون مترمکعب بوده است، افزود: کسری مخازن آب استان از 170 میلیون مترمکعب در پنج سال گذشته امسال به کمتر از 120 میلیون مترمکعب رسیده است که روند بهبود در بحث کسری مخزن را داریم.

 

به گفته وی اما مشکل استان این است که حجم عمده آب در خراسان جنوبی  EC (هدایت الكتریكی یا میزان شوری آب) بالایی دارند، عنوان کرد: بیش از 70 درصد منابع آب استان ای . سی بالای 3 هزار دارند که در بحث آب شرب و توسعه  کشاورزی محدودیت ایجاد می‌کند.

 

مدیرعامل شرکت آب و منطقه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه تغییرات کیفی منابع آب سطحی و زیرسطحی بیانگر این است که وضعیت در مجموع بدتر می شود، افزود: 70 درصد اقدامات ما با تفکر سیتمی انجام می شود نه تفکر اعتباری.

 

امامی با اشاره به اینکه تمام بحث مدیریت منابع آب سهم بندی شده است، بیان کرد: جهادکشاورزی دغدغه داشته است که سهم این بخش بسیار است و نگرانی های در بخش تولید داشتند اما   روند تغییر الگوی کشت در استان سبب شده تا درآمد کشاورزان و اشتغال بهبود یابد و معیشت افراد تحت تاثیر قرار نگیرد و میزان کشت باغات علی رغم کاهش مصرف آب توسعه یافته است که نشان می دهد که الگوی کشت از زراعت به توسعه تولید زعفران تغییر پیدا کرده است.

 

وی ببا تاکید بر اینکه الگوی کشت می تواند نکته راهگشا برای ما باشد چرا که در آبیاری تحت فشار با توجه به کیفیت آب نگرانی داریم، بیان کرد: اما باید به معیشت و اشتغال جایگرین بخش کشاورزی نیز توجه شود تا دغدغه ای به وجود نیاید.

پایان پیام/375

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان خراسان جنوبی گزارش می دهد؛

سهم پایین اشتغال جوانان در هنر بومی چلنگری سرایان

۲۵ کارگاه چلنگری و زنگوله سازی در شهر سرایان «پایگاه هنر زنگوله سازی کشور» فعال است که بیشتر زنگوله سازان مشغول به این صنعت، از هنرمندان قدیمی بوده و حضور جوانان سهم چندانی را در این صنعت به خود اختصاص نداده است.

اخبار برگزیده شبستان