خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸

الجمعة ١٦ ذو القعدة ١٤٤٠

Friday, July 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - حقوقی و قضایی زمان :   ۱۳۹۸/۳/۲۹ - ۱۲:۱۶ شناسه خبر : ۸۰۱۲۴۷
معاون سیاسی امنیتی دادستان کل کشور:
ضعف دستگاه قضایی در تدبیر و تغییر پدیده ها در جامعه/ زمان تدبیر قضایی و تغییر پدیده ها با یکدیگر مطابقت ندارد
امیری اصفهانی با بیان اینکه قانون برای التزام بخشیدن به امور و پدیده های هر جامعه ای وضع می شود، گفت: فاصله زمانی میان تدبیر و تغییر پدیده ها بسیار زیاد است و این موضوعی است که نظام حقوقی و قضایی با آن مواجه است و این ضعف دستگاه قضایی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، «مهدی امیری اصفهانی» در رزمایش شبکه ملی نخبگان حقوقی و قضایی کشور با تاکید بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: این بیانیه تاریخ قبل و بعد از انقلاب را کامل و جامع توضیح می دهد و نقشه راه چهل سال دوم انقلاب را به خوبی تبیین می کند.

 

معاون سیاسی امنیتی دادستان کل کشور افزود: موضوع اصلی و راهبردی ترین رویکرد در بیانیه گام دوم در یک کلمه موضوع تمدن سازی در نظام اسلامی است و نقطه عطف این بیانیه ایجاد تمدن اسلامی در بستر نظام اسلامی است که تمامی حوزه ها از ارتباطات تا حوزه قضایی را در بر می گیرد.

 

امیری اصفهانی با بیان اینکه قانون اساسی متکی به فقه اسلامی است، خاطرنشان کرد: در تذکرات و تاکیدات امام و رهبر انقلاب اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی بسیار عمیق مطرح شده است. این آمارها متنوع و متکثر هستند و در گستره جغرافیای ملی و بین المللی تبیین شده است. این اهداف شالوده های نظام اسلامی را ترسیم می کنند.

 

وی گفت: برای اینکه بتوانیم تمدن اسلامی را در بستر نظام اسلامی پایه گذاری کنیم و عمق ببخشیم و حرکت آن را استمرار دهیم، ابتدا باید ببینیم با چه آسیب هایی در چهل سال گذشته مواجه بودیم تا بتوانیم در چهل سال آینده از آنها پیشگیری کنیم.

 

وی با بیان اینکه شأن حکومت در شأن قضا متجلی است، خاطرنشان کرد: این موضوع در تاریخ حکومت نیز به خوبی هویداست و در اصل 113 که ناظر بر اهمیت مقام رییس جمهور است، می بینیم که وزنه قانون اساسی در مقایسه با دو قوه دیگر بسیار سنگین تر است و این امر نشان دهنده شأن قضا در نظام دینی است که بسیار متفاوت و متمایز از سایر نظام های حکومتی است.

 

امیری اصفهانی ادامه داد: حکم اگر با عدل انطباق نداشته باشد، اساسا حکم تلقی نمی شود و این امر نشان دهنده شأن قضا در نظام دینی است؛ بنا بر این توصیف اگر به دنبال تمدن سازی اسلامی هستیم حتما قطعه قضا در تمدن سازی باید ممتاز باشد و به همین منظور در تمدن سازی اسلامی و مهندسی این نقشه راه باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

 

وی با اشاره به رشد جمعیت کشوری اظهار کرد: آمار جمعیت نفوس و مسکن در کشور نشان می دهد که 70 درصد از جمعیت زیر چهل سال هستند و این گروه سنی بزرگترین رنج سنی کشور را نشان می دهد که بعد از انقلاب به دنیا آمدند و قبل از انقلاب را درک نکرده و در دهه اول انقلاب نیز در وضعیت تمیز و تشخیص نبوده اند اما میانگین سنی 45 سال 30 درصد جمعیتی را به خود اختصاص می دهد که متاسفانه ما نتوانستیم پیوندی میان این دو قشر ایجاد کنیم و اگر رهبر انقلاب در صحبت ها و سخنرانی های خود تاکید بر رویش و ریزش را مطرح می کنند، مبتنی بر این واقعیت است.

 

این مقام مسئول در دستگاه قضا خاطرنشان کرد: نظام تقنینی ما دچار نوعی کندی و لختی است در حالی که قانون برای التزام بخشی در امور و پدیده ها وضع می شود در حالی که در مواردی می بینیم متاسفانه پدیده ای پس از گذشت چند سال تغییر کرده و به چالش دیگری تبدیل می شود تا حدی که هویت پدیده شامل حدود و تغییر زیادی می شود و این ضعف عمده ما است که فاصله زمانی میان تدبیر و تغییر بسیار زیاد است و زمان تدبیر و تغییر ما مطابقت ندارد و این چالشی است که نظام حقوقی و قضایی با آن مواجه است.

 

وی گفت: باید از گذشته عبرت بگیریم و در گذشته نمانیم. نگاه ما و رویکردمان باید معطوف آینده نگری باشد و بر مبنای آینده نگری، آینده سازی کنیم و در نظام حقوقی این مهم را مد نظر قرار دهیم.

 

وی در خصوص راهبردهای اصلی بیانیه گام دوم انقلاب نیز اظهار کرد: ایجاد فهم مشترک و جمعی نسبت به اهداف نظام و اولویت بندی های راهبردی در این بیانیه، اولویت بندی در شناخت و زمان بندی اهداف، اداره امور با توجه به اقتضائات زمانی، مدیریت چهل سال آینده بر اساس نیازمندی های جامعه از جمله راهبردهای اساسی بیانیه گام دوم انقلاب است.

 

امیری اصفهانی تصریح کرد: واقعیت این است که در چهل سال آینده ما نیازمند مدیران واقع گرا و ارزش محور هستیم که در بیانیه گام دوم انقلاب به خوبی به آنها پرداخته شده است./

 

 

 

 

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

وزیر امور خارجه:

«سقوط پهپاد ایرانی» در حال بررسی است/هنوز اطلاعی نداریم که پهپادی از دست داده باشیم

ظریف با اعلام اینکه ادعای سقوط پهپاد ایرانی در تنگه هرمز، در حال بررسی است، گفت: هنوز ما هیچ اطلاعی نداریم که پهپادی از دست داده باشیم.

اخبار برگزیده شبستان