خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸

الاثنين ٠ رجب ١٤٤١

Monday, February 24, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۸/۳/۲۸ - ۱۳:۴۴ شناسه خبر : ۸۰۰۹۳۸
گزیده مهمترین اخبار مجلس در ۲۸ خرداد
تصویب لایحه عضویت ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا - اقیانوسیه/قرائت گزارش واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات
قرائت گزارش کمیسیون آموزش در مورد واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات، ممنوعیت تردد وسایل نقلیه فرسوده موتوری در کلان‌شهرها، تصویب لایحه عضویت ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا - اقیانوسیه از جمله مهمترین اخبار امروز (سه شنبه ۲۸ خرداد ماه) مجلس است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، قرائت گزارش کمیسیون آموزش در مورد واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات، ممنوعیت تردد وسایل نقلیه فرسوده موتوری در کلان‌شهرها، تصویب لایحه عضویت ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا - اقیانوسیه از جمله مهمترین اخبار امروز (سه شنبه ۲۸ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

قرائت گزارش کمیسیون آموزش در مورد واژگونی اتوبوس در واحد علوم تحقیقات

جلسه علنی امروز سه‌شنبه(28خرداد)مجلس شورای اسلامی به ریاست مسعود پزشکیان آغاز شد.

ایمر حسین قاضی زاده هاشمی دستور جلسه امروز را به شرح زیر قرائت کرد:

بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو

بررسی  ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح بند ۵ ماده ۶ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی

 بررسی لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا، اقیانوسیه

لایحه موافقت‌نامه بین ایران و فنلاند درباره کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی

بررسی گزارش کمیسیون آموزش در مورد حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات

بررسی طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردمی

 

تردد وسایل نقلیه فرسوده موتوری در کلان‌شهرها ممنوع می‌شود

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز (سه‌شنبه 28خرداد) مجلس شورای اسلامی در ماده ۹ مکرر طرح ساماندهی صنعت خودرو مصوب کردند،تردد، حمل بار و مسافر توسط وسایط نقلیه موتوری بعد از رسیدن به سن فرسودگی در کلان شهرها ممنوع می‌باشد.

طبق تبصره ۱این ماده ،دولت موظف است از محل صرفه‌جویی حاصل از بهبود و مدیریت مصرف سوخت ناشی از اجرای این قانون، سازوکار و تسهیلات لازم را جهت جایگزینی خودروهای فرسوده حمل و نقل عمومی با خودروهای نو فراهم کند.

براساس تبصره ۲- تولیدکنندگان خودرو و موتورسیکلت در داخل کشور موظف‌اند به ازای تولید هر چهار دستگاه خودرو یا موتورسیکلت گواهی اسقاط خودرو یا موتورسیکلت معادل را از مرکز اسقاط دریافت کنند.

شماره‌گذاری خودروها و موتورسیکلت منوط به ارائه گواهی اسقاط توسط خودروسازان و موتورسیکلت‌سازان معادل ۲۵ درصد تولید ماهانه است. مراکز اسقاط مکلف به ارائه گواهی اسقاط مورد تقاضای تولیدکنندگان خودرو و موتورسیکلت هستند.

 

لایحه عضویت ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا - اقیانوسیه تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز سه شنبه (28خرداد)مجلس شورای اسلامی با عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا - اقیانوسیه موافقت کردند.

 

بر اساس ماده واحده این لایحه، به دولت اجازه داده می‌شود در برنامه اندازه‌شناسی آسیا - اقیانوسیه به شرط یادداشت تفاهم پیوست و ضمائم آن عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت کامل مربوط اقدام کند. تعیین و تغییر دستگاه اجرایی طرف عضویت بر عهده دولت است.

 

دانشگاه آزاد در حادثه اتوبوس دانشگاه واحد علوم تحقیقات کمتر از یک سوم مقصر شناخته شده است

«محمد مهدی طهرانچی» در جلسه علنی امروز سه شنبه 28 خرداد و پس از گزارش وزارت آموزش، تحقیقات و فناوری در خصوص واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: علیرغم اینکه تلفات رانندگی از 40 نفر در 100 هزار نفر به 20 نفر در 100 هزار نفر کاهش یافته است اما همچنان تلفات ناشی از حوادث رانندگی در کشور ما بالاست این در حالی است که در کشورهای پیشرفته این تلفات پنج نفر در 100 هزار نفر است.

 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات به لحاظ نوع جایگاه و اینکه از جمله پردیس هایی است که تردد خودرو در ان زیاد است هر روز 10 هزار نفر تردد خودرو و دانشجو داریم که در سال دو میلیون نفر جابجایی مسافر در این واحد دانشگاهی انجام می شود.

 

وی بیان کرد: متاسفانه هر 10 سال یک بار با تلفات دانشجویی مواجه ایم، در سال 76 دانشجویان نخبه شریف دچار حادثه تصادف شدند، در سال 86، 24 نفر از دانشجویان در سفر راهیان نور دچار حادثه شدند و در سال 97 نیز این حادثه دلخراش اتفاق افتاد.

 

طهرانچی تصریح کرد: قبل از حادثه و به محض اینکه مدیریت جدید در دانشگاه آزاد مستقر شد، تشخیص این بود که پیمانکار باید عوض شود و بعد از حادثه نیز علیرغم اینکه در لحظه نخست هفت نفر از دانشجویان جان شان را از دست داده بودند اما از 25 نفری که آسیب دیده بودند با کمک ها و حمایت های ما حتی یک نفر نیز تلفات جانی نداشتیم و حتی دانشجویی که ضریب هوشی اش سه بود در شب عید شفا پیدا کرد.

 

گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد قرائت شد

«میرحمایت میرزاده»، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در جلسه  علنی بعدازظهر امروز (سه شنبه، 28 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در خصوص حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات را به شرح زیر قرائت کرد.

گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در خصوص حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات

بخش اول :

طرح اجمالی مسأله:

در تاریخ 4 دی 1397 حدود ساعت دوازده ظهر یک دستگاه اتوبوس شهاب متعلق به شرکت حمل و نقل مهران گشت که برای ایاب و ذهاب دانشجویان با دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات قرارداد بسته بود از ایستگاه دانشکده فنی و مهندسی یعنی بالاترین نقطه این واحد دانشگاهی سفر خود را به مقصد ایستگاه آخر که درب ورودی دانشگاه است، آغاز می کند. اتوبوس حامل یک راننده و 34 نفر سرنشین بوده است. راننده به دلیل عدم وجود مسافر در ایستگاه تربیت بدنی، در این ایستگاه توقف نداشته اما در ایستگاه بعد یعنی ایستگاه کتابخانه که دو نفر از دانشجویان قصد پیاده شدن را داشته اند راننده قادر به متوقف کردن اتوبوس نمی شود و اعلام می کند که ترمز اتوبوس عمل نمی کند و از دانشجویان میخواهد که به سمت انتهای اتوبوس بروند. سرعت اتوبوس در سراشیبی مسیر بیشتر شده و راننده با مشاهده فضای سبز کنار سراشیبی سعی می کند اتوبوس را به این سمت حرکت دهد تا شاید با ورود ماشین به فضای سبز، سرعت آن کاسته شود؛ لکن پیچ با زاویه بسیار بالا کنترل وسیله نقلیه را از دست راننده خارج کرده و اتوبوس با شدت هرچه تمام تر با سازه بتنی که در کناره جاده قرار داشته است برخورد می کند. مسیر طی شده از لحظه عمل نکردن ترمز تا برخورد با سازه بتونی، به همراه جرم اتوبوس و وزن سرنشینان، سبب بالارفتن سرعت اتوبوس به بالای ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می شود و این برخورد آن چنان شدید است که دو سوم کف اتوبوس کاملا جمع شده و این شدت تخریب و ضربه های فراوان و همچنین پرت شدن افراد، سبب می شود که تلفات این حادثه به ۱۰ نفر کشته و ۲۵ نفر زخمی برسد./

 

 

 

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نماینده قم در مجلس:

وضعیت در قم بحرانی تر از آنچه می گویند، است/ حرم حضرت معصومه را تعطیل کنند

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه اوضاع در قم بحرانی تر از آنچه که می گویند، است، گفت: شورای تامین استان قم باید حرم حضرت معصومه را تعطیل کنند در این باره مراجع هم مخالف نیستند.

اخبار برگزیده شبستان