خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

الثلاثاء ٢٣ ذو القعدة ١٤٤١

Tuesday, July 14, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - حقوقی و قضایی زمان :   ۱۳۹۸/۳/۲۸ - ۱۲:۵۹ شناسه خبر : ۸۰۰۹۰۹
معاون اول قوه قضائیه:
اذن قصاص ۳۵۰ مورد از سوی ریاست قضا صادر شد
حجت الاسلام اژه ای با اشاره به رسیدگی مجدد به دو هزار پرونده با امضای ریاست دستگاه قضا گفت: با اذن ریاست جدید دستگاه قضا قصاص ۳۵۰ مورد صادر شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی قضایی خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام «غلامحسین محسنی اژه ای» در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت بزرگداشت هفته قوه قضاییه با گرامیداشت یاد شهدای هفتم تیر و هفته قوه قضاییه گفت: ملت ایران هیچ گاه یاد و خاطره شهدای بزرگ را از ذهن خود نمی برند و هیچ گاه جنایات تروریست ها بعد از انقلاب و به خصوص در هفتم تیر از یاد مردم محو نمی شود. ملت ایران به یاد خواهند داشت که تروریست ها از ناحیه چه کسانی حمایت شدند و چه کشورهایی این تروریست ها را در دامن خود گرفتند و همچنان ننگ تروریست ها بر پیشانی آنها باقی می ماند.

 

رییس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضاییه در مورد گام دوم انقلاب نیز اظهار کرد: پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب در گام دوم انقلاب بخش هایی از نظام اسلامی در حال سیر نظام تحولی هستند. بر همین اساس اقدامات تحولی در قوه قضاییه برداشته شده است که در دور جدید ریاست قوه قضاییه برنامه هایی برای این منظور در سه بخش برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت در نظر گرفته شده است تا بتوانیم با ظرفیت ها و قوانین موجود بخش های مد نظر از سند تحول دستگاه قضا را اجرا کنیم.

 

وی با اشاره به استفاده از نظرات صاحب نظران و مسئولان دستگاه قضا اظهار کرد: ما به این نتیجه رسیدیم که می توانیم با استفاده از ظرفیت های موجود در دستگاه قضا در گام دوم و سند تحول پیشگام باشیم، به همین منظور استفاده از ظرفیت های دو قوه دیگر (مجلس و دولت) را مد نظر قرار داده ایم و بر همین اساس جلسه مشترک با مجلس و دولت برگزار شد که در آن از هیئت رییسه و نمایندگان و ریاست مجلس حضور داشتند و امیدواریم بتوانیم از ظرفیت های مجلس در گام دوم انقلاب بیشتر استفاده کنیم.

 

معاون اول دستگاه قضا با اشاره به تاکیدات ریاست دستگاه قضا در استفاده از ظرفیت های مردمی گفت: در طی این مدت کوتاه از ریاست جدید دستگاه قضا تلاش شده است تا جلسات متعددی با حضور نخبگان، مسئولان، حقوقدانان، دانشجویان، اصحاب رسانه، حوزه های علمیه و وکلا در اقصی نقاط کشور برگزار کنیم که حتی برخی از این افراد در بخش خصوصی جلساتی را نیز با ریاست دستگاه قضا برگزار کردند که در تمامی این جلسات هدف در جهت ارتقای دستگاه قضا و استفاده بهینه در تحقق عدالت بیشتر مد نظر بوده است.

 

سخنگوی سابق دستگاه قضا با اشاره به تاکیدات ریاست جدید قضایی در توجه به مسایل مربوط به زنان گفت: در این مدت کوتاه نظرات زیادی در خصوص حقوق زنان مطرح شده که در حال اجراست.

 

حجت الاسلام اژه ای در خصوص ماده 18 سابق (ماده 477) در خصوص فرجام خواهی فوق العاده اظهار کرد: تشخیص این فرجام خواهی به عهده شخص ریاست قوه قضاییه است که البته کار مشکلی است و در این مدت کوتاه با یک اقدام انقلابی و زحمات فوق العاده همکاران دستگاه قضا بیش از 600 پرونده در خصوص این ماده (ماده 477) تعیین تکلیف قطعی شدند و بیش از دو هزار پرونده توسط رییس دستگاه قضا جهت بررسی مجدد امضا شد.

 

وی گفت: 1700 پرونده نیز برای امضای نهایی دستگاه قضا آماده است و در مجموع قریب به چهار هزار مورد از پرونده ها در خصوص فرجام خواهی فوق العاده بررسی و یا در حال ارسال به دیوان عالی کشور است.

 

رییس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضاییه خاطرنشان کرد: از موضوعات دیگری که در چند ماه اخیر مورد توجه دستگاه قضا قرار گرفته است، موضوع استیذان قصاص بود که این موضوع بر اساس تفویض از سوی رهبر انقلاب، اذان اجرای قصاص باید از سوی ریاست دستگاه قضا تایید شود. پس از تعطیلات فروردین ماه امسال بیش از 350 مورد اذن قصاص صادر شده است و قریب به 250 مورد هم آماده ارایه به ریاست دستگاه قضا است که البته با توجه به حجم فعالیت های رییس دستگاه قضا، ریاست دستگاه قضا برای فرد دیگری نیز از رهبر انقلاب اذن استیذان گرفتند.

 

وی با اشاره به تاکیدات دستگاه قضا در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی و تشدید مبارزات اظهار کرد: مبارزه با مفاسد اقتصادی در دوره آیت الله آملی لاریجانی نیز مورد توجه قرار گرفته است و این امر به دلیل جنگ اقتصادی ما با دشمن با اذن رهبری دنبال شد که این امر بالاترین گام بود. این موضوع در حال حاضر نیز با روحیه جهادی در دستگاه قضا در حال ادامه است که شاهد رسیدگی به برخی از پرونده ها در تهران و استان هایی همچون بندر عباس، قم، اصفهان، شیراز و گلستان شعبات ویژه ای برای رسیدگی به مفاسد اقتصادی تشکیل شده است تا از ارسال پرونده ها به استان تهران جلوگیری شود.

 

معاون اول دستگاه قضا گفت: از اواخر مرداد ماه سال گذشته کار دادگاه های ویژه آغاز شده است و تا آخر اردیبهشت ماه 825 نفر پرونده هایشان در این موضوع تشکیل شد و به دادگاه ارسال شد البته تعدادی از این آمار از دلالان ارزی هستند که از این آمار اعلام شده تا آخر اردیبهشت ماه 241 نفر حکم قطعی برایشان صادر شده است و هفت نیز تبرئه و بقیه در حال محاکمه هستند.

 

وی در مورد دلایل زمان بر در برخی از پرونده های مفاسد اقتصادی گفت: برخی از پرونده های مفاسد اقتصادی بیش از 30 تا 40 متهم را در بر می گیرد که این موضوع زمان بر است.

 

وی گفت: بدیهی است در گام دوم انقلاب باید در تمام بخش های نظام اسلامی اقدامات تحولی برداشته شود و قوه قضاییه نیز از این موضوع مستثنی نیست.

 

وی در مورد انفصال از خدمت برخی از قضات نیز اظهار کرد: از اول اردیبهشت ماه تاکنون 60 قاضی در رده های مختلف دادگاه بدوی تجدید نظر از دستگاه قضایی انفصال شده اند که این انفصال شامل انفصال از مشاغل دولتی و دستگاه قضایی است و در برخی از موارد صرفا انفصال از مشاغل قضایی مد نظر قرار گرفته است.

 

وی خاطرنشان کرد: برخی از انفصال از خدمت ها با موضوع بازخرید عنوان شده است اما عده ای علاوه بر انفصال از خدمت صلاحیت قضایی برای ادامه کار در دستگاه قضایی را ندارند و این موضوع برای رسیدگی به دستگاه قضایی ارجاع شده است و احکام آنها در حال رسیدگی در دادگاه است. همچنین در خصوص تاکیدات ریاست دستگاه قضا مبنی بر تشویق قضات چهار هزار قاضی مورد تشویق قرار گرفته اند.

 

رسیدگی به پرونده های قدیمی از اولویت های دستگاه قضا

 

حجت الاسلام اژه ای در مورد رسیدگی به پرونده های مسن یا قدیمی در دستگاه قضا نیز اظهار کرد: در گام اول گزارشی از تعداد این پرونده ها از تمامی دادگاه ها و دادسراها خواسته شد و در گام بعد علت تعویق در رأی نهایی آنها خواسته شد. بخشی از این پرونده ها هیچ تعللی از سوی قاضی در رسیدگی به پرونده وجود ندارد اما سیر رسیدگی به پرونده به دلیل حجم بالای پرونده ها طولانی است که البته برای رسیدگی به این موضوع از قضات دیگر و کارشناسان از استان ها و شهرهای دیگر خواستیم تا به این پرونده ها رسیدگی کنند تا پرونده ها به روز شده و زمان رسیدگی به آنها کوتاه تر شود.

 

وی با اشاره به بازدید سرزده مسئولان قضایی از مراکز دستگاه قضا اظهار کرد: تاکنون چندین بازدید سرزده از مراکز رسیدگی به پرونده های دستگاه قضا انجام شده است که این روند ادامه دارد.

 

وی گفت: مشکلی که در حال حاضر در کل کشور داریم این است که قانونی می شود اما کسی برای اجرا آن را پیگیری نمی کند که این امر نیازمند یک پیگیری ثابت و مشخص است.

 

وی در مورد اجرای احکام اظهار کرد: بخشنامه ای از سوی معاون اول نوشته شد تا تمامی احکامی که در اجرای احکام مدنی یا کیفری باقی مانده اند، اعلام شوند. تاکنون استان های زیادی در این خصوص تعدادی از پرونده های خود را معرفی کردند و متاسفانه برای اجرای برخی از این احکام چاره ای نیست و باید فعل و انفعالاتی در حکم اجرا شود یا بخشی از احکام در حال اجرا هستند، مانند مدت حبس یا زندانی فرد متهم.

 

وی گفت: برخی از احکام مربوط به محکومیت مالی است و تا زمان اتمام اقساط مالی نمی توان آن را در بخش اجرا شده نهایی حساب کرد، مانند همان موضوع حبس که عنوان شد. بخش دیگر از اجرای احکام مربوط به فراری ها است که در این رابطه جلساتی را با نیروی انتظامی و پلیس برگزار کردیم تا در این خصوص اقدامات ویژه مد نظر قرار گیرد و آنها نیز قول همکاری ویژه در این زمینه دادند.

 

برنامه های بزرگداشت هفته قضا با رویکرد جدید برگزار می شود

 

رییس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضاییه در مورد برنامه های این هفته گفت: هفته قوه قضاییه فرصت مناسبی برای ارزیابی دستگاه قضا است. برای این کار برنامه ریزی شده است. همایش سراسری دستگاه قضا که در سال های گذشته نیز برگزار می شد، امسال با اقدامات متفاوتی برگزار می شود و یک همایش کاربردی و داخلی است.

 

معاون اول دستگاه قضا با اشاره به هزینه های مالی و مادی همایش ها گفت: مقرر شده است تا این همایش با کمترین هزینه مادی و با تاکید بر صرفه جویی برگزار شود و وقت دیگران بیهوده گرفته نشود. بر همین اساس جلسات کاربردی با دولت و مجلس برگزار می شود و همایش دستگاه قضا فقط یک همایش داخلی است.

 

وی در مورد دیدار با رهبر انقلاب در هفته بزرگداشت قوه قضاییه هم گفت: چند سالی بود نوع این دیدار تغییر کرده بود و مدیران محدودی به دیدار رهبری می رفتند و درخواست های زیادی از مجموعه دستگاه قضا برای حضور در این دیدار مطرح می شد که امسال مقرر شده است با توجه به میزان ظرفیت حسینیه تعدادی از مدیران و مجموعه های قضایی از استان ها در این جلسه حضور یابند.

 

وی در مورد برنامه های دیگر هفته بزرگداشت دستگاه قضا خاطرنشان کرد: دیدار با خانواده های شهدا یا دستگاه قضا و جانبازان از دیگر برنامه های دستگاه قضا بود که این دیدار در سال های گذشته با حضور معاون اول برگزار می شد اما امسال این دیدار با حضور رییس دستگاه قضا برگزار می شود.

 

اژه ای نشست با سفرا و کاردانان و نمایندگان خارجی مستقر در تهران را از دیگر برنامه های هفته بزرگداشت دستگاه قضا عنوان کرد و گفت: در هفته بزرگداشت دستگاه قضا نشستی با نخبگان حقوقی مربوط به حوزه زنان نیز برگزار می شود.

 

عناوین روزهای بزرگداشت هفته قضا اعلام شد

 

وی در مورد عناوین روزهای دستگاه قضا گفت: شنبه اول تیر ماه قوه قضاییه و عدالت متناسب با گام دوم انقلاب، یکشنبه دوم تیر ماه قوه قضاییه و سند تحول قضایی، دوشنبه سوم تیر ماه قوه قضاییه و حفظ حقوق و منافع ملی جمهوری اسلامی در عرصه های بین المللی، سه شنبه چهارم تیر ماه قوه قضاییه و همکاری قوا در اصلاح روندها و بسترهای فساد، چهارشنبه پنجم تیر ماه قوه قضاییه و استقلال و پایبندی به قانون در پرتو ولایتمداری، پنج شنبه ششم تیر ماه قوه قضاییه و صیانت از ارزش های اسلامی و تولید و کارآفرینی و سرمایه گذاری، جمعه هفتم تیر ماه قوه قضاییه و احیای حقوق عامه و آزادی های مشروع نامگذاری شده است.

 

وی در خصوص تاکید دستگاه قضا در حمایت از امر به معروف و نهی از منکر گفت: اگر کسی فساد آشکاری را به دستگاه قضا گزارش دهد از گزارشگر فساد حمایت می کنیم.

 

وی از تشکیل سه شورای جدید در دستگاه قضا خبر داد و گفت: شورای عالی پیشگیری، شورای عالی فضای مجازی و شورای حقوق شهروندی در دستگاه قضا برای پیگیری مطالبات مردمی تشکیل شده است.

 

وی در مورد استفاده از ظرفیت های مردمی و سمن ها گفت: ایده های عملیاتی مردم را می پذیریم و از ظرفیت رسانه ها، مردم و سمن ها در خصوص سند تحول در دستگاه قضا و پیشنهادات کاربردی استفاده می کنیم.

 

وی در بخش دیگری از نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: تا دو هفته آینده یک سوم از هفت هزار نفری که مورد پذیرش دستگاه قضا برای اشتغال قرار گرفته اند، به کار گرفته می شوند. دلیل به کار نگرفته نشدن این افراد تاکنون صرفا کمبود بودجه است.

 

آمار چک های برگشتی از زبان معاون اول دستگاه قضا

 

وی در مورد آمار چک های برگشتی در سال 96 گفت: در سال 96، 17 میلیون و 300 چک برگشتی گزارش شده است. این آمار در سال 97 به 13 میلیون و 400 هزار رسید که به دلیل اقدامات مختلف قضایی و تلاش های دستگاه قضا بوده است. امیدواریم این آمار در سال 98 نیز سیر نزولی داشته باشد. در فروردین سال 97 آمار چک های برگشتی به 950 هزار چک رسید که این آمار در چند ماهه اخیر به 500 هزار چک برگشتی تقلیل یافته است.

 

وی در مورد جذب قضات جدید به دستگاه قضا گفت: در حال حاضر چهار هزار قاضی خبره و متعهد در دستگاه قضا مشغول به فعالیت هستند که در برنامه جدید چهار هزار قاضی به دستگاه قضایی جذب می شوند./

 

 

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش:

تفکر جهادی مدیران بزرگترین مشکلات را از میان بر می دارد

حجت الاسلام محمد حسنی با بیان اینکه فرماندهان دفاع مقدس با تفکر جهادی بر بزرگترین مشکلات با نبود امکانات غالب شدند، گفت: مدیرانی که در حال حاضر با فرهنگ دفاع مقدس خدمت می کنند در غلبه بر مشکلات مانند رزمندگان دفاع مقدس موفق می شوند.

اخبار برگزیده شبستان