خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

السبت ١٠ شعبان ١٤٤١

Saturday, April 4, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۸/۳/۲۶ - ۱۲:۱۳ شناسه خبر : ۸۰۰۱۶۸
گزیده مهمترین اخبار مجلس در ۲۶ خرداد
گزارش وزیر صنعت از وضعیت بازار/ارزیابی لاریجانی از بیانات رهبری در ملاقات با نخست وزیر ژاپن
ارایه گزارش معاونت نظارت از اقدامات نظارتی مجلس در اجلاسیه سوم، گزارش وزیر صنعت از وضعیت بازار، ارزیابی لاریجانی از بیانات رهبری در ملاقات با نخست وزیر ژاپن از جمله مهمترین اخبار امروز (یکشنبه ۲۶ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی هستند .

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، ارایه گزارش معاونت نظارت از اقدامات نظارتی مجلس در اجلاسیه سوم، گزارش وزیر صنعت از وضعیت بازار، ارزیابی لاریجانی از بیانات رهبری در ملاقات با نخست وزیر ژاپن از جمله مهمترین اخبار امروز (یکشنبه ۲۶ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

گزارش وزیر صنعت از وضعیت بازار در جلسه غیر علنی مجلس

جلسه غیر علنی با حضور رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز شد. در این جلسه قرار است وزیر صنعت گزارشی از وضعیت بازار به نمایندگان ارایه داد.

 

توضیحات وزیر صنعت در مورد صنایع معدنی و توزیع سامان مند کالاهای اساسی

«علی لاریجانی» در ابتدای جلسه علنی امروز یکشنبه 26 خرداد با اشاره به جلسه غیر علنی مجلس با حضور وزیر صنعت گفت: وزیر صنعت و همکاران شان در این جلسه راجع به ابعاد مختلف موضوع صنایع معدنی و شرایطی که بتوانند سرمایه گذاران ما در شرایط قابل پیش بینی کار کنند را تشریح کردند.

 

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همچنین وزیر صنعت وضعیت کالاهای اساسی و اینکه باید این کالاها از توزیع سامان مندی برخوردار شوند را توضیح داد و مقرر شد کمیسیون صنایع و معادن این مسایل را پیگیری کند

 

ارایه گزارش معاونت نظارت از اقدامات نظارتی مجلس در اجلاسیه سوم

جلسه علنی امروز یکشنبه 26 خرداد مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی آغاز شد. امیرحسین قاضی زاده هاشمی دستور جلسه امروز را به شرح ذیل قرائت کرد:

 

گزارش معاونت نظارت مجلس در مورد اقدامات نظارتی مجلس شورای اسلامی در اجلاسیه سوم دوره دهم.

ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان.

ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو.

گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مورد طرح یک فوریتی اصلاح بند 5 ماده 6 قانون اساسی با اصلاحات و الحاقات بعدی آن.

گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه موافقت نامه بین دولت ایران و دولت جمهوری فنلاند درباره کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی.

گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم تحقیقات.

گزارش کمیسیون انرژی در مورد طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردمی.

 

بیانات رهبری در ملاقات با نخست وزیر ژاپن دقیق و شجاعانه بود

«علی لاریجانی» در ادامه جلسه علنی امروز یکشنبه 26 خرداد با اشاره به سخنان هوشمندانه و عزت مندانه رهبر معظم انقلاب در ملاقات با نخست وزیر ژاپن گفت: مقام معظم رهبری با دقت تام و استدلال متین منطق ملت ایران را در مقابل ستم هیولای استعمار آمریاک بیان داشتند.

 

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی بیانات مهم و دقیق و شجاعانه معظم له را قدر می نهد و از آنها حمایت می کند. همه بخش های کشور نیز باید بر همین صراط استوار عمل کنند.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات مشکوک در دریای عمان علیه نفتکش ها گفت: به نظرم این اقدامات مکمل تحریم های اقتصادی است به جهت آنکه از تحریم ها طرفی نبستند، است به ویژه با توجه به سوابق تاریخی آمریکا در این زمینه که در جنگ جهانی آمریکایی ها کشتی های خود را در نزدیکی های ژاپن مورد هدف قرار دادند تا توجیه لازم برای خصومت را فراهم کنند.

 

لاریجانی ادامه داد: اما بخش فکاهی ماجرا در اظهارات پمپئو نهفته است که توصیه کرد ایران در مقابل اقدامات سیاسی و دیپلماتیک از دیپلماسی استفاده کند و این مطلب از زبان پمپئو واقعا شیرین است.

 

فراخوان فراکسیون اقدامات پیش دستانه علیه تهدید آمریکا برای ارایه طرح و پیشنهاد

«امیرحسین قاضی زاده هاشمی» در حاشیه جلسه علنی امروز یکشنبه 26 خرداد مجلس در جمع خبرنگاران با اشاره به تشکیل فراکسیون اقدامات پیش دستانه علیه تهدیدات آمریکا گفت: ما در فراکسیون به دنبال راهکارهایی برای درآمدهای ارزی ایران که جایگزین نفت شوند، هستیم.

 

رییس فراکسیون اقدامات پیش دستانه علیه تهدیدات آمریکا اظهار داشت: این فراکسیون به دنبال این است که نقاطی که تهدیدی برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شوند و نقطه ضعف هایی که آنها مورد شناسایی قرار گرفته اند، مورد بررسی قرار گیرند و به دنبال راهکار و ارایه طریقی است که مجلس و دولت بتوانند در آن راستا اقدام کنند.

 

وی اضافه کرد: یکی از موضوعاتی که مورد تهدید است، درآمد ارزی حاصل از فروش نفت ماست که مقام معظم رهبری نیز اخیرا در سخنان شان بر این مسئله تاکید کردند که مکانیسم جایگزینی برای درآمدهای غیر نفتی پیش بینی شود و ما بر همین اساس باید بودجه غیر نفتی را پیگیری کنیم.

 

قاضی زاده هاشمی با اشاره به درآمدهای نفتی کشور در سالیان اخیر گفت: غیر صنعتی بودن ایران در قرن 13 شمسی به دلیل احاطه نفت و عدم استفاده درست از آن باعث شد که ما نفت زده شویم و این نفت مانع رشد ما در حوزه های مختلف شد. با این تفاسیر حتی اگر تحریم ها نیز نباشد ما باید بگوییم ما باید جایگزینی برای درآمدهای نفتی مان پیدا کنیم چرا که نفت جایگاه خودش را در دنیا از دست داده است.

 

این عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: ما در حال حاضر فراخوانی را به اندیشکده ها و آموزشکده های مستقل داده ایم که اگر افراد طرح و پروژه ای در مورد کسب درآمدهای ارزی  در حوزه های غیر از نفت دارند، به ما ارایه دهند.

 

گزارشات نظارتی مجلس خارج از نوبت رسیدگی می شود

«رضا اسداللهی» در حاشیه جلسه علنی صبح امروز یکشنبه 26 خرداد مجلس در جمع خبرنگاران گفت: فعالیت های نظارتی مجلس در سال سوم نسبت به سال قبل افزایش داشته است. در حوزه سوال، تحقیق و تفحص، تذکر و بازدید میدانی از کمیسیون ها اقدامات مجلس نسبت به دو سال قبل بیشتر بوده است.

 

معاون نظارت مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: معاونت نظارت در یک سال گذشته پنج هزار و 500 مکاتبه با دستگاه های اجرایی داشته است و البته کمیسیون های تخصصی هم 500 اقدام را انجام داده اند که در این میان کمیسیون های آموزش و تحقیقات، امنیت ملی و عمران اقدامات شاخصی را انجام داده اند.

 

وی با اشاره به برگزاری 10 جلسه با مسئولان اجرایی در سال سوم مجلس در حوزه نظارتی گفت: ما 16 جلسه غیر علنی را با موضع مسایل امنیتی، فرا ملیتی و اقتصادی برگزار کردیم، دو وزیر کار و اقتصاد اسیتضاح و برکنار شدند و پنج وزیر پیشنهادی دولت نیز در این مدت از مجلس رای اعتماد گرفتند.

 

معاون نظارتی مجلس با بیان اینکه 173 فقره حکم تکلیفی به دستگاه ها برای ارایه گزارش به مجلس استخراج شده است، گفت: دبیرخانه ای به همین منظور برای پیگیری های لازم در این زمینه راه اندازی شد و معاونت نظارت تمامی معاهدات بین المللی را از ابتدای دوره قانون گذاری جمع آوری و ضمن تعیین تکالیف آنها را برای دولت ارسال کرد.

 

جلسات کمیسیون های تخصصی عصر روزهای یکشنبه و سه شنبه برگزار می شود

عبدالرضا مصری در ادامه جلسه علنی امروز یکشبنه (26خرداد)مجلس شورای اسلامی گفت: اظهارات نمایندگان در مورد  جلسات کمیسیون‌های تخصصی در جلسه گذشته هیات رییسه مجلس مطرح شد که طبق تصمیم هیات رئیسه مقرر شد از هفته جاری کمیسیون‌های تخصصی مجلس در عصر روزهای یکشنبه و سه‌شنبه جلسه داشته باشند.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  مقرر شد که طبق روال قبل دوشنبه‌ها در دو نوبت صبح و بعد از ظهر مجلس جلسه علنی داشته باشد اظهار داشت:  همچنین در هیات رییسه  خیلی بحث شد که ترتیبی دهیم تا ساعت 12 روزهای دوشنبه جلسات علنی مجلس در نوبت صبح تعطیل شود و تا ساعت 14 که زمان شروع جلسه نوبت بعدازظهر صحن علنی است، دو ساعت زمان وجود دارد که نمایندگان می‌توانند این زمان را به ملاقات با مسؤولان اجرایی و وزرا اختصاص دهند. قبلا ساعت این ملاقات ساعت 15 تعیین شده بود اما به دلیل اعتراض برخی نمایندگان این ساعت را به ساعت 14 انتقال دادیم./

 

 

 

 

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی:

قویترین فاکتور رونق و در نهایت جهش تولید بازار مصرف است

ابراهیمی با تاکید بر اینکه برای جهش تولید باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود، گفت: قویترین فاکتور رونق و در نهایت جهش تولید بازار مصرف است.

اخبار برگزیده شبستان