خبرگزاری شبستان

جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸

الجمعة ٢٤ ربيع الأوّل ١٤٤١

Friday, November 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مازندران - زمان :   ۱۳۹۸/۳/۲۶ - ۱۱:۴۰ شناسه خبر : ۸۰۰۱۴۳
در میزگرد شبستان مازندران مطرح شد:
غنی سازی اوقات فراغت شاخص استحکام ساختار تربیتی جامعه/رونق فعالیت های مسجدی نیازمند همدلی هیئت امنا است
غني سازي بهينه اوقات فراغت شاخص مناسبي جهت ارتقاء سلامت جسمي و رواني و نيز استحكام ساختار تربيتي جامعه است كه اگر اين سلامت روح و جسم با آموزه هاي ديني و روحيه مسجدي عجين شود خروجي خوبي خواهد داشت.

خبرگزاری شبستان- مازندران؛ اوقات فراغت زماني است كه فرد تلاش دارد با توجه به ميل و سليقه خويش از اين فرصت بهره گيرد كه بايد با تدبير و يك برنامه كارآمد، براي گذران اين ثانيه هاي عمر اقدام كرد و اين نعمت خدادادي به رايگان و بيهوده خرج نكرد.

 

غني سازي بهينه اوقات فراغت، شاخص مناسبي جهت ارتقاء سلامت جسمي و رواني و نيز استحكام ساختار تربيتي جامعه است.

 

اوقات فراغت فرصتي مغتنم به منظور فراهم آوردن بستري مناسب براي جذب حداكثري نوجوانان و جوانان به برنامه هاي كانون هاي فرهنگي و هنري مساجد است كه مي طلبد با برنامه ريزي جامع و دقيق، استفاده از ظرفيت هاي مساجد، تنوع بخشي به برنامه ها و اجراي فعاليت هاي شادي آفرين و نشاط آور در پرتو آموزه هاي ديني زمينه جانمايي گذران اوقات فراغت در مساجد، در سبد فرهنگي خانوار فراهم شود.

 

ايام فراغت تابستان دانش آموزان و دانشجويان به همت دستگاه هايي نظير ورزش و جوانان، بسيج، كانون هاي مساجد، فرهنگ و ارشاد اسلامي و آموزش و پرورش به سبك و سياق خاصي پرمي شود، که در این میان بایستی برنامه ریزی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان با مشورت خود آنها و با توجه به علاقه و سنین افراد تنظیم شود تا شاهد جذب حداكثري باشيم.

 

 تنوع بخشي به برنامه هاي اوقات فراغت كانون هاي فرهنگي و هنري مساجد ضروری است چرا که خروجی برنامه هاي فراغت مساجد بايد بروز استعدادهاي نسل جوان برای توسعه و پيشرفت استان و كشور باشد.

 

هر ساله در آستانه تابستان با تشكيل ستاد اوقات فراغت تدابيري جهت برنامه ريزي اوقات فراغت در كانون هاي شهري و روستايي استان مازندران انديشيده مي شود، و فعالیت پايگاه های اوقات فراغت در کانون هاي فرهنگی هنری مساجد استان فرصت مغتنمی است که در اختیار خانواده ها قرار می گیرد تا با سپردن فرزندان خود به این مراکز فرهنگی و مذهبی، علاوه بر غنی سازي اوقات فراغت فرزندان خويش جهت بهره مندي آنها از آموزه های ناب اسلامی و قرآنی گامي ارزشمند بردارند.

 

جمعی از مدیران فعال کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان مازندران که برای تابستان و ایام فراغت دانش آموزان و دانشجویان به همراه والدین آنها در شهرها و روستاهای استان اقدامات ارزشمندی را انجام می دهند و در جشنواره های متعددی مقام های برتر را از آن خود کردند  در یک میزگرد به میزبانی خبرگزاری شبستان، به ارائه راهکارهای پیشنهادی برای پربار نمودن اوقات فراغت کودکان، نوجوانان، جوانان و والدین، بررسی نقاط قوت و ضعف برگزاری طرح اوقات فراغت در کانون های مساجد، تاثیر همدلی و همراهی دست اندرکاران مسجد برای رونق فعالیت های مسجدی در ایام تابستان و جذب حداکثری مخاطب و ... پرداختند.

از تدوین سند راهبری تا کارآفرینی در منازل

«سیدحمید هاشمی»، مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری شهید هاشمی نژاد بهشهر با بیان اینکه اوقات فراغت بستر مناسبی برای بروز خلاقیت ها و نوآوری های دانش آموزان و دانشجویان است، گفت: برگزاری برنامه های فراغتی در طبيعت به همراه خانواده ها می تواند زمینه ساز انس نوجوان و جوان با آموزه هاي ديني و اخلاقي، موجب همبستگی فرزند و والدین، شناخت والدین از توانایی های فرزند در خارج از منزل و حضور در جمع و ... باشد.

 

وی با تاکید براینکه استعداد نوجوانان و جوانان در جمع های اردویی بیشتر بروز می نماید، افزود: متاسفانه دربحث استعدادیابی ضعیف عمل می شود.

 

هاشمی به اجرای موفق آئین افتتاحیه طرح ملی اوقات فراغت ویژه کانون های فرهنگی هنری مساجد شرق مازندران به میزبانی کانون شهید هاشمی نژاد دراردوگاه شهید هاشمی نژاد عباس آباد بهشهر اشاره کرد و گفت: این مراسم برای برادران مسجدی برگزار و به جهت کم کاری در حوزه خواهران تلاش داریم با برگزاری آئین افتتاحیه ویژه خواهران، جای خالی اردوهای فرهنگی تربیتی برای این قشر اثرگذار را پر نمائیم.

 

وی به راه اندازی پایگاه علمی با هدف استعدادیابی، نخبه پروری، ثبت اختراعات و تجاری سازی اختراعات در این کانون اشاره کرد و افزود: تاکنون 120نفر از نخبگان و مخترعین بهشهری شناسایی شدند.

 

هاشمی با بیان اینکه به همت خیرین و فعالان مسجدی 15میلیون تومان تجهیزات فنی و حرفه ای در رشته های مکانیک خودرو، برق و صنایع چوب خریداری و در یک کارگاه جانمایی شده، ادامه داد: بزودی این کارگاه به بهره برداری می رسد.

 

وی با بیان اینکه اعضای این کانون در حوزه اقتصادی نیز فعالیت های شاخصی دارند، تصریح کرد: بسیاری از خانواده ها در منازل خویش فضاهای بلااستفاده دارند و نمی دانند از آن فضا چه استفاده ای می توانند انجام دهند از این رو در اقدامی با برگزاری 45جلسه مشاوره و دریافت مبلغی 100هزار تومان به ازای هر نفر، فعالیت های اقتصادی را برای متقاضیان ایجاد کردیم.

 

هاشمی از ایجاد 5آبگیر ماهی، ایجاد صنایع فرآوری انار و انجیر، شیرین کردن خاک های شور سواحل دریای خزر(جهت بکارگیری در سالاد-غذای دام و گیاهان دارویی) خبر داد و گفت: همچنین به همت فعالان کانون شهید هاشمی نژاد اعتکاف علمی در مساجد محوری بهشهر برگزار شده است.

 

وی با تاکید براینکه اگر در حوزه مهارت آموزی کار شود قطعا برکات خوبی حاصل می شود، اظهار کرد: طرح شهید بهنام محمدی یکی از راهکارهای ارزشمند برای پیوند مدرسه و مسجد است که می طلبد کانون های مساجد برای اجرای این طرح در کانون های خویش پیش قدم باشند.

 

هاشمی به تدوین سند راهبردی کانون شهید هاشمی نژاد در سال 89اشاره کرد و افزود: اعتمادسازی، اجرای برنامه های متعدد در حوزه های مختلف، گسترش برنامه های کانون به سایر مساجد و... را در این سند پیگیر هستیم.

لزوم همدلی ارکان مسجد/اوقات فراغت مطلوب نیازمند برنامه ریزی و آموزش مدیران است   

«حسین حاجی آقاتبار»، مديركانون تخصصي itمازندران و مدیرمسئول کانون فرهنگی و هنری شهید بهشتی مسجد جامع روستای شهیدآباد بابل نیز با اشاره به اهميت نيازسنجي و برنامه ریزی جهت برگزاري كلاس هاي اوقات فراغت در مساجد، اظهار کرد: هر ساله خواهران و برادران در سنین مختلف به جلسه اوقات فراغت اين كانون دعوت مي شوند تا به نمايندگي از انديشه همسالان خويش برنامه خوبي تدارك ديده شود.

 

وي با بيان اينكه تنوع بخشیدن به برنامه های تابستان مهمترین عامل جذب نوجوان و جوان به مسجد است، گفت: با توجه به اينكه نيم بيشتر كانون هاي مساجد در مازندران روستايي هستند و برنامه ريزي در شهر و روستا متفاوت است كه در روستا ها با توجه به مسافت زياد از شهر، هزينه جذب مربي يكي از معضلات اوقات فراغت در روستا است.

 

حاجی آقاتبار با بيان اينكه مساجد در برنامه ريزي اوقات فراغت بايد تمامي گروه هاي سني را مدنظر داشته باشند، تاكيد كرد: برنامه هاي فراغت تابستان در كانون هاي فرهنگي علاوه برآموزش اخلاق، احكام، ورزش، قرآن و...بايد خروجي مناسبي براي بازار كار باشد.

 

وی با بیان اینکه در برنامه های فراغت این کانون برنامه ای برای خانواده ها نیز تدارک دیده می شود، افزود: همراهی خانواده با نوجوان و جوان برای حضور در فعالیت های مسجد اعتمادسازی بیشتری را فراهم می نماید.

 

حاجی آقاتبار برلزوم بومی سازی فعالیت های کانون های مساجد تاکید کرد و گفت: تبلیغات فعالیت های مسجد در روستاها راحت تر و ارزان تر از تبلیغات در شهرها است و می طلبد برای هزینه های کانون های شهری راهکاری ارائه شود.

 

وی برلزوم شناسایی افراد مستعد در حوزه فعالیت های هنری تاکید کرد و افزود: بکارگیری این افراد برای معرفی فعالیت های کانون ها بسیاری از هزینه ها را کاهش می دهد.

 

حاجی آقاتبار ضمن ابراز گله مندی از عدم برگزاری دوره های آموزشی ویژه مدیران کانون های مساجد، خواستار آموزش مدیران کانون های مساجد جهت هرچه بهتر برگزارشدن برنامه های اوقات فراغت شد.

 

وی برلزوم همدلی دست اندکاران مسجد و سایر ارگان های مستقر در مسجد با هدف رونق فعالیت های مسجدی تاکید کرد و خاطرنشان شد: همراهی هیئت امنا، پایگاه مقاومت، مردم و... با فعالیت های کانون فرهنگی هنری شهید بهشتی بابل یکی از موهبت های الهی بوده که شامل حال این کانون شده و اگر این همدلی ها نبود قطعا خروجی خوبی را شاهد نبودیم.

جاذبه روحانی مسجد جذب مخاطب را همراه دارد

«زبیده آقاگلی»، مدیرکانون تخصصی عقاید اسلامی استان مازندران با بیان اینکه خانواده در جذب بچه ها به فعالیت های مسجدی نقش انکار ناپذیری دارند، گفت: بسیاری از فعالیت های این کانون که در کانون فرهنگی هنری شهدای عرب خیل بابلسر مستقر است با حضور نوجوانان و جوانان به همراه خانواده هایشان برگزار می شود.

 

وی به اهمیت بهره گیری از مشاوره در راستای رونق فعالیت های مسجدی و جذب و حفظ مخاطب حداکثری، اظهار کرد: برخورداری از توان مالی، موجب جذب مربیان متعهد و متخصص می شود که این مهم، جذب مخاطب را در کلاس‌های اوقات فراغت به همراه دارد.

 

آقاگلی با بیان اینکه بسیاری از مسجدی ها با حضور کودکان و بازی این نسل در مسجد مشکل دارند، برلزوم جانمایی اتاق بازی در معماری مساجد تاکید کرد.

 

وی با بیان اینکه امکانات روستاها بایکدیگر متفاوت است، افزود: اگر چند روستا نزدیک به هم برنامه ها و امکانات خود را برای تشکیل کلاس های تابستانی ادغام نمایند قطعا خروجی بهتری را شاهد خواهیم بود.

 

آقاگلی برلزوم همراهی روحانی مسجد با کودکان و نوجوانان و جوانان در برنامه های کانون تاکید کرد و ادامه داد: روحانیون با جاذبه و خوشرویی می توانند جذب حداکثری را رقم بزنند.

از بازسازی مدرسه مخروبه تا ایاب و ذهاب رایگان برای جذب مخاطب

حجت الاسلام«اسماعیل حاجیان»، مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری امام زین العابدین(علیه السلام) مسجد امام حسین (علیه السلام) روستای اسلام ده ساری اظهار کرد: فعالیت های این کانون در مدرسه ای مخروبه که 15سال بلا استفاده بوده و به همت فعالان این کانون بازسازی و از آموزش و پرورش اجاره شده، برگزار می شود.

 

وی با بیان اینکه حدود 5سال پیش 15میلیون تومان برای بازسازی این مدرسه هزینه شده، یادآورشد: چهار روستای امام زاده خلیفه، دازمیرکنده، کلمر، جره سر به همراه دوروستای سیل زده آبمال و کردخیل از فعالیت ها و برنامه های کانون فرهنگی هنری امام زین العابدین(علیه السلام) بهره مند می شوند.

 

حجت الاسلام حاجیان با بیان اینکه با هزینه شخصی یک ناوگان ون سواری تهیه و بصورت رایگان علاقه مندان به شرکت در کلاس های این کانون سرویس دهی می شوند، گفت: به همت شهرداری ساری 7قلم وسیله ورزشی در محوطه مدرسه نصب و مراجعین از این وسایل استفاده  می نمایند.

 

وی با بیان اینکه کلاس های این کانون عمدتا با ارائه گواهینامه همراه است، یادآورشد: مهارت آموزی با هدف تحقق شعار سال رهبری مورد توجه است.

 

حجت الاسلام حاجیان برلزوم حضور کارشناسان ستادهماهنگی کانون های مساجد استان جهت تبیین اهداف کانون ها و تشویق و ترغیب مخاطبین برای حضور در برنامه های مسجد تاکید کرد.

 

وی با بیان اینکه کانون فرهنگی هنری امام زین العابدین(علیه السلام) از گروه های سنی سه سال تا 60سال مخاطب دارد، تاکید کرد: رفع فقر دانش خانواده ها از فرزندانشان را در برنامه های کانون مورد توجه داریم.

 

حجت الاسلام حاجیان با بیان اینکه عملکرد نادرست برخی نهادها در مسجد موجبات مقابله هیئت امنا با فعالیت های کانون فرهنگی هنری را فراهم کرده، اظهار کرد: تشویق افراد برای حضور در برنامه های مسجد از ملزومات است.

 

وی با ابراز گله مندی از افرادی که فقط گنبد و گلدسته مساجد برای آنها مهم است، گفت: روحانی، هیئت امنا و سایر فعالین مسجد باید برای جذب مخاطب جاذبه داشته باشند.

استعدادیابی در فعالیت های مسجدی مورد توجه باشد

«علیرضا مومنی خنکدار»، مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری اخلاص مسجد امیرالمومنین(علیه السلام) شهرستان قائمشهر به اعتبار محدود کانون های مساجد برای برنامه ریزی و برگزاری برنامه های اوقات فراغت اشاره کرد و گفت: تبلیغات فعالیت های کانون ها در شهرها باروستا متفاوت است.

 

وی به فعالیت چشمگیر کانون شهید گرائیلی خرماکلای قائمشهر و استقبال روستاهای اطراف از برنامه های این کانون اشاره کرد و خاطرنشان شد: مرکز آموزشی در سه طبقه مقابل کانون اخلاص فعالیت دارد که با توجه به هزینه های زیادی که برای حضور در کلاس های آموزشی دریافت می کند اما مخاطب بیشتری نسبت به کانون فرهنگی هنری دارد چراکه برنامه های کانون هزینه تبلیغات ندارد.

 

مومنی با بیان اینکه در طول سال با تضادی پیرامون حضور والدین و فرزندانشان در مساجد مواجه ایم، گفت: برای حضور بچه ها در هنگام حضور والدین بایستی تدابیری نظیر ایجاد مهدهای کودک مسجد اندیشیده شود تا خانواده ها با اطمینان خاطر بیشتری به فعالیت های مسجدی بپپردازند.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه خروجی و مصوبات ستاد اوقات فراغت به گوش مدیران مسئول کانون ها نمی رسد، افزود: در فعالیت های مسجدی باید مدیریت داشته باشیم تا بعد از پایان اوقات فراغت، بچه ها از مسجد دور نشوند.

 

مومنی به اهمیت نقش روحانی در جذب حداکثری مخاطب اشاره کرد و گفت: 25نیرو فعال درطول سال در این کانون فعالیت دارند.

 

وی به اهمیت استعدادیابی در مساجد تاکید کرد و افزود: کلاس استعدادیابی در این کانون برگزار شده تا خانواده ها بتوانند بهتر برای آینده فرزندانشان تصمیم ساز باشند.

دارالصبیان گواه حضور زنان و کودکان در مساجد صدر اسلام

حجت الاسلام «رجب نعمتی قرا» کارشناس مسئول فرهنگی هنری ستادهماهنگی کانون های مساجد مازندران برلزوم اتحاد ارکان مسجد و هم افزایی آنها برای رونق فعالیت ها تاکید کرد و گفت: جذب مشارکت های مردمی و نهادهای محلی و دعوت از مسئولین برای بازدید از طرح اوقات فراغت، برای بالابردن سطح توان مالی کانون‌ فرهنگی هنری مورد توجه مدیران کانون ها باشد.

 

وي با اشاره به برخي مشكلات امروزه براي حضور بانوان و كودكان خردسال در برنامه هاي مسجد و نماز جماعت، افزود: شكي نيست كه از صدراسلام زنان در مسجد حضور داشتند و وجود دارالصبيان «خانه كودك» در مساجد صدراسلام نيز گواه همين مسئله است.

 

حجت الاسلام نعمتی به گلایه مندی برخی مردم از عدم جاذبه تعدادی از روحانیون مساجد، اظهار کرد:روحانیون برای ارتزاق خود و خانواده نیازمند دریافتی هستند که متاسفانه این مهم کمتر مورد توجه قرار می گیرد و از اینرو روحانی کمتر می تواند برای فعالیت فرهنگی وقت صرف کند چراکه باید به معیشت خویش هم بیاندیشد.

تشکیل حلقه مدرسه،مسجدو خانواده  بهبودعملکرد دانش آموزان را همراه داشت

«اکبر حسنی»، نماینده کانون فرهنگی هنری شهدا مسجد جامع پل سفید با بیان اینکه کلاس های کانون های نباید به تابستان ختم شود چراکه بین مخاطب با مسجد فاصله ایجاد می شود، گفت: حلقه مسجد، مدرسه و خانواده در این کانون تشکیل شده و به عملکرد بهتر نوجوانان مسجدی در تحصیل انجامید.

 

وی با بیان اینکه ارزیابی وضعیت تحصیلی دانش آموزان به همت فعالین کانون شهدا مورد توجه است، افزود: همچنین رفع اشکال دانش آموزان در دستور کار قرار دارد.

 

حسنی با اشاره به اینکه اردوهای مسجد با همکاری مدرسه برگزار می شود، از جذب 14نخبه به فعالیت های این کانون خبر داد.

 

وی به هماهنگی کانون شهدا پل سفید با فنی و حرفه جهت برگزاری کلاس های مهارت آموزی در مسجد جامع اشاره کرد و گفت: دانش آموزان برای ورد به این دوره ها در طرح مدرسه در مسجد که آزمون ورودی از کتاب های ریاضی، زبان و عربی دارد شرکت می کنند و به شرط کسب نمره قبوالی اجازه ورود در کلاس های مهارت آموزی را دریافت می نمایند.

 

حسنی از اجرای طرح یک شب در مسجد ویژه برادران خبر داد و افزود: در این ویژه برنامه تولد متولدین همان ماه جشن گرفته می شود.

 

وی با بیان اینکه مجموعه های موفق یک روحانی خوش ذوق دارند، خواستار ایجاد جاذبه بیشتر از سوی طلبه ها در فعالیت های مسجدی شد.

پایان پیام/286

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

امام جمعه ساری مطرح کرد:

مردم بزرگ‌ترین عامل خنثی شدن اغتشاشات اخیر کشور/مطبوعات موفقیت های تولیدی ها را بازگو کنند

حجت‌الاسلام محمدی لائینی ضمن قدردانی از مردم بصیر که با تأسی و احترام به فرامین رهبری میدان را برای آشوب گران خالی و صف خودشان را از آشوبگران جدا کردند، از مردم شریف ساری خواست تا با حضور در راهپیمایی روز یکشنبه اغتشاشات اخیر را محکوم کنند .

اخبار برگزیده شبستان