خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸

الأحد ١٨ ذو القعدة ١٤٤٠

Sunday, July 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سمنان - زمان :   ۱۳۹۸/۳/۲۵ - ۱۶:۱۶ شناسه خبر : ۷۹۹۹۶۵
مدیر عامل بنیاد انتقال آب از دریای خزر:
انتقال آب بین‌حوزه‌ای از الزامات توسعه استان سمنان
ربیعی یکی از الزامات در افق توسعه استان سمنان، را انتقال آب بین‌حوزه‌ای عنوان کردوگفت: برای این امر در سند توسعه آب استان تکالیف هر بخش مثلاً کشاورزی یا صنعت و حتی شرب، مشخصاً دیده‌شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از سمنان، «سید احمد ربیعی» درهمایش انتقال آب دریای خزر به سمنان گفت: در بخش کشاورزی اصلاح الگوی کشت و مدیریت مصرف و در بخش صنعت بازچرخانی آب برای تمام شهرک‌های صنعتی می‌بایست طبق برنامه‌های مدون اجرا شود، لذا این‌گونه نیست که با انتقال آب خزر به سمنان همه‌چیزتمام شود؛ بلکه برنامه‌هایی در حوزه مدیریت مصرف به‌طورجدی در سطح سمنان اجرایی خواهند شد.

 

مدیرعامل بنیاد انتقال آب از دریای خزر بابیان اینکه آب موردنیاز استان سمنان از انتقال آب خزر، ۲۰۰ میلیون مترمکعب در سال است و تمام راه‌حل‌ها و اقدامات ازلحاظ فنی، اداری و … انجام‌شده است، تأکید کرد: امروز خوشبختانه با نشست‌هایی که با وزیر صنعت داشته‌ایم این قول را داده‌اند که برای منابع مالی طرح‌ها اقداماتی شود و از سوی دیگر نشست‌هایی با بانک‌ها صورت گرفته تا بتوانیم منابع این طرح را فراهم کنیم.

 

ربیعی بیان کرد: در ارتباط با میزان آب شرب نیز باید گفت ۵۰ میلیون مترمکعب در طول سال برای استان سمنان در نظر گرفته‌شده و ما امیدواریم از محل خرید تضمینی آب شرب که وزارت نیرو تضمین آن را صورت می‌دهد، این طرح هرچه سریع‌تر انجام شود.

 

وی در خصوص سرنوشت آب ناشی از شیرین‌سازی آب دریای خزر و آلودگی محیط‌زیستی ناشی از برگشت آن به دریا و به‌خصوص تالاب‌ها گفت:  اولاً فاصله محل آب‌گیری و آب‌شیرین‌کن‌ها با تالاب‌های حفاظت‌شده مثل تالاب راغمرز، 16 کیلومتر و تا تالاب میانکاله 25 کیلومتر و تالاب گرگان (آشوراده) 108 کیلومتر است.

 

مدیرعامل بنیاد انتقال آب از دریای خزرتصریح کرد: ثانیاً نمک حاصل از 200 میلیون مترمکعب شیرین‌سازی که معادل است با 0.00025 درصد از 78 هزار میلیارد مترمکعب حجم مخزن خزر، مقداری نیست که آب دریا را شور کند؛ در حالی که سالانه 275 میلیارد مترمکعب آب شیرین از طریق 130 رودخانه (به‌جز نزولات آسمانی) وارد دریا می‌شود.

 

ربیعی اذعان داشت:باید توجه کرد که در این طرح، هیچ‌گونه پسابی به دریا بازگردانده نمی‌شود؛ بلکه با استفاده از تکنولوژی‌های جدید به روش E.C.R.O این پساب فراوری‌شده و عناصر ارزشمندی مثل سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و ده‌ها عنصر مفید دیگر از آن استحصال شده و به تولید ارزش‌افزوده در کشور کمک کرده و نزدیک به هزار شغل پایدار برای ساحل‌نشینان شمال کشور ایجاد می‌کند.

 

به گفته وی در این ‌روش، با تصفیه 200 میلیون مترمکعب آب، سالانه نزدیک به 2.5 میلیون تن سدیم، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، برم و... استحصال می‌شود.

 

ربیعی افزود: در حوزه آب موردنیاز استان سمنان و ضرورت تأمین آن باید گفت در طول یک مدت مشخص و زمان‌بندی‌شده در شورای آب توانستیم برنامه‌ریزی خوبی را با حضور همه دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط ازجمله جهاد، صمت، منابع طبیعی، شرکت شهرک‌های صنعتی، آبفار و … انجام دهیم و خوشبختانه یک طرح توجیهی و فنی خوب به وزارت نیرو برای اینکه مجوز انتقال آب بین‌حوزه‌ای را صادر کند، را توانستیم ارسال کنیم.

 

مدیرعامل بنیاد انتقال آب از دریای خزر ادامه داد: در این طرح‌ها و گزارش‌ها نیز بیان شد که استان سمنان در طول برنامه ششم توسعه و همچنین سیاست‌های بالادستی نیازمند چه میزان آب است و از سوی دیگر این استان پتانسیل‌های بالایی درزمینهٔ آب‌های سطحی ندارد درنتیجه در بخش آب زیرزمینی نیز کسری فراوانی را مشاهده می‌کنیم، همچنین در بحث تغذیه آبخوان‌ها لاجرم باید منبع آب پایداری در استان وجود داشته باشد و درنهایت اقلیم استان نیز خشک است و بارندگی در آن به ۱۲۰ میلی‌متر در سال رسیده است که در جهان ۸۶۰ میلی‌متر محاسبه می‌شود.

 

ربیعی با بیان اینکه قرارگاه قائم با سرمایه گذاری ۲۰ هزار میلیارد ریالی تصمیم به اجرای طرح کرد، ابراز داشت: تمام مطالعه ها به طور دقیق در آن زمان نیز انجام شد اما با مخالفت‌هایی، طرح در آبان ۹۲ متوقف شد.

 

به گفته مدیر عامل بنیاد آب خزر، طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان یک بار در سال های ۸۸ تا ۹۰ توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) مورد مطالعه قرار گرفت و بر اساس آن در سال‌های ۹۱ و ۹۲ عملیات اجرایی آن آغاز شد اما به دلایل سیاسی و به بهانه ناکافی بودن مطالعه ها و کم اطلاعی برخی مدیران ذیربط از جزئیات طرح، به تعطیلی کشانده شد.

 

وی با اشاره به الزام های طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان، یادآور شد: وحدت رویه چهار نماینده استان سمنان با هدف عملیاتی شدن این طرح ضروری است.

 

ربیعی بابیان اینکه تبخیر در استان سمنان نیز چیزی بیش از چهار برابر میانگین جهانی است، گفت: مجموع این موارد نشان می‌دهد که این استان در حوزه آب شرایط بسیار سختی را با توجه به وسعت جغرافیایی و قابلیت‌ها دارد امروز استان صنایعی نیاز دارد که کم آب‌بر باشند چراکه باید از منابع سطحی و زیرزمینی تأمین آب صورت گیرد و این منابع نیز بسیار محدود هستند.

 

وی با اشاره به اینکه درمجموع تمام این موارد و شرایط آبی استان سمنان در قالب برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت تدوین‌شده است، تأکید کرد: برنامه کوتاه‌مدت تعدادی از سدها، چاه‌ها و طرح‌های آب‌رسانی که انجام‌شده را شامل می‌شود، طرح‌های میان‌مدت سد روزیه و فینسک و … هستند و در درازمدت انتقال آب بین‌حوزه‌ای مطرح می‌شود.

 

مدیرعامل بنیاد انتقال آب از دریای خزربابیان اینکه آنچه اهمیت دارد، این است که ۸۸ درصد آب استان در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، تأکید کرد: سمنان جزء اولین استان‌های کشور است که سند بهره‌وری آب کشاورزی دارد که این امر بعد از سند توسعه آب استان تکالیفی را برای جهاد کشاورزی مشخص خواهد کرد، یعنی این سازمان در طول ۱۰ سال از ۹۴۵ میلیون مترمکعب آبی که می‌خواهد مصرف کند، باید به ۶۵۴ میلیون مترمکعب برسد.

 

ربیعی افزود: کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی صرفاً تنظیم یک سند و برگ کاغذ نیست بلکه پشتوانه اجرایی این طرح برنامه‌هایی است که سازمان جهاد کشاورزی ارائه کرده و در آن به روش‌های نوین آبیاری و نصب کنتورهای هوشمند تأکید شده است.

 

وی گفت: نصب کنتورهای هوشمند در کشور ۲۵ درصد کل چاه‌ها است اما در سمنان ۸۰ درصد چاه‌ها کنتور هوشمند دارند و این یعنی مدیریت مصرف و انضباط مصرف در سطح این استان، که این امر جای قدردانی از کشاورزان را دارد.

 

پایان پیام/276

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

فرمانده انتظامی استان سمنان:

توقیف محموله لوازم‌آرایشی بهداشتی در استان سمنان

حسنی با اشاره به توقیف تریلی حامل چهار هزار و ۸۸۲ قلم انواع لوازم‌آرایشی بهداشتی قاچاق در سرخه گفت: ارزش این محموله یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برآورد می‌شود.

اخبار برگزیده شبستان