خبرگزاری شبستان

جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸

الجمعة ٢٤ ربيع الأوّل ١٤٤١

Friday, November 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - عرفان های کاذب زمان :   ۱۳۹۸/۳/۲۵ - ۱۶:۲۸ شناسه خبر : ۷۹۹۹۵۸
عضو هیئت علمی پژوهشگاه اسراء تشریح کرد
ادعای عجیب جنبش‌های معنوی برای اثبات خود
حجت الاسلام گریوانی گفت: امروزه با اشخاص و جریان هایی مواجه می‌شویم که مدعی عرفان هستند و برای اثبات عرفان خود سعی دارند تا با انبیاء و اولیای الهی به تشابه برسند، در حالی که انبیای الهی سرسلسله توحید و معارف الهی هستند.

خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: برنامه «شعبده شوم» با موضوع بررسی قدرت های معنوی و متافیزیك در جنبش های و عرفان های نوپدید، با حضور حجت الاسلام «مسلم گریوانی»، عضو هیئت علمی پژوهشگاه اسرا و حجت الاسلام «حمزه شریفی دوست»، عضو هیئت علمی پژوهشگاه معارف اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

 

در این برنامه حجت الاسلام گریوانی با اشاره به این که قدرت های معنوی و خارق العاده از قدیم در بین ادیان و سیره انبیا و اولیا الهی واقعیت داشته است، گفت: یکی از نشانه های حقانیت انبیا و اولیا معجزه و کارهای خارق العاده است.

 

وی با اشاره به این که عرفان های نوظهور سعی دارند از نظر ظاهری با عرفان های حقیقی به تشابه برسند، عنوان کرد: در قرآن کریم آمده است که کارهای خارق العاده توسط انبیا و اولیا الهی به واسطه اذن خداوند انجام می شوند.

 

عضو هیئت علمی پژوهشگاه اسرا با اشاره به این که حضرت ابراهیم (ع) پیشوای عارفان است، عنوان کرد:حضرت ابراهیم(ع) در هنگام سقوط به درون آتش از کمک جبرائیل سرباز زد و گفت که از خدای خود استمداد می طلبد.

 

وی با اشاره به این که انبیای الهی سر سلسله توحید و معرفت الهی هستند، تصریح کرد: امروزه با اشخاص و جریان هایی مواجه می شویم که مدعی عرفان هستند و برای اثبات عرفان خود سعی دارد تا با انبیا و اولیا الهی به تشابه برسند.

 

حجت الاسلام گریوانی با اشاره به این که نیروهای جن نسبت به سایر موجودات بیشتری در دسترس هستند، اظهار کرد: کسانی که از قدرت جن سیراب شوند و به قدرت های بیشتری نیاز داشته باشند به ابلیس متصل می شوند.

 

وی با اشاره به این که شروع ارتباط با جن عملی ارادی است، تصریح کرد: هر ارتباطی با جنیان در عین ارادی بودن الزاما آگاهانه نیست. بسیاری از افرادی که راغب ارتباط با جنیان هستند از صدمه های ناشی از کار خود اطلاع ندارند.

 

در ادامه برنامه شعبده شوم از شبکه رادیویی گفت و گو حجت الاسلام حمزه شریفی دوست با اشاره به این که قدرت های متافیزیکی انواع مختلفی دارند، گفت: شناخت دقیق از انواع قدرت های متافیزیکی می تواند فرصت قضاوت خوبی را برای مردم فراهم کند.

 

وی با اشاره به سه قدرت اصلی در جهان، گفت: نیروهای الحاقی، نفسانی و معنوی سه قدرت اصلی ماورایی در جهان هستند.

 

عضو هیئت علمی پژوهشگاه معارف اسلامی در خصوص نیروهای الحاقی توضیح داد: موجوداتی در عالم هستی هستند که با دلایل عقلی و نقلی و تجربی به اثبات می رسند و جزئی از روح و بدن انسان نیستند و به صورت مستقل وجود دارند.

 

وی افزود: در متون دینی نیروهای الحاقی به دو دسته شیاطین و جنیان تقسیم می شوند.

 

حجت الاسلام شریفی دوست اضافه کرد: جنیان می توانند با به کارگیری مکانیزم های خاصی با انسان ها ارتباط بگیرند، به طوری که انسان های می توانند از این نیروها استفاده هایی خاص داشته باشند.

 

وی افزود: استفاده هایی که از جنیان غیر مومن می شود از نوع تسخیر و استخدام است، در حالی که ارتباط جن های مومن بر اساس موازین شرعی با انسان برقرار می شود.

 

عضو هیئت علمی پژوهشگاه معارف اسلامی با اشاره به این که برخی از نیروها از روح انسان بر می خیزند، تاکید کرد: نیروهای نفسانی جزئی از انسان هستند و جنبه مثبت و منفی ندارند.

 

وی ادامه داد: انسان با اهتمام به تمرین های مختلف می تواند نیروهای نفسانی خود را تقویت کند، برای مثال قدرت تمرکز، جا به جا کردن اشیا، پرواز در هوا و غیره از جمله نمودهای نیروی نفسانی هستند. 

 

حجت الاسلام شریفی دوست با بیان این که نیروهای معنوی ریشه در تقوا و خودسازی دارند، توضیح داد: برخلاف نیروهای قبلی نیروهای معنوی نشان می دهند که فرد مراتبی از کمال را طی کرده و مورد مروت الهی قرار گرفته است.

 

پایان پیام/248
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس مجمع امت واحدة لبنان:

مسجد اتاق کنترل امت اسلام است/ پیامبر(ص) دولت اسلامی را در مسجد تاسیس کرد

سیدفادی السید با تاکید بر اینکه مسجد الاقصی قلب پیکر اسلامی به شمار می‌رود، گفت: مسجد اصل، تشکیل دهنده دین، تبلیغ و درمان کننده وضعیت اجتماعی، فرهنگی و دینی و همه امور مردم به ویژه مسلمانان است. مسجد اتاق کنترل امت اسلامی به شمار می‌رود.

اخبار برگزیده شبستان