خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

الجمعة ١٦ شعبان ١٤٤١

Friday, April 10, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - انتظامی زمان :   ۱۳۹۸/۳/۲۶ - ۰۸:۲۹ شناسه خبر : ۷۹۹۸۸۵
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران :
اختصاص ۵۰ درصد« اعتبارات» به اقدامات پیشگیرانه/۱۰درصد مصرف‌کنندگان موادمخدر در تهران زنان هستند
اسدی از اختصاص ۵۰ درصد از اعتبارات و اقدامات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران به امور پیشگیرانه خبر داد و گفت:۱۰درصد مصرف‌کنندگان موادمخدر در تهران زنان هستند.

«محمد علی اسدی» در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان گفت: مصرف مواد مخدر اعم از اینکه قانونی باشد، مانند قلیان و سیگار که مجازاتی برایش مترتب نیست یا مواد مخدر غیر قانونی که مجازاتی برایش مترتب است یا مواد مخدری که شکل دارویی داشته و با نسخه پزشک خرید و فروش و مصرف می شوند، تاثیری در افزایش یا کاهش مصرف مواد مخدر ندارند. چون جوانان به صورت خود تجویزی رو به مصرف مواد مخدر می آورند و هیچ کدام از موارد فوق تاثیری ندارند بلکه عوامل اجتماعی، فردی، گروهی و محیطی در گرایش جوانان به اعتیاد نقش دارند که برای هر فردی قابل بررسی است.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران اظهار کرد: ولی در مجموع قاچاقچیان مواد مخدر به واسطه تبلیغات نادرست و غلطی که در فضای مجازی دارند این گونه به جوانان القا می کنند که مصرف مواد مخدر صنعتی از جمله گل برای رهایی یافتن از دردها، آلام و شادی های کاذب مفید است ،ضمن اینکه الگوهایی از هنر پیشه های سینمایی نیز از طریق رسانه های مجازی مصرف سیگار و قلیان) تبلیغ می شود که چه بخواهیم و چه نخواهیم اثرگذاری خود را خواهند گذاشت بر همین اساس ما در «طرح جامع ملی» 50 درصد از اقدامات و اعتبارات خود را برای امور پیشگیرانه اختصاص داده ایم که از ورود جوانان به این محیط ها جلوگیری کنیم.

 

اسدی با بیان اینکه ما به عنوان حاکمیت وظیفه داریم، اقدامات پیشگیرانه را برای گروه های مختلف و آسیب پذیر انجام دهیم خاطر نشان کرد: یک بخشی از جامعه کاملا سالم  هستند،یک درجه پایین تر از اینها کسانی هستند که در معرض اعتیاد قرار دارند و یک درجه پایین تر از آنها هم گروهی هستند که تجربه مصرف  مواد را دارند و پایین تر از آنها هم جوانانی هستند که تکرار در مصرف مواد مخدر داشته و یک درجه پایین تر هم افرادی هستند که مرحله تکرار را هم گذرانده و به مرحله آسیب اجتماعی رسیده اند که هم به خودشان و هم به دیگران آسیب می رسانند. ما برای گروه های ابتدایی، اقدامات پیشگیرانه اولیه را در نظر گرفتیم که سیگار و قلیان هم جزو همین ها می باشند.

 

وی تصریح کرد: برای گروه های دوم که تکرار مصرف دارند، پیشگیری ثانویه را انجام می دهیم و برای گروه های پایانی به عنوان اقدامات پیشگیرانه، امور درمانی را انجام می دهیم، چه به صورت اختیاری در قالب ماده 15 و چه به صورت اجباری که مراکز ماده 16 این اقدامات را انجام می دهند.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران با بیان اینکه مصرف مواد مخدر گل همچنان از بالاترین جایگاه نسبت به سایر مواد مانند تریاک و حشیش برخوردار است، افزود: مواد مخدر گل به واسطه تبلیغات کاذب و دروغینی که قاچاقچیان مواد مخدر میان دانشجویان انجام می دهند از مصرف بالایی برخوردار است. آنها با این تبلیغات که مصرف گل باعث بیداری و یا تمرکز بیشتر می شود، جوانان را به سوی خود می کشانند.

 

وی با اشاره به افزایش مصرف مواد مخدر و مصرف سیگار و قلیان در میان دختران و زنان تصریح کرد: مصرف موادمخدر مختص قشر خاصی نیست هر دو گروه آقایان و خانم‌ها مصرف موادمخدر دارند و حتی جنین هم توسط مادر مصرف موادمخدر دارد پس اختصاص به گروه خاصی ندارد.بر اساس شیوع‌شناسی حدود 10 درصد مصرف‌کنندگان موادمخدر در تهران زنان هستند.

 

اسدی در ادامه افزود: گل در واقع همان کانابیس است که فقط اسمش را عوض کرده اند،گل 26 درصد THC‌ دارد و برعکس سایر مواد کانابیس مانند حشیش که 9 یا 10 درصد قدرت تخریبی دارد، متاسفانه تاثیر ماده مخدر گل بر مغز 5 برابر سایر مشتقات کانابیست مانند حشیش، چرس و ماری جوانا است اما به دلیل تبلیغات کاذب، افراد و جوانان از آن بی اطلاع هستند .

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران با اشاره به مسیرهای ورود مواد مخدر به داخل کشور، اظهار داشت: بسیاری از قاچاقچیان مواد مخدر محموله خود را از پشت مرزهای کشور به صورت پرتابی و حمل کوله بار وارد کشور می کنند .مواد وارد شده از طریق سیستم پرتابی یا حمل کوله باری در بیشترین شکل ممکن به ۵۰ تا ۶۰ کیلوگرم می رسند.

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد:

چالش های کنکور در شرایط کرونا

شیوع ویروس کرونا چالش های زیادی را برای نظام آموزشی کشور ایجاد کرده است. از همین رو زمان برگزاری کنکور سراسری سال ۹۹ درهاله ای از ابهام قرار گرفته است چون مشخص نیست تا چه زمانی مدارس تعطیل هستند.

اخبار برگزیده شبستان