خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

الجمعة ٢٤ ذو الحجّة ١٤٤١

Friday, August 14, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قزوین - زمان :   ۱۳۹۸/۳/۲۵ - ۱۳:۳۰ شناسه خبر : ۷۹۹۸۶۳
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین:
سرانه مصرف آب در قزوین بیش از متوسط کشوری است
پسندیده گفت: در بحث مصرف آب میزان مصرف به ازای هر نفر دربخش خانگی ۱۴۰ لیتر در شبانه روز در دنیاست که در کشور ما این عدد ۱۵۰ لیتر و در استان قزوین ۱۸۰ لیتر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از قزوین، «حسن پسندیده» در نخستین همایش ملی محیط زیست، مشارکت اجتماعی و مدیریت شهری که امروز (شنبه ۲۵ خرداد) در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، بیان کرد: محیط زیست به عنوان نعمت، موهبت و امانت الهی است که حفظ آن، وظیفه همگانی بوده و وظیفه ای قانونی و اجتماعی است.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین ادامه داد: در کشور ما محیط زیست، جایگاه با اهمیتی دارد به طوری که در قانون بحث حفظ محیط زیست به عنوان وظیفه همگانی آمده است.

 

وی عنوان کرد: داشتن محیط زیست سالم و هوای پاک از مصادیق مهم حقوق شهروندی است و هر انسانی این حق را دارد که از محیط زیست پاکیزه و سالم بهره ببرد و محیط زیستی عاری از هر تخریب و آلودگی داشته باشد.

 

پسندیده افزود: حفظ محیط زیست بدون مشارکت و مسئولیت اجتماعی نسبت به آن میسر نیست و از جمله محورهای این نشست هم مشارکت اجتماعی است زیرا همه باید با هم و با عزم ملی برای حفظ محیط زیست گام برداریم.

 

وی اعلام کرد: لازمه مشارکت اجتماعی، مسئولیت پذیری اجتماعی است و برای مسئولیت پذیری هم آموزش و اطلاع رسانی نیاز است است؛ اقدامات ما در حفظ محیط زیست بدون مشارکت مردم بی تأثیر خواهد بود.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین تأکید کرد: انسان حق حیات و استفاده از مواهب الهی را دارد وهمین انسان باید تدبیر کرده و به حقوق طبیعت و زیست مندان احترام گذارد و باید توجه داشته باشیم که محیط زیست فقط متعلق به نسل فعلی نیست و آیندگان هم حقی دارند که باید پاس بداریم.

 

وی با اشاره به اهمیت حفظ فضای سبز اظهار کرد: از مهمترین مولفه ها در محیط های اجتماعی، حفظ فضای سبز است و فضای سبز جدا از اینکه به تلطیف آب و هوا کمک می کند، محیط شاداب را برای انسان رقم می زند و وظیفه ماست برای توسعه فضای سبز گام برداریم.

 

پسندیده گفت: سرانه فضای سبز شهر قزوین بدون احتساب باغستان سنتی، ۷ متر مربع است؛ باغستان سنتی قزوین با قدمت یک هزارساله بسیار اهمیت دارد و بسیار اثرگذار در شرایط آب و هوایی است و حفظ باغستان سنتی با حیات اجتماعی گره خورده است و باید از آن حراست کرد و قطع یقین نسل آینده باید از این ظرفیت بهره ببرند.

 

وی توضیح داد: بحث دیگر مدیریت پسماند است که مشارکت مردم در این حوزه بسیار اهمیت دارد؛ میزان سرانه روزانه تولید پسماند عادی در کشور ۷۵۰ گرم بوده و این عدد در شهر قزوین به ۶۰۰ گرم می رسد که در این حوزه تفکیک پسماند از مبدا بسیار اهمیت دارد.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین با اشاره به میزان مصرف انرژی در کشور و استان قزوین اظهار کرد: میزان مصرف ما در حوزه مدیریت منابع انرژی، حائز اهمیت است، متوسط مصرف برق در بخش خانگی در دنیا ۹۰۰ کیلووات در ساعت است که در ایران این عدد ۲ هزار و ۹۰۰ کیلو وات ساعت است.

 

وی خاطر نشان کرد: در بحث مصرف آب هم میزان مصرف به ازای هر نفر دربخش خانگی ۱۴۰ لیتر در شبانه روز در دنیاست که در کشور ما این میزان ۱۵۰ لیتر و در استان قزوین ۱۸۰ لیتر است.

 

پایان پیام/293

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین:

عملکرد خبرگزاری شبستان در انعکاس اخبار بر اساس انصاف و عدالت است

محمدبیگی گفت: خبرگزاری شبستان در انعکاس اخبار در کمال انصاف و عدالت عمل می کند.

اخبار برگزیده شبستان