خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

الثلاثاء ٢٣ ذو القعدة ١٤٤١

Tuesday, July 14, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۸/۳/۲۳ - ۱۳:۱۲ شناسه خبر : ۷۹۹۴۴۰
گزارش شبستان از نوسانات یک هفته ای بورس:
بورس همچنان می تازد/تحریم ها ناکام ماند
بورس و اوراق بهادار از ابتدای سال تاکنون روند رو به رشدی را برای خود ثبت کرده است و در ادامه این حرکت رو به جلوعلی رغم وجود تحریم ها تمامی نمادهای حاضر در بورس با رشد در سومین هفته معاملاتی خرداد ماه تالار شیشه ای را سبزپوش کرده اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، بورس و اوراق بهادار توانسته است از ابتدای سال جاری تاکنون روند رو به رشدی را در کارنامه خود ثبت کند به طوری که در 2 ماه ابتدایی سال جاری یعنی فروردین و اردیبهشت نوعی رکوردشکنی نیز در تاریخ چندین ساله راه اندازی خود داشت.

 

بنابراین گزارش، روند رو به رشد شاخص کل بورس که ناشی از دست به دست شدن نمادهای مختلف در حوزه های بانکی، خودرو و پتروشیمی بود باعث شد تا تاکنون یعنی در سه هفته گذشته از خرداد ماه همچنان ادامه داشته باشد. هرچند که بورس در شنبه های آغاز هر هفته معاملاتی ریزش هایی داشته اما بلافاصله در روز بعد این موضوع جبران شده و تالار شیشه ای روزهای خود را با رنگ سبز بر نماگر به پایان رسانده است.

 

این گزارش می افزاید: روند رو به رشد بورس با وجود اتفاقاتی چون تحریم پتروشیمی متوقف نشد و حضور خرداد  فعال سرمایه گذاران در بازار سرمایه نوعی دهن کجی به سیاست های تحریمی و فشارهای اقتصادی آمریکا است بر این اساس شنبه 18 خرداد معاملات تالار شیشه ای با کاهش ۹۵ واحدی و رسیدن این متغیر به ۲۶۶ هزار و ۸۸۸ واحد به پایان رسید.

 

بررسی جداول معاملاتی (شنبه 18 خرداد) حاکی از آن است که قیمت سهام نمادهای شنفت، غپینو، پارسیان، ددام، پلاسک، وتوکا و خمحور بیشترین افزایش قیمت و نمادهای ولغدر، بفجر، تکالا، شکلر، حپترو، تمپی و دزهراوی بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام داشتند و بر این اساس شاخص کل با ۹۵ واحد کاهش معادل ۰.۰۴ درصد به ۲۲۶ هزار و ۸۸۸ واحد رسید.

 

همچنین بر اساس معاملات امروز شاخص قیمت «وزنی - ارزشی» با ۲۷ واحد افت معادل ۰.۰۴ درصد به ۶۴ هزار ۴۴۵ واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۸۴۱ واحد رشد معادل ۱.۵۷ درصد به ۵۴ هزار و ۴۴۱ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۵۷۸ واحد افزایش، معادل ۱.۵۷ درصد به ۳۷ هزار و ۴۴۱ واحد، شاخص آزاد شناور با ۲۸۸ واحد رشد، معادل ۰.۱۱ درصد به ۲۵۶ هزار و ۸۹۲ واحد، شاخص بازار اول با ۲۸ واحد افزایش معادل ۰.۰۲ درصد به ۱۶۸ هزار ۴۹۹ واحد و شاخص بازار دوم با ۶۴۰ واحد ریزش معادل ۰.۱۴ درصد به ۴۴۵ هزار و ۳۱۵ واحد رسید و به این ترتیب، در پایان اولین روز معاملاتی بورس در هفته جاری، در ۲۸۲ هزار و ۲۷۵ نوبت معاملاتی، ۳ میلیارد و ۶۲۷ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۱ هزار و ۳۴۹ میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار به ۸۵۳ هزار و ۸۰۸ میلیارد تومان رسید.

 

در ادامه بورس و اوراق بهادار (یکشنبه 19 خرداد) روز معاملاتی خود را با رشد ۱۴۳۷.۳۴ واحدی آغاز کرد. رشدی که باعث شد شاخص کل در ساعات ابتدایی امروز به جایگاه ۲۲۸ هزار و ۳۲۵ واحد برسد. در ادامه روز معاملاتی امروز آمار معاملات بورس نشان می‌دهد که همه شاخص‌های بورس در پایان داد و ستدهای با میانگین ۱.۵ درصد رشد مواجه شدند و مجموعه داد و ستد این نمادهای پربیینده در کنار سایر نمادهای حاضر در بورس باعث شد تا شاخص کل با ۲۹۲۰ واحد رشد معادل ۱.۲۹ درصد به ۲۲۹ هزار و ۸۰۸ واحد برسد.

 

بر اساس آمارهای جداول معاملاتی (19 خرداد) شاخص‌ قیمت «وزنی - ارزشی» با ۸۲۹ واحد افزایش معادل ۱.۲۹ درصد به ۶۵ هزار ۲۷۵ واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۱۵۳۴ واحد رشد معادل ۲.۸۲ درصد به ۵۵ هزار و ۹۷۶ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۱۰۵۵ واحد افزایش، معادل ۲.۸۲ درصد به ۳۸ هزار و ۴۹۶ واحد، شاخص آزاد شناور با ۳۹۳۵ واحد رشد، معادل ۱.۵۳ درصد به ۲۶۰ هزار و ۸۲۸ واحد، شاخص بازار اول با ۲۱۳۴ واحد افزایش معادل ۱.۲۷ درصد به ۱۷۰ هزار ۶۳۴ واحد و شاخص بازار دوم با ۵۸۹۳ واحد صعود معادل ۱.۳۲ درصد، به ۴۵۱ هزار و ۲۰۸ واحد رسید و بر این اساس ۶ نماد « فولاد با ۲۲۲ واحد، وبملت با ۱۷۶ واحد، رمپنا با ۱۴۶ واحد، کچاد با ۱۲۸ واحد، حکشتی با ۱۰۶ واحد و خودرو با ۸۹ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.

 

 پس از آن در سومین روز هفته معاملاتی منتهی به 22 خرداد بورس و اوراق بهادار (دوشنبه 20 خرداد) نیز در آغاز معاملات رشد ۷۹۷.۶۷ واحدی را برای خود ثبت کرد. رشدی که در نتیجه آن شاخص کل بورس در ساعات نخست امروز در جایگاه ۲۳۰ هزار و ۶۰۶ واحدی ایستاد.

 

 مجموع داد و ستد در شرکت هایی حاضر در بورس باعث شد تا همه شاخص‌های بورس در پایان داد و ستدها با رشد مواجه شوند. نمادهای پربیینده وتجارت - بانك تجارت، خساپا – سايپا، وبملت - بانك ملت، خودرو - ايران‌ خودرو، خلنت - لنت‌ ترمزايران‌، هاي وب - داده گسترعصرنوين-هاي وب و خپارس - پارس‌ خودرو در ساعات ابتدایی معاملات امروز روند صعودی داشتند و در پایان معاملات تنها 2 نماد وتجارت - بانك تجارت، خساپا – سايپا از میان لیست 7 تایی صدرنشینان پربیینده بورس روند نزولی به خود گرفتند و باقی نمادها همچنان در نماگر بورس به رنگ سبز بودند و بر این اساس در پایان روز معاملاتی 20 خرداد شاخص کل با ۵۳۲ واحد رشد معادل ۰.۲۳ درصد به ۲۳۰ هزار و ۳۴۱ واحد رسید.

 

 اما در هفته جاری جز شنبه در چهارمین روز از هفته معاملاتی بورس نیز شاهد ریزش شاخص کل بودیم به طوری که بورس و اوراق بهادار روز معاملاتی خود در (21 خرداد) را با ریزش ۴۷۳.۸۹ واحدی آغاز کرد اما این ریزش در اواسط روز متوقف شد و نمادها روند صعودی به خود گرفتند تا جایی که اکثر شاخص‌های بورس در پایان داد و ستدها با رشد مواجه شدند و در پایان روز شاخص کل با 350 واحد رشد معادل 0.15 درصد به  230 هزار و 617 واحد رسید.

 

 در این روز ۴ نماد اخابر با ۲۹۶ واحد، همراه با ۲۶۶ واحد، رمپنا با ۱۶۲ واحد و رانفور با ۱۰۷ واحد رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.  قیمت سهام نمادهای خپویش، بکام، غگل، چفبیر، غالبر، اخابر و ستران بیشترین افزایش قیمت و نمادهای دیران، ساربیل، دکوثر، دامین، والبر، دالبر و کساپا بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم داشتند و به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز جاری بورس در ۳۵۷ هزار نوبت معاملاتی، ۵ میلیارد و ۳۷ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار به ۸۷۳ هزار و ۵۶۲ میلیارد تومان رسید.

 

روز گذشته (22 خرداد) در آخرین روز از هفته سومین هفته معاملاتی خرداد ماه بورس و اوراق بهادار رشد همه شاخص ها باعث شد تا شاخص کل با 2735 واحد رشد معادل 1.19 درصد به  233 هزار و 352 واحد برسد. (22 خرداد) شاخص‌ قیمت «وزنی - ارزشی» با 774 واحد افزایش معادل 1.19درصد به 66 هزار و 110 واحد، شاخص کل «هم وزن» با 872 واحد رشد معادل 1.52 درصد به 58 هزار و 131 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با 599 واحد افزایش معادل 1.52 درصد به 39 هزار و 914 واحد، شاخص آزاد شناور با 2885 واحد رشد معادل 1.10 درصد به 264 هزار و 59 واحد، شاخص بازار اول با 2047 واحد افزایش معادل 1.20 درصد به 172 هزار و 939 واحد و شاخص بازار دوم با 5294 واحد صعود معادل 1.17 درصد به 459 هزار و 670 واحد رسید.

 

این گزارش می افزاید: در ساعات نخست امروز (22 خرداد) نمادهای وتجارت - بانك تجارت، خساپا – سايپا، وبملت - بانك ملت، پترول - گروه پتروشيمي س. ايرانيان، خودرو - ايران‌ خودرو، مرقام - ايران‌ارقام‌ و فاراك - ماشين‌ سازي‌ اراك‌ در صدر لیست نمادهای پربیینده بورس قرار گرفته اند و داد و ستدهای این نمادها همگی تاکنون رو به رشد بوده است و باعث شده تا در ابتدای ساعات کاری امروز تالار شیشه ای سبزپوش شود و بر اساس جداول معاملاتی امروز نمادهای همراه، وبملت، رمپنا، اخابر، تایپکو، شبندر و فملی به ترتیب با 279، 237، 220، 202،176، 156 و 142 واحد رشد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند و به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز جاری بورس، در ۳۹۰ هزار نوبت معاملاتی، ۵ میلیارد و ۹۸۸ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۷ هزار و ۴۹۲ میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار به ۸۸۳ هزار و ۸۲۱ میلیارد تومان رسید.

 

یادآور می شود: شاخص کل بورس از ابتدای امسال تاکنون با ۵۴هزار و ۶۹۴واحد افزایش معادل ۳۰.۶ درصد رشد را به ثبت رسانده است. از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۵۱ روز معاملاتی تعداد ۲۳۵میلیارد و ۳۳۹میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۶۳۸هزار و ۷۷۴میلیارد ریال در ۱۵میلیون و ۵۷۰هزار و ۲۹۰دفعه مورد در بورس اوراق بهادار معامله قرار گرفته است.

 

همچنین بررسی معاملات بازار سهام به تفکیک بازار نشان می دهد در این مدت ۱۶۶میلیارد و ۷۴میلیون سهم به ارزش ۳۶۸هزار و ۶۷۰میلیارد ریال در ۸میلیون و ۳۸۲هزار و ۲۴۱نوبت در بازار اول؛ ۶۶میلیارد و ۳۹۳میلیون سهم به ارزش ۲۳۰هزار و ۸۶۳میلیارد ریال در ۷میلیون و ۵۵هزار و ۴۲نوبت در بازار دوم؛ ۷میلیارد و ۷میلیون برگه به ارزش ۷هزار و ۴۶۳میلیارد ریال در هزار و ۴ هزار و ۸۴۱نوبت در بازار بدهی، ۲۱میلیون و ۱۹هزار قرارداد به ارزش ۳۱۵میلیارد ریال در ۱۶هزار و ۶۳۴نوبت در بازار مشتقه و ۲میلیارد و ۸۴۳میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش ۳۱هزار و ۴۶۴میلیارد ریال در ۱۱۱هزار و ۵۳۲نوبت مورد معامله قرار گرفته است.

 

شاخص کل نیز که معاملات امسال بورس را از ارتفاع ۱۷۸هزار و ۶۵۹ واحد آغاز کرده است تاکنون با ۵۴هزار و ۶۹۴واحد افزایش معادل ۳۰.۶ درصد رشد را به ثبت رسانده و به ارتفاع ۲۳۳هزار و ۳۵۳واحد رسیده است. شاخص بازار اول نیز در این مدت با ۳۹هزار و ۷۲واحد رشد و شاخص بازار دوم با ۱۱۴هزار و ۵۰۹واحد افزایش مواجه شده‌اند./

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:

نمایندگان به دور از تفکرات جناحی به رهنمودهای رهبری توجه کنند

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در رهنمود‌های رهبری خطاب به نمایندگان، ایشان به واژه‌های سیاسی و جناحی اشاره‌ای نکردند و معتقدم، نمایندگان باید به دور از این موضوعات، به رهنمود‌های ایشان توجه کنند.

اخبار برگزیده شبستان