خبرگزاری شبستان

جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

الجمعة ١٣ شوّال ١٤٤١

Friday, June 5, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - حقوقی و قضایی زمان :   ۱۳۹۸/۳/۲۱ - ۱۲:۳۳ شناسه خبر : ۷۹۸۷۶۲
سخنگوی دستگاه قضا:
موافقت با آزادی مشروط نزار زاکا/ هیچ ابهامی در تحقیقات پرونده قتل میترا استاد وجود ندارد
اسماعیلی درباره آخرین وضعیت نزار زاکا گفت: امروز دادگاه با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد و وی تحویل نمایندگان کشور لبنان خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، «غلامحسین اسماعیلی» سه شنبه (21 خرداد) در نشستی با خبرنگاران افزود: توصیه من به تداوم دستاوردهای ماه رمضان به ویژه در حوزه عفاف و حجاب است و دیدیم که اقدام این شهروند چقدر اثربخش بود به گونه ای که هم شرکت مذکور و هم خود فرد وقتی این اقدام تبیین شد، عذرخواهی کرد و اعلام کرد که خودم را مقید به مقررات جامعه می‌دانم و این یک دستاورد ارزشمند بود.

 

سخنگوی قوه قضائیه یادآور شد: در جلسه ای که در روزهای آغازین ماه مبارک رمضان داشتیم به تناسب حرمت و کرامت این ماه توصیه ای به رعایت شئون ایرانی و اسلامی داشتم؛ اکنون ماه مبارک به پایان رسیده و فلسفه ماه رمضان یک ماه تمرین برای یک عمر زندگی است و فصل گرما در پیش است و قدری مومنان احساس نگرانی دارند که نکند برخی شهروندان الزامات قانونی اسلامی را رعایت نکنند.

 

رسانه ها قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را باز نشر کنند

بنا به گزارش ایرنا، اسماعیلی اظهار داشت:به نمایندگان افکار عمومی و اصحاب رسانه توصیه می کنم قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را باز نشر دهند.

 

وی با اشاره به ماده چهار قانون یاد شده افزود: بر اساس این ماده قانونی، امر به معروف و نهی از منکر را قلبی، زبانی، نوشتاری و عملی است و گفته است که امر به معروف به صورت زبانی و نوشتاری وظیفه همگان است اما امر به معروف عملی وظیفه دولت است.

 

اسماعیلی گفت: این قانون امر به معروف را ناظر بر رفتار می داند که علنی باشد و اجازه تجسس نداده است. اگر مواجهه با رفتار علنی مغایر با موازین شرعی و اجتماعی باشد و وظیفه امر به معروف و نهی از منکر داریم.

 

وی اضافه کرد: همچنین ماده ۸ این قانون می‌گوید مردم از دعوت به حق، نصیحت، ارشاد و تذکر درباره عملکرد دولت برخوردارند و در چارچوب شرع و قوانین می‌توانند نسبت به مقامات مسئولان و مدیران و کارکنان و تمامی اجزای حاکمیت و قوای سه گانه از امر به معروف استفاده کنند.

 

امر به معروف و نهی از منکر فقط مربوط به عفاف و حجاب نیست

 

وی ادامه داد: امر به معروف اختصاص به حوزه عفاف و حجاب ندارد یک نماد آن حوزه عفاف و حجاب است اما هر مراجعه کننده به دستگاه و نهادهای دولتی و حاکمیتی یا دستگاه قضایی اگر شاهد غلطی بود حق دارد به صورت زبانی نوشتاری امر به معروف را انجام دهد ما از امر به معروف و نهی از منکر همگانی استقبال و از امر به معروف و نهی از منکر در همه عرصه ها حمایت می‌کنیم.

 

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: از آمران به معروف و ناهیان از منکر به موجب قانون وظیفه حمایتی داریم و همه دستگاه‌ها نیز باید در جهت حمایت از کسانی که این احساس مسئولیت را دارند حمایت لازم را داشته باشد.

 

آیین نامه قانون رسیدگی به دارایی مقامات ابلاغ شد

سخنگوی قوه قضائیه با اعلام تصویب، ابلاغ و اجرایی شدن آیین‌نامه مربوط به قانون رسیدگی به دارایی مقامات مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی افزود: تصویب این آیین نامه با تأخیر روبرو شده بود که ریاست قوه گفتند وظیفه ما اجرای قانون است و معطل ماندن هیچ قانونی را نمی پذیریم.

 

وی ادامه داد: طی مدتی کوتاه آیین نامه جامع برای این قانون تدوین و روز گذشته ابلاغ شده است.

 

اسماعیلی با اشاره به ویژگی‌های این آیین‌نامه گفت: دو گروه از مسئولان در این قانون درنظرگرفته شده اند؛ گروه اول مشمول اصل ۱۴۲ قانون اساسی است که رئیس جمهوری، وزرا و برخی از مقامات ارشد که در این اصل آمده و باید در آغاز و پایان دوره خود همواره دارایی های خود را اعلام کنند و قوه قضاییه بررسی کند که اگر دارایی آنها افزایش نامتعارفی داشته باشد، رسیدگی و نتیجه آن را برای مردم گزارش دهند.

 

وی اضافه کرد: گروه دوم خیل عظیمی از مسئولان در رده‌های مختلف مانند استانداران، فرمانداران، نمایندگان مجلس و مقامات قضایی است که در چارچوب قوانین باید دارایی خود را در سامانه ای که اعلام می شود، ثبت کنند.

 

اسماعیلی افزود: این قانون دایره شمول فوق العاده گسترده است و بسیاری از مقامات نظامی و انتظامی را نیز شامل می‌شود. همچنین اعضای شورای شهر، کلان شهرها، شهرستانها و شهرداران در این زمره هستند.

 

دادگاه با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت نزار زاکا گفت: دو روز قبل خبری را در این زمینه اعلام کردم که تقاضایی در این زمینه برای ما واصل شده و اعلام کردند که خود محکوم تقاضای آزادی مشروط داشته است.

 

وی ادامه داد: رئیس جمهوری لبنان نیز مکاتبه ای انجام داده و تقاضای مساعدت در ارتباط با این شهروند و تبعه کشور خود را داشته است و اعلام کرده‌اند که این تقاضا در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی بررسی می‌شود.

 

اسماعیلی اظهار داشت: هنر ما اجرای قانون است و هیچ مصلحتی را برتر از اجرای قانون نمی شناسیم این تقاضا را در چهارچوب قانون بررسی کردیم؛

 

وی گفت: طبق قانون اساسی افرادی که تا ۱۰ سال حبس داشته باشند، اگر حداقل یک سوم از دوره مجازات خود را سپری کنند و در دوران مجازات از خود حسن رفتار نشان دهند و قرائنی وجود داشته باشد که بعد از آزادی مرتکب جرمی نخواهند شد، در صورتی که که قاضی دادگاه این وضعیت را تایید کرد می تواند حکم آزادی مشروط صادر شود.

 

اسماعیلی افزود: با تقاضای فرد، زندان حسن رفتار او را تایید کرد. با درخواست رئیس جمهوری و تایید حزب الله لبنان این اطمینان حاصل شد که بعد از آزادی مرتکب جرمی نخواهد شد و در نهایت امروز دادگاه با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد و این فرد تحویل نمایندگان کشور لبنان خواهد شد.

 

اسماعیلی ادامه داد: این اقدام در یک فرآیند کامل قضایی خواهد بود و در این موضوع تبادل یا موضوعات سیاسی مد نظر نبوده است.

 

آخرین وضعیت پرونده مفسدان اقتصادی

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده مفسدان اقتصادی گفت: رسیدگی به پرونده مفسدان اقتصادی جزو اولویت های دستگاه قضاست؛ شعبه های ویژه رسیدگی کننده با تمام توان و قدرت و سرعت در چارچوب مقررات به این پرونده ها رسیدگی می‌کنند و حتی پیش بینی کردیم اگر لازم باشد یک یا دو شعبه دیگر به شعبه ویژه رسیدگی به این پرونده ها افزوده شود.

 

اسماعیلی اضافه کرد: برای فردی در قم به نام بلالی پور و همسرش در محدوده صادقیه به اتهام مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی و حیف و میل اموال عده‌ای از مردم در مناطق حاشیه نشین و مستضعف نشین شهرستان قم، پرونده تشکیل شد و از استان قم به تهران و شعبه ویژه رسیدگی به اخلال در نظام اقتصادی ارجاع شد.

 

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: بلالی پور به تحمل ۲۰ سال حبس و ۵۰ ضربه شلاق در انظار عمومی و محبوبه صادقی به ١٠ سال حبس محکوم شد. همچنین هر دو محکوم ملزم به ضبط اموال ناشی از جرم و رفع مشکلات شدند.

 

اسماعیلی افزود: دو شرکت توسعه آلیاژ کویر و شرکت تجارت و توسعه به مدیریت امجدیه کاشانی فرزند علی اکبر و سیدعلی سجادی به پرونده شخصیت حقوقی آنها رسیدگی شد و شرکت ها منحل و آنها به جزای نقدی محکوم شدند و همچنین مدیران قبلی این شرکت قبلاً به هشت سال حبس محکوم شده بودند.

 

وی با اشاره به پرونده دیگری در استان فارس گفت: پیمان فشام فرزند عزیز به اتهام اخلال در نظام ارزی و پولی کشور به سه سال حبس و همچنین به استرداد کلیه وجوهی که به دست آورده بود و جزای نقدی دو برابر وجوه ماخوذه محکوم شد.

 

هیچ ابهامی در تحقیقات پرونده قتل میترا استاد وجود ندارد

سخنگوی قوه قضائیه درباره اینکه چرا روند رسیدگی به این پرونده تسریع شده است و شایعاتی مبنی بر اینکه دادگاه محمدعلی نجفی خارج از نوبت تشکیل و حکم قصاص تأیید و در دیوان اجرا می‌شود، گفت: سرعت عمل در دستگاه قضایی خواسته مردم است و برخی از پرونده‌ها بازتاب اجتماعی دارد و هر پرونده‌ای که احساسات و عواطف عمومی را جریحه دار کند، سریع‌تر اعلام می‌کنیم که به این قبیل پرونده‌ها توأم با دقت و رعایت همه موازین قانونی با سرعت و به صورت ویژه رسیدگی شود.

 

وی ادامه داد: پرونده قتل خانم میترا استاد در زمره این پرونده‌ها است و اقتضا دارد که رسیدگی ویژه شود و علاوه بر آن پرونده از منظر قضایی یک پرونده قتل جنایی و کاملا روشن است و بعد قضایی پرونده هیچ ابهامی در مرحله تحقیقات نداشته است.

 

اسماعیلی افزود: تحقیقاتی که باید در یک پرونده قتل انجام شود، در این پرونده انجام شده است هم وضعیت قتل، اقرارهای متهم به قتل و هم کارهای تخصصی پلیس جنایی و سایر تحقیقات مربوط به پزشکی قانونی و موارد قضایی صورت گرفته است پرونده به قدری شفاف بود که نیازی به زمان بیشتری از این نداشت.

 

سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: توصیه می کنم فضاسازی بیهوده نشود؛ مقامات قضایی با دقت و در چارچوب قانون به پرونده و پرونده‌های مشابه رسیدگی می‌کنند.

 

وی گفت: سابقا پرونده‌های دیگر هم وجود داشته که سریع رسیدگی شده چون برخی جریان‌های سیاسی به دنبال آن بودند و مورد تحسین قرار گرفتیم مثل پرونده قتل بنیتا دختر بچه‌ای که به قتل رسید ولی جریان سیاسی دنبال آن نبود و به دلیل وضعیت قتل که احساسات عمومی را جریحه دار کرد، به سرعت مورد رسیدگی قرار گرفت همچنین پرونده مشهور به قتل سعادت‌آباد سریع رسیدگی شد و در استان‌های دیگر نیز مانند شهادت امام جمعه کازرون زودتر از پرونده نجفی جمع و جور شده است.

 

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: این پرونده‌ها اقتضا دارد که به صورت ویژه رسیدگی شود که البته باید در چارچوب قانون و مقررات باشد و اکنون نیز پرونده به دادگاه کیفری یک ارجاع شده و این دادگاه برابر ضوابط و مقررات قانونی نسبت به این پرونده رسیدگی و اظهارنظر خواهد کرد.

 

وی افزود: تقاضا می‌کنم رسانه‌ها از حاشیه‌سازی برای این پرونده ها خودداری کنند. ما با رعایت اخلاق و قانون آنها را بررسی می کنیم تا امنیت روانی را به جامعه برگردانیم.

 

اسماعیلی گفت: یکی از نمایندگان مجلس طی تماس تلفنی اعلام کرد که می گویند از شهود این پرونده تحقیق نشده است؛ من به این نماینده که تحصیلات حقوقی هم دارد، گفتم شاهد کسی است که صحنه جنایت را به چشم خود دیده باشد یا ادعا کرده که در صحنه قتل، علاوه بر قاتل و مقتول فرد ثالثی وجود داشته باشد. بنا نیست شاهد بتراشیم و حاشیه بسازیم.

 

وی اضافه کرد: تحقیقاتی که باید انجام شود، انجام شده است ضمن اینکه اگر دادگاه تحقیقات را ناقص رها کرده است حتما از دادسرا خواستار تکمیل تحقیقات خواهد شد و امیدواریم با همین ویژگی ها رسیدگی شود.

 

سخنگوی قوه قضائیه گفت: پرونده هنوز تعیین وقت نشده است./

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

ؤوحانی در گفت‌وگو با وزیر بهداشت:

اطلاع‌رسانی هدفمند باید جایگزین هشدارهای یکسویه درباره کرونا شود

رئیس‌جمهوری کشورمان تاکید کرد: باید تمامی ظرفیت‌های رسانه‌ای، امکانات ارتباط جمعی و راهکارهای موثر ارتباطی را برای اطلاع‌رسانی دقیق، موثر و هدفمند با مردم به کار بگیریم.

اخبار برگزیده شبستان