خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

الأربعاء ٤ ربيع الأوّل ١٤٤٢

Wednesday, October 21, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۸/۳/۱۱ - ۱۰:۴۸ شناسه خبر : ۷۹۶۳۷۵
با نگاهی به سخنان وزیر ارشاد در حاشیه روز قدس
راهپیمایی «روز قدس» و نمایش «انسجام اجتماعی» ایرانیان
سیدعباس صالحی پیش از روز قدس بر «صلح پایدار مبتنی بر دموکراسی» در فلسطین و در حاشیه راهپیمایی این روز بر نمایش «انسجام اجتماعی» ایرانیان تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، روز گذشته و در آخرین جمعه ماه رمضان امسال، راهپیمایی «روز قدس» با حضور مردم ایران و تعدادی از کشورهای دیگر برگزار شد؛ روزی که ایده آن از پیش از انقلاب ایران شکل گرفت و پس از پیروزی انقلاب عملی شد.

 

شاید مهمترین ویژگی راهپیمایی روز قدس یادآوری اشغال فلسطین و ظلمی است که در شصت سال گذشته، هر لحظه بر مردم فلسطین می رود.

 

از زمانی که بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم، دولت یهود را در فلسطین پایه گذاری کرد تا امروز که ترامپ به دنبال طرح موسوم به «معامله قرن» است کشمکش میان مردم فلسطین و صهیونیست ها ادامه دارد. ماجرایی که ظاهری بسیار ساده دارد و در چارچوب قوانین انسانی و بین المللی به سادگی قابل حل است اما سال هاست به خاطر پشتیبانی قدرت ها،‌به معضلی پیچیده و فاجعه ای انسانی بدل شده است. مردم فلسطین که از سرزمین شان، تنها یک نوار و یک کرانه برایشان باقی مانده چاره ای جز مقاومت ندارند. مقاومتی که به قیمت از دست دان جوانان شان در این جنگ نابرابر به دست می آید. 

 

«سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از مراسم روز قدس امسال در توئیتی به این نکته اشاره کرد و نوشت: «از کمپ دیوید تا معامله قرن بیش از چهل سال می‌گذرد. صلح آمریکایی از کارتر تا ترامپ، جنگ و خشونت را در منطقه مشتعل‌تر کرد.»

 

باید توجه داشت حمایت آمریکا و کشورهای غربی از اسرائیل در مجامع بین المللی و سکوت کشورهای قدرتمند دیگر از جمله مسلمان ها نسبت به اشغالگری اسرائیل است که راه را بر پیشروی این رژیم گشوده است به طوری که هرساله شاهد گسترش شهرک سازی و افزایش خشونت از سوی ارتش اسرائیل نسبت به فلسطینیان هستیم. در ماه های گذشته، راهپیمایی فلسطینیان موسوم به بازگشت، ‌از سوی ارتش اسرائیل به خاک و خون کشیده شده است.

 

اما راه حل چیست؟ ایران در سال های گذشته بارها ایده بازگشت به آراء مردمی در قالب برگزاری انتخابات آزاد در فلسطین را مطرح کرده است تا در نتیجه آن همه مردم فلسطین از مسلمان و مسیحی و یهودی سرنوشت خود را پای صندوق های رای مشخص کنند. چنان که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این که «روز قدس، ر‌وز دفاع از حق حاکمیت آراء مردم فلسطین است»، نوشت: «صلح پایدار در بازگشت به دموکراسی در فلسطین است، اینکه ساکنان و آوارگان در دولت‌سازی حضور یابند.»

 

این راهکار منطقی درباره سرنوشت سرزمین فلسطین اما سال هاست که مورد بی توجهی واقع شده چراکه در همه طرح های غرب خصوصا آمریکا برای حل مناقشه فلسطین، حق اسرائیل به عنوان پیش فرض لحاظ می شود نه در نتیجه یک انتخابات آزاد. باید پرسید رژیم صهیونیستی که در این سال ها حتی به قطعنامه های شورای امنیت درباره تعیین مرز توافقی میان اسرائیل و فلسطین پایبند نبوده چگونه می تواند سرنوشت خود را در گرو انتخابات آزاد قرار دهد!؟

 

حال آن که یکسال گذشته محمل تصمیمات غیرمتعارف و جنجالی ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به قدس و به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان همراه بوده، اندک امیدهای سال های گذشته برای فشار بین المللی بر رژیم صهیونیستی نیز به ناامیدی گراییده است. همه این ها در حالی است که طرح خاورمیانه ای ترامپ موسوم به «معامله قرن» به زودی رونمایی می شود. همین نکته روز قدس امسال را واجد اهمیت بیشتری کرد. چنان که سیدعباس صالحی در راهپیمایی روز گذشته گفت: «ایران چهل سال است که همبستگی خودش را با آرمان فلسطین در روز قدس اعلام می‌کند. امسال با توجه به بحث معامله قرن و اتفاقاتی که سال گذشته در ارتباط با پایتختی قدس از سوی آمریکایی‌ها و برخی از مجموعه‌های دیگر  رخ داد روز قدس به لحاظ همبستگی با ملت فلسطین هم اهمیت افزون‌تری پیدا کرده است.»

 

اما «روز قدس» امسال از جهات دیگری نیز اهمیت خاصی داشت. ایران که در سال های پس از انقلاب همواره از حاکمیت فلسطینیان بر سرزمین های اجدادی شان دفاع کرده، در سال گذشته و پس از خروج امریکا از «برجام» مورد شدیدترین تحریم های نفتی و بانکی قرار گرفته و برخی کشورهای منطقه نیز زمان را برای تضعیف ایران مناسب یافته اند. موضوعی که وزیر ارشاد نیز به ان اشاره کرد: «با توجه به تهدیدهایی که ترامپ و آمریکایی‌ها نسبت به ایران دارند؛ راهپیمایی امروز می‌تواند پاسخ محکمی باشد که جامعه ایرانی برغم تهدیدهای پیوسته و تحریم‌های مکرر اما همچنان منسجم در مقابل این تهدیدها ایستاده است.

 

همچنین با وجود توطئه‌های منطقه‌‌ای در شرایط خاصی قرار داریم و این راهپیمایی پاسخی به همه توطئه‌‌های منطقه‌ای نیز هست.»

 

همه آن چه گفته شد، راهپیمایی روز قدس روز گذشته را به قول صالحی به عرصه ای برای نمایش «انسجام ملی» مردم ایران بدل کرد: «راه‌پیمایی روز قدس در ایران یکی از نمادهای اساسی انسجام اجتماعی است؛ هم در ارتباط با مسائل جهانی که ایران دارد و هم در ارتباط با مسائل منطقه‌ای و داخلی.

 

شرایط امسال از یک سو و شرایط جهانی که ما داریم و توطئه‌های آمریکایی و غربی علیه ایران و توطئه‌های منطقه‌ای از سوی دیگر و همچنین به اعتبار بحث‌های ملی کشورمان که داشته و داریم راهپیمایی روز قدس اهمیت ویژه‌ای دارد.»

 

«انسجام اجتماعی» مولفه ای است هویتی که شاکله ملت ها را در شرایط دشوار حفظ می کند. این مولفه در راهپیمایی روز قدس به این معنا متبلور می شود که ملت ایران که خود با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم می کند، از آرمان «رهایی فلسطین» دست نکشیده است.

 

حال که ایران، در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگر نیازمند «انسجام اجتماعی» است می توان عناصر هویتی ملی و دینی را باردیگر شناسایی و بر آن ها تکیه کرد تا بتوان از شرایط دشوار به سلامت عبور کرد.

پایان پیام/14

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رایزن فرهنگی ایران در یونان خبر داد

انتشار گزیده‌ بیانات رهبر معظم انقلاب به زبان یونانی

​مهدی نیکخواه قمی از تولید و انتشار مجموعه‌هاي ویدئویی با محوریت گزیده‌ای از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي، دستاوردهای فرهنگی و هنری ایران، پیام انقلاب اسلامی و محور مقاومت در پلت فرم‌های متن‌محور به زبان یونانی خبر داد.

اخبار برگزیده شبستان