خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

الخميس ١٢ ربيع الأوّل ١٤٤٢

Thursday, October 29, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۸/۳/۱۰ - ۱۲:۴۱ شناسه خبر : ۷۹۶۱۰۵
رییس مجلس شورای اسلامی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه؛
راهبرد معامله قرن تحقیر مسلمانان است/سعودی ها و اماراتی ها برای تسلط اسرائیل آبروی خود را بردند
لاریجانی با اشاره به اینکه واژه معامله آن هم در جایی که پای شرافت یک ملت در میان است نشان از دلال بودن دولت فعلی آمریکا دارد، گفت: راهبرد معامله قرن تحقیر مسلمانان و گرفتن اموال و منابع آنها است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، «علی لاریجانی» امروز (جمعه 10 خرداد) پس از حضور در راهپیمایی روز قدس با شرکت در نماز جمعه این هفته تهران به عنوان سخنران پیش از خطبه ها به ایراد سخن پرداخت.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه توطئه های امریکا نسبت به گذشته پیچیده تر شده است به تبیین اهداف آمریکا از طرح «معامله قرن» پرداخت و گفت: واژه معامله آن هم در جایی که پای شرافت یک ملت در میان است نشان از دلال بودن دولت فعلی آمریکا دارد. وزیر خارجه آمریکا باکی نداشت از اینکه بگوید داعش را ما ایجاد کرده ایم، این عوامل به علت تمدن غلط آمریکایی است.

 

وی با طرح این پرسش که طرح معامله قرن را چه کسی طراحی کرده و چه کسی آن را اجرا می‌کند، گفت: داماد ترامپ که جوانی تاجر و یهودی و عاشق اسرائیل است را به عنوان طراح و مجری انتخاب کرده اند، بسیاری از سران منطقه از رفتار وی اظهار نگرانی کرده اند.

 

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ابعاد این طرح روشن نیست و نمی توان تحلیل جامعی از آن ارائه کرد، ادامه داد: با این وجود می توان مسیری را از رفتارهای آمریکایی ها یافت، راهبرد آنان تحقیر مسلمانان و گرفتن اموال و منابع آنان است.

 

وی با تاکید بر اینکه کشورهای اسلامی باید راهبردی منسجمی داشته باشند، افزود: امروز وضعیت نسبت به گذشته شفاف تر شده است. برخی از کشورهای منطقه مواضع خود را روشن کردند و نفاق هفتاد ساله آنان از بین رفت.

 

لاریجانی تصریح کرد: سعودی ها و اماراتی ها در جهت تسلط اسرائیل آبروی خود را از بین بردند، امروز سعودی ها با صهیونیست ها به صورت شفاف همکاری می کنند و این شفافیت به نفع مقاومت منطقه خواهد بود.

 

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه درباره مذاکره با آمریکا و سخنان مقامان این کشور مبنی بر تمایل به انجام اینکار گفت: چه مذاکره‌ای است که اول تحریم‌های گسترده علیه ملت ایران وضع می‌شود. آنها فکر می‌کنند می‌توانند ملت ایران را با شعار مذاکره مجاب کنند. برخی می گویند این واقعیت منطقه است و این زور است، خب پس زور است، مذاکره نیست. وقتی دزدی در کشوری خانه ای را می زند با زور آن دزد را می گیرند نه با مذاکره. پلیس می آید آن دزد را می گیرد و به سزای عملش می رساند. حالا در صحنه بین المللی آن پلیسی که می خواهد در صحنه بین المللی کاری کند خودش جزو سردمداران دزدهاست؛ لذا باید خودمان قوی شویم.

 

وی خطاب به مقامات آمریکایی گفت: بساط فریب کاری خود را جمع کنید، این عمل آمریکایی‌ها زور است و مذاکره نیست. ما روی مساله دفاعی کشورمان حاضر نیستیم مذاکره کنیم چون راهی وجود ندارد. شعار مذاکره پوچ است.

 

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اقدامات مقابل علیه ستم آمریکا در بحث انرژی هسته‌ای توسط مجلس آغاز شده است، گفت: همان طور که رهبر انقلاب فرمودند اقدامات متقابل علیه ستم امریکا در بحث اتمی آغاز شده و مستمرا ادامه می یابد تا سر عقل بیایند، در مورد قدرت موشکی چرا باید مذاکره کنیم.

 

لاریجانی با اشاره به اینکه نگرانی آمریکایی‌ها از منطقه قابل درک است، آنها می‌خواهند عامل ثبات منطقه یعنی مقاومت را سست کنند، افزود: هر چقدر آمریکایی‌ها نیرو‌های خود را در منطقه بیشتر کنند جریان مقاومت قوی‌تر می شود چرا مزدوران آمریکا در عراق و افغانستان شکست خورده اند، باید بفهمند که حضورشان باعث تقویت مقاومت است.

 

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه  درباره فلسطین ۲ مسیر وجود دارد، گفت: یک مسیر این است که مثل گذشته امریکایی ها دنبال طرح های سرگرم کننده برای پایمال کردن حقوق فلسطینی ها باشند و در مقابل این روش مسیر مقاومت است زیرا راهی باقی نگذاشتند و هر طرحی که دادند دروغ از آب درآمد. این مسیر جواب می دهد و شما هر روز می بینید که مقاومت قوی تر شده است و نتیجه آن برای اسرائیل درد آورتر خواهد بود.

 

وی در تشریح راه دوم با بیان اینکه راه دیگر یک راه حل سیاسی دموکراتیک است، گفت: این همان راهی است که رهبر انقلاب در دو دهه اخیر مطرح کرد که این مبتنی بر اسناد بین المللی است و شاید تنها راهی سیاسی برای حل این اختلاف سیاسی، برگزاری همه پرسی برای فلسطین است و چند جزء دارد که عبارت است از بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین آبا و اجدادی خودشان، برگزاری انتخابات با مشارکت مردم اصلی فلسطین اعم از مسیحی و یهودی و مسلمانان، تشکیل نظام سیاسی منتخب اکثریت براساس همه پرسی و تصمیم گیری از سوی نظام سیاسی منتخب اکثریت برای ساکنان غیر بومی این سرزمین.

 

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این یک راه حل معقول است، ادامه داد: عجیب است که این کشورها می گویند مبنای حکومت، حقوق بشر و رای مردم است ولی برای مردم فلسطین این راه را قبول نمی کنند. اگر دنبال حل مساله از نظر سیاسی هستیم این راهش است و معقول و منصفانه است.

 

وی با بیان اینکه نتیجه حرف‌های آمریکا که یک روز ملت ایران را تروریست می خواند و یک روز دم از مذاکره می زنند این است که بزرگی ملت ایران را نشناختند، ادامه داد: امروز ملت ایران یک صدا هستند که باید به تعبیر رهبر معظم انقلاب به استقلال اقتصادی خود تکیه کنند و نقاط ضعف خود را در بخش اقتصادی جبران کنند.

 

لاریجانی در ادامه سخنانش در نمازجمعه درباره وضعیت مسکن گفت: یکی از مسایل مهمی که در این چند هفته اخیر در بین دولت و مجلس مطرح بود مساله مسکن است که بسیار گران شده و باید راه حلی برای آن پیدا می شد و زمین باید از قیمت بورس بازی در می آمد و تصمیم مهمی گرفته شده که از روستا تا شهرهای بزرگ زمین برای زوج هایی که ازدواج می کنند با قیمت پایین منطقه ای در اختیارشان باشد تا صاحب ساختمان شوند.

 

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این طرح مهمی است و هر سال باید یک میلیون ساختمان در این زمینه ساخته شود و بسیار خوب است و باید اجرا شود و به جوانان هم وام تسهیلات مسکن و هم زمین به قیمت ارزان می دهند تا صاحب خانه شوند.

 

لاریجانی با اشاره به اینکه از مباحثی که در سال جدید مورد تاکید رهبری بود این است که به درون اقتصادمان توجه کنیم و خلاءها را جبران کنیم، افزود: در زنجیره تولید نقاط مغفولی است که باید آن را از بین ببریم و به کارافرینی توجه کنیم و اگر دولت به این سمت معطوف باشد می تواند یک ظرفیت بزرگی را فراهم کند و این کار در حال انجام است. ما برای شکستن تحریم ها راهمان این است که روی پای خودمان بایستیم، مخصوصاً در مورد کالاهای اساسی که دست دلال ها قطع شود و کمک به خود مردم سامان یابد تا این فشارهای بیرونی نتواند زمینه ناراحتی برای مردم به وجود آورد.

 

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در شرایط فعلی بیش از گذشته انسجام درونی و وحدت کشور ضرورت دارد. همانطور که مقام رهبری بارها فرمودند نکته اصلی مقابله با جریان آمریکایی است که برای محاصره ایران هجوم آورده و باید آن‌ را بشکینم و این وحدت درونی امر ضروری و واجب است. اینقدر اضطراب در منطقه به خاطر رفتارهای نارس آمریکا به وجود آمده است؛ بنابراین طبیعی است که این نگرانی برای فلسطینیان و مسلمانان به وجود آید.

 

لاریجانی همچنین درباره ماه مبارک رمضان با طرح این سوال که چه خصوصیتی در این ماه است که این همه فضیلت برای آن در نظر گرفته شده است؟ گفت: شاید علت آن را بشود در حدیث معراج دید که در این حدیث آمده که خداوند فرمود ای احمد بدان که روزه، سکوت و گرسنگی را به ارث می گذارد و سکوت حکمت را به ارمغان می آورد و حکمت معرفت را و معرفت یقین را به انسان ها می دهد و چون بنده به مقام یقین برسد باکی ندارد که روزه‌داری‌اش چگونه می گذرد.

 

وی ادامه داد: این مقام، مقام رضاست و آن کس که به مقام رضا دست یابد سه خصلت مناسب دارد، یکی شغلی است که همراه با علم و معرفت باشد و دوم ذکری است که فراموشی در آن نیست و محبتی که خالص برای خالق باشد. امیدوارم این مقامات معنوی نصیب همه ملت عزیز و روزه‌داران شود.

 

لاریجانی در خصوص شب‌های قدر و ماه مبارک رمضان نیز گفت: در قرآن آمده است که شب قدر برتر از هزار ماه است و فرشتگان در شب‌های قدر در مجالس مومنین حضور دارند و دعای آنان را آمین می‌گویند. در کتب ادعیه آمده است که پیامبر (ص) فرموده اند؛‌ ای مردم ماه رمضان را قدر بدانید که ماه پربرکت و پرمغفرتی است و از با فضیلت‌ترین ماه‌ها است. در ماه رمضان نفس کشیدن تسبیح است و خواب مومنان عبادت است و در‌های بهشت باز است./

 

 

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای:

مسلمانان با تحریم کالاهای فرانسوی بزرگترین ضربه را به اقتصاد فرانسه وارد کنند

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن اظهارات رییس جمهور فرانسه گفت: مسلمانان با تحریم کالاهای فرانسوی بزرگترین ضربه را به اقتصاد فرانسه وارد کنند.

اخبار برگزیده شبستان