خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٥ شوّال ١٤٤٠

Wednesday, June 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : هرمزگان - زمان :   ۱۳۹۸/۳/۴ - ۱۷:۴۶ شناسه خبر : ۷۹۲۷۷۸
در گفتگوی تفصیلی شبستان با پروفسور « احسان کامرانی» بخش هایی از بیانیه گام دوم انقلاب مورد بررسی قرار گرفت؛
تجزیه و تحلیل توصیه های رهبری در رابطه با «عدالت و مبارزه با فساد»/وسوسه مقام از نمادهای فساد و بی عدالتی است
پروفسور کامرانی گفت: توصیه های رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، پس از موضوعات « علم و پژوهش »، « معنویت و اخلاق » و « اقتصاد»، نوبت به «عدالت و مبارزه با فساد» می رسد که در آن می توان ۲۵ نکته کلیدی را مورد کنکاش و فراکافت(تجزیه و تحلیل) قرار داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرعباس، بیانیه گام دوم انقلاب، ترسیمی کلی از « گذشته »، « حال » و « آینده » است که در آن چهار نقطه کلیدی « عظمت وقوع و ماندگاری انقلاب اسلامی »، « عظمت کارکرد انقلاب اسلامی تا به امروز »، « عظمت چشم اندازی که انقلاب اسلامی باید به آن برسد » و « عظمت نقش نیروهای جوان متعهد در مسیر پیش رو » وجود دارد.

 

مقام معظم رهبری اول خرداد ماه سال جاری مصادف با 16 رمضان در دیدار با دانشجویان به تشریح بیانیه گام دوم انقلاب پرداختند و « با تاکید بر اینکه انقلاب در 40 سال گذشته در عرصه های گوناگون بشری و ملی ازجمله سیاسی، اجتماعی، علمی، عدالت و آزادی، کارکرد برجسته و ممتازی داشته است، خاطرنشان کردند: اکنون ما نیازمند یک حرکت عمومی منضبط، پر سرعت و همراه با پیشرفت محسوس و با محوریت جوان متعهد و حزب الهی، به سمت چشم انداز و اهداف بلند انقلاب اسلامی هستیم تا حضور تاثیرگذار جوانان در نظام مدیریتی کشور تحول بوجود آورد ».

 

خبرگزاری شبستان به منظور واکاوی بندهای مختلف بیانیه گام دوم انقلاب سلسله گفتگوهایی را با صاحبنظران و اساتید حوزه و دانشگاه پیش بینی کرده و در گام نخست خبرنگار ما به سراغ پروفسور « احسان کامرانی »، مسئول بسیج اساتید سپاه امام سجاد(ع) استان هرمزگان رفته است.

 

پروفسور کامرانی سال 47 در بندرعباس به دنیا آمد و مقطع کارشناسی محیط زیست و شیلات را در دانشگاه تهران، کارشناسی پویایی شناسی جمعیت آبزیان از دانشگاه تربیت مدرس و دکترای تولید و بهره وری در دانشگاه تربیت مدرس گذراند و همچنین معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه هرمزگان را در کارنامه دارد.

 

متن زیر مشروح مصاحبه خبرنگار خبرگزاری شبستان در استان هرمزگان با پروفسور « احسان کامرانی » در رابطه با بیانیه مقام معظم رهبری پیرامون گام دوم انقلاب است؛ برای آشنایی با ابعاد مختلف موضوع « عدالت و مبارزه با فساد » این بیانیه، با ما همراه شوید.

 

پرفسور « احسان کامرانی »، مسئول بسیج اساتید سپاه امام سجاد(ع) و عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان به تشریح بند چهارم توصیه های امام خامنه ای(حفظه الله) پیرامون عدالت و مبارزه با فساد پرداخت و گفت: توصیه های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، پس ازعلم و پژوهش، معنویت و اخلاق و اقتصاد، نوبت به عدالت و مبارزه با فساد می رسد و در آن می توان 25 نکته کلیدی را مورد واکاوی و تجزیه و تحلیل قرار داد.

 

وی در تبیین این نکات اظهار کرد: « تفکیک ناپذیر بودن عدالت و مبارزه با فساد » یکی از مهمترین و کلیدی ترین نکات بیانیه گام دوم انقلاب در رابطه با موضوع بسیار مهم « عدالت و مبارزه با فساد » است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان با بیان اینکه در رابطه با فساد نیز باید به سه نوع آن ازجمله « فساد اقتصادی »، « فساد اخلاقی » و « فساد سیاسی » پرداخته شود، افزود: در این بیانیه از هر سه نوع فساد به عنوان زلزله ای ویرانگر و ضربه زننده به مشروعیت نظام یاد شده است.

 

وی ادامه داد: مبارزه با فساد و بی عدالتی، مشروعیتی فراتر از مشروعیت های مرسوم و همچنین مبنایی تر از مقبولیت های اجتماعی و بسیار جدی تر و بنیادی تر از دیگر نظام های اجتماعی است.

 

پروفسور کامرانی تصریح کرد: وسوسه مال و مقام و ریاست از نمادهای فساد و بی عدالتی است که حتی در حکومت علوی نیز افرادی بودند که در آن پایشان لغزیده است.

 

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در این بیانیه نسبت به خطر بروز این نوع تهدیدها در جمهوری اسلامی هشدار می دهند و معظم له بر بعید نبودن این گونه موارد نیز اذعان دارند.

 

مسئول بسیج اساتید دانشگاه های استان هرمزگان به مقایسه مدیران کنونی با برهه زمانی که مسئولان و مدیران آن با یکدیگر مسابقه زهد انقلابی و ساده زیستی می داند، پرداخت و گفت: متاسفانه امروز در این زمینه زنگ خطر باید به صدا درآید.

 

 

وی، وجود دستگاهی کارآمد با نگاهی تیزبین و رفتاری قاطع در قوای سه گانه کشور را برای مبارزه با فساد ضروری دانست و افزود: مبارزه با فساد به معنای واقعی ابتدا باید در درون دستگاههای حکومتی اتفاق بیفتد.

 

این استاد دانشگاه همچنین با پرداختن به مقایسه مدیران امروز با مدیران در دوران رژیم طاغوت، خاطرنشان کرد: مدیران رژیم سابق سر تا پا غرق در فساد و فسادپروربودند و خوشبختانه امروز این موضوع در بین مدیران بسیار کمتر شده است.

 

وی در عین حال اذعان کرد: وجود فساد حتی به میزان بسیار اندک آن در مدیران و مسئولان نظام جمهوری اسلامی غیرقابل قبول و توجیه ناپذیر است.

 

کامرانی با ذکر این نکته که طهارت اقتصادی شرط مشروعیت همه مقامات حکومت جمهوری اسلامی است، تاکید کرد: در نظام اسلامی همه به ویژه مدیران و مسئولان باید از شیطان حرص و لقمه حرام برحذر باشند.

 

وی نقش دستگاه های نظارتی و دولتی و قاطعیت و حساسیت آن ها در از بین بردن نطفه فساد در همان بدو شکل گیری و پیشگیری از رشد و ترویج آن را ضرورتی انکارناپذیر برشمرد و گفت: در امر مبارزه با فساد باید از وجود انسان های مومن، جهادگر، منیع الطبع که دستانی پاک و دلهایی نورانی دارند، استفاده شود.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان به مقایسه بعثت های الهی و نظام جمهوری اسلامی پرداخت و با بیان اینکه همواره موضوع عدالت در صدر اهداف همه آنها قرار داشته و دارد، ابراز داشت: انتظار صورت کامل عدالت در حکومت تنها مخصوص ولی عصر(عج) است، اما به طورنسبی همه جا وهمه وقت و برای همه و به ویژه حاکمان ممکن است.

 

وی ادامه داد: گام های بلندی در جمهوری اسلامی در رابطه با عدالت و مبارزه با فساد برداشته شده، ولی کافی نبوده است و باید کارهای بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

 

پروفسور کامرانی با اذعان به اینکه باید از سکوت و پنهان سازی فساد که توطئه جدی دشمنان انقلاب است به جد پرهیز شود، تصریح کرد: امید مقام معظم رهبری به جوانان است که آینده کشور چشم انتظار آنهاست.

 

وی به تشریح اشاره رهبری به محرومیت ها وشکاف هایی عمیق طبقاتی به عنوان شاخص های بی عدالتی و فساد و تاکید معظم له به مسئولان برای رفع آنها پرداخت و عنوان کرد: ایشان در این بیانیه کشب ثروت حلال در جمهوری اسلامی را تشویق کرده اند.

 

مسئول بسیج اساتید سپاه امام سجاد(ع)، جلوگیری و ممانعت از تبعیض در توزیع منابع عمومی و میدان ندادن به ویژه خواران و مدارا نکردن با فریب گران اقتصادی را از جمله تاکید رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب ذکر کرد و افزود: اگر غیر از این باشد، به بی عدالتی می انجامد.

 

کامرانی اظهار کرد: غفلت نکردن از اقشار نیازمند حمایت یکی دیگر از تاکیدات ایشان است که اگر غیراز این باشد، شاخص بی عدالتی و فساد است.

 

وی در خاتمه گفت: چشم امید مقام معظم رهبری در اجرای شایسته همه این موارد به جوانان و همچنین سپردن زمام اداره بخش های مختلف کشور و مبارزه با فساد و تحقق عدالت به نسل جوان مومن، انقلابی و کاردان است.

 

 

 

پایان پیام/88

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

در نشست خبری رئیس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان مطرح شد؛

از صادرات سیب زمینی و پیاز به ترکیه تا تشخیص بوی سم توسط ملخ های صحرایی

صادرات سیب زمینی و پیاز هرمزگان پس از سال ها به کشور ترکیه، تشخیص بوی سم توسط ملخ های صحرایی و از بین رفتن تمامی درختان و مزارع استان در صورت نبود مبارزه از شاخص ترین موضوعاتی بود که در نشست خبری ظهر امروز رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان مطرح شد.

اخبار برگزیده شبستان