خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

السبت ١٤ شوّال ١٤٤١

Saturday, June 6, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - تئاتر و هنرهای تجسمی زمان :   ۱۳۹۸/۳/۳ - ۱۱:۰۳ شناسه خبر : ۷۹۲۱۲۵
«کپی در آثار هنری» در گفتگو با هادی شعبانی
کپی کاری از ویژگی های صنعت است
یک هنرمند با بیان این که کپی کردن از ویژگی های صنعت است که در ساخت تعدادی محصول از روی الگوی اولیه صورت می گیرد، گفت: صنعت می تواند از هنر در تولید و خلق کالاهای مصرفی بهره گیرد.

خبرگزاری شبستان، سرویس فرهنگی- لیلا ضامنی: همواره آثار هنری منبع الهام هنرمندان پس از خود بوده اند. در عصر ارتباطات که دسترسی به آثار هنری آسان تر شده، ممکن است شباهت بیشتری نیز در آثار هنرمندان به چشم بیاید اما اینکه چقدر یک هنرمند مجاز به کپی ایده هنرمند دیگراست، موضوع مهمی است که باید مورد بررسی قرار گیرد. در این زمینه با «هادی شعبانی»، هنرمند نقاش و عکاس به گفتگو نشسته ایم که در زیر می آید:

 

آیا کپی کاری در هنر معاصر با حرفه ای بودن مغایرتی ندارد؟

ذات هنر بر مبنای خلاقیت استوار است و رسالت هنرمند پیوند جهان درونی خویش با جهان محسوسات و مخاطبین خویش است، کپی کردن از ویژگی های صنعت است ، ساختن تعدادی دیگر از روی الگوی اولیه گرچه صنعت نیز میتواند از هنر در تولید و خلق کالاهای مصرفی بهره گیرد.

 

چرا هنرمندان به این وضعیت(کپی کردن) دچار شدند؟

این هنرمندان نیستند که به وضعیت کپی کردن دچار شده اند، چرا که هنرمندان هر عصر بیش از تعداد انگشتان دست تجاوز نمی کنند. افرادی که بدون مهارت و توانایی و خلاقیت، بر آن گمانند که هنر راهی ساده است برای دستیابی شان به اهداف زمینی و مادی، با تقلید و کپی و سرقت ایده و فرم هنرمندان هر عصر اقدام به تولید و نه خلق آثار هنری می کنند،این تولید،خلق نیست.

 

آیا گالری دارها در کپی کردن  آثار هنری از سوی هنرمند نقش دارند؟

نظام سرمایه داری در همه رشته ها از جمله هنر نیز برای سودجویی و انتفاع اقتصادی وارد عمل شده است و این تنها منحصر به هنر نیست. آنها با راه اندازی مافیای هنری و تاسیس گالری ها اقدام به برند سازی و سرمایه گذاری به روی افراد ناشایست به عنوان هنرمند کرده و با تبلیغات و قیمت گذاری های کاذب به روی آثاری که اصالت محتوایی و هنری ندارند، این آسیب مخرب دنیای هنر را بدعت گذاری کرده اند.

 

وظیفه هنرمند در شرایطی  که مارکت هنری و ذائقه مخاطب گرایش اش به سمت کپی است چیست؟

هنرمند واقعی و مانا نمیتواند توقع داشته باشد در زمان حیات خود به موفقیت دست یابد، رسالت هنرمند موفقیت نیست بلکه انجام مهمترین وظیفه خود که خلق آثار هنری با اصالت و ماندگار است،گذشت زمان هر اثر هنری با اصالتی را مانا خواهد کرد.

 

آیا رعایت قانون کپی رایت در هنرهای تجسمی هم الزامی است؟

بله.اما متاسفانه در کشور رعایت نمی شود و هیچ تشکلی پیگیر اینگونه امور نیست و مصوبات حقوقی نیز در این مورد چندان ضمانت اجرایی ندارند.

 

آیا اقتباس  در هنرهای تجسمی  هم کاربرد دارد؟

اقتباس در اصل در آثار ادبی ای که به فیلم تبدیل می شوند در تاریخ هنر کاربرد بسیار داشته است که آن هم با ذکر منبع بلامانع و اخلاقی است، اما در ایران حتی هنرمندانی که اقتباس هم می کنند،مدعی هستند ایده اولیه متعلق به آنهاست و یا از اصل اثر اظهار بی اطلاعی می کنند، سرقت ادبی و هنری در جامعه ما داستانی مرسوم است. طبیعتا تمام آثار هنری ای که هنرمند در طول زندگی از آنها بهره برده، دیده، شنیده و یا مطالعه داشته است از طریق ثبت در ناخودآگاه او به اثبات نظریات روانشناختی در آثاری که خلق می کند تاثیر خواهد داشت. هنرمند،میانگینی است از تجربیات ،مطالعات و احوال درونی اش.

 

تجربه های زیسته چقدر در خلق آثار مشابه هنری تاثیر گذار است؟

آثاری که از طریق تجربیات زیسته تصادفا شباهت دارند با آثاری که از روی هم کپی و یا اقتباس می شوند به شدت تفاوت های اساسی دارند اگرچه ممکن است شباهت های بسیاری هم داشته باشند این ها با بررسی کارشناسان این رشته به راحتی قابل تمایز هستند.

پایان پیام/32

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

با نگاهی به تجربه های سیما

«سامو بندری» و امید به تداوم سریال های قومیتی

به نظر می رسد بازخورد مثبت سریال هایی چون «پایتخت» و «نون خ» زمینه را برای تولید مجموعه هایی چون «سامو بندری» در سیما فراهم کرده است.

اخبار برگزیده شبستان