خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

السبت ١٤ شوّال ١٤٤١

Saturday, June 6, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۳۹۸/۳/۴ - ۱۰:۰۰ شناسه خبر : ۷۹۱۹۸۲
«دغدغه های رهبری درباره زبان فارسی» در گفتگو با سعادتمند
ترانه سرایان توانمند شناسایی شوند/ مجری رسانه ملی باید به زبان فارسی مسلط باشد
یک شاعر با بیان اینکه مجریان رادیو و تلویزیون می توانند موجب فرسایش یا حفاظت زبان فارسی شوند، گفت: اگر مجری رسانه ملی از کلمه بیگانه استفاده کند آن کلمه خیلی زود بر سر زبان ها می افتد.

خبرگزاری شبستان، سرویس فرهنگی، مریم داوری: اعظم سعادتمند از جمله شاعرانی بود که در شب میلاد امام حسن مجتبی(ع) در جلسه دیدار شاعران با حضرت آیت الله خامنه ای ، مقام معظم رهبری حضور داشت. سعادتمند همچنین یکی از اشعار خود را در محضر حضرت آیت الله خامنه ای قرائت کرد و مورد تحسین مقام معظم رهبری قرار گرفت. سعادتمند متولد 1358 در قم است که تاکنون سه مجموعه شعر با عناوین گنجشک های پاییز، باران پس از برف و لیلی آذر از وی منتشر شده است. گفتگویی با این شاعر ترتیب دادیم که بدین شرح است: ر

 

جلسه دیدار شاعران با حضرت آیت الله خامنه ای را چگونه دیدید؟

در این جلسه علاوه بر اینکه شاعران شعر می خوانند ، در حقیقت  یک قسمتی از شعر انقلاب در زمانی محدود نمایش داده می شود. قسمت مهم این جلسه فرمایشات و صحبت های حضرت آقاست. ایشان هر سال در این دیدار راهکارهایی برای اعتلای شعر و زبان فارسی به شاعران می دهند، نکات لازم در این زمینه را بیان می کنند و تذکرات لازم را می دهند.

 

حضرت آیت الله خامنه ای چه نکاتی را در مورد حفظ و اعتلای زبان فارسی بیان فرمودند؟ و برداشت شما چه بود؟

 در این جلسه که بنده افتخار حضور داشتم، مقام معظم رهبری در مورد وضعیت زبان فارسی در رسانه ها به ویژه رسانه ملی ابراز نگرانی کردند. حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند که زبان فارسی از فردوسی، سعدی و مولانا به ما سالم رسیده است و باید آنرا حفظ کنیم. برداشت من این بود که مجریان با بیان و زبان سر و کار دارند و آنچه می گویند بازخورد عمومی دارد. اگر مجری چهار بار کلمه ای بیگانه را استفاده کند، خیلی سریع آن کلمه باب می شود. دغدغه حضرت آیت الله خامنه ای این بود که به زبان فارسی اهمیت داده شود و از کلمات اصیل و فارسی استفاده شود. ایشان معتقد هستند که وقتی کلمه ای از زبان دیگر وارد کشور می شود باید معادل فارسی آن زود ساخته شود، کاری که در مورد زبان عربی دارد انجام می شود. حضرت آیت الله خامنه ای حتی فرمودندکه باید معادل سازی کلمه رادیو صورت می گرفت و به جای آن رادیان را به کار می بردیم. ایشان همچنین تاکید کردند که زبان فارسی را به عنوان سرمایه باید حفظ کنیم.  

 

مقام معظم رهبری از برخی ترانه‌هایی که از صدا و سیما پخش می شود انتقاد کردند. وضعیت ترانه سراها و ترانه های ما در حال حاضر چگونه است و برای ترویج ترانه های خوب چه باید کرد؟

در برهه ای هستیم که شاعر و ترانه سرای خوب زیاد داریم اما باید دید پشت صحنه چه خبر است. بعضی از ترانه سراها ارتباطات قوی دارند و خیلی راحت ترانه های خود را به خواننده ها و صدا و سیما می دهند. ارتباطات ترانه سرا با خوانندگان و تلویزیون مهم است. به نظرم واحد موسیقی باید دقت بیشتری کند. مرحوم افشین یداللهی ترانه های می سرودند که ماندگار شد و در ذهن ما باقی است، هستند کسانی که جای ایشان را پر کنند.  این افراد باید شناسایی شوند. خیلی از ترانه سراها و شاعران هستند که آثار خوبی دارند اما دیده نمی شوند. واحد موسیقی صدا و سیما در زمینه شناسای ترانه سراها و انتخاب ترانه ها باید دقت بیشتری داشته باشد.

 

چه عواملی موجب فرسایش زبان فارسی می شود؟

به نظرم هجوم کلمات بیگانه ، زبان فارسی را تهدید می کند. تکنولوژی های زیادی وارد شده که به رواج کلمات بیگانه دامن می زند. اصلا همین کلمه تکنولوژی ، کلمه غربی است. فرهنگستان زبان و ادب فارسی باید به محض ورود کلمه خارجی و قبل از اینکه آن کلمه همه گیر شود، معادل آنرا ارایه دهد. شاعران و نویسندگان هم در شعر و داستان های خود باید از گنجینه الفاظ فارسی استفاده کنند.

 

مقام معظم رهبری از صدا و سیما به دلیل اینکه گاهی زبان بی‌هویت و تعابیر غلط و بدتر از همه تعابیر خارجی را ترویج می کند، انتقاد کرذند. به نظر شما مجریان و گویندگان صدا و سیما چه نقشی در حفظ زبان فارسی می توانند ایفا کنند؟

مجریان در فرسایش و حفاظت زبان فارسی خیلی تاثیر دارند . متاسفانه مجریان تلویزیون اصطلاحات بیگانه را زیاد به کار می برند. اگر آنها چند بار کلمه ای را اشتباه به کار ببرند و یا کلمه خارجی را استفاده کنند ، بلافاصله آن کلمه باب می شود و در بین زبانها می افتد. باید از مجریانی استفاده شود که توانمند باشند ، دانش کافی در مورد زبان فارسی داشته باشند و از به کار بردن کلمات خارجی خودداری کنند. به هر حال میلیونها نفر برنامه های تلویزیون را می ببنند و به رادیو گوش می دهند و تاثیر می پذیرند به همین دلیل در انتخاب گویندگان و مجریان دادیو و تلویزیون باید دقت شود.

 

وقتی شعر خود را در محضر مقام معظم رهبری خواندید ، ایشان چه فرمودند و شما چه حسی داشتید؟

جلسه خوبی بود. هر کسی شعر می خواند به این امید که مورد تحسین حضرت آیت الله خامنه ای قرار گیرد. من نیز یکی از غزل هایم در کتاب لیلی آذر را خواندم. این غزل بیان مادری برای دختر هفت ساله اش هست. مقام معظم رهبری به تمام ابیات آفرین گفتند و بعد از اینکه شعر تمام شد، فرموند: " آفرین. چه خوب. یک سرود مادرانه از دل بر آمده و شیرین بود". سپس حضار هم استقبال کردند و گفتند که شعر را دوست داشتند. برای من بسیار خوشحال کننده بود که مقام معظم رهبری چنین نظری درباره شعرم دادند . آن حس اصلا قابل وصف نیست. وقتی بعد از این همه شعر گفتن ، حضرت آیت الله خامنه ای شاعر را تحسین کند و از شعرش تعریف کند، بسیار خوشحال کننده است.

 

چه شعری در محضر مقام معظم رهبری قرائت کردید؟

ای دهانت لانه گنجشک‌های شاد پر چانه

کودک من ای تمام حرفهایت فیلسوفانه

صد گره وا می‌شود از بغض‌ها و اخم‌های من

می‌زنم هر بار بر موهای تا سرشانه‌ات شانه

تازگی‌ها اولین دندان پیشین تو افتاده ست

رفته یعنی از زمان مستی ما هفت پیمانه

با تو بازی می‌کنم دیوانه بازی می‌شوم هر وقت

از نبایدها و بایدهای عقل خویش دیوانه

تا شبیه کودکی‌هایم بفهمی حرف گل‌ها را

بسته‌ام روبان موهای تو را هم مثل پروانه

 

 

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

صالحی در جدیترین توئیت خود

ترامپ و قاتلان سردار سلیمانی تا پایان عمر نفس خوشی نخواهند داشت

وزیر ارشاد به کشتار مردم معترض آمریکا توسط دولت ترامپ واکنش نشان داد و نوشت: ترامپ و قاتلان سردار سلیمانی تا پایان عمر نفس خوشی نخواهند داشت. بیهوده دستکش مخملین خونین را پیش‌نیاورند.

اخبار برگزیده شبستان