خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٥ شوّال ١٤٤٠

Wednesday, June 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۸/۳/۳ - ۱۰:۱۷ شناسه خبر : ۷۹۱۹۱۴
مدیر حوزه علمیه حضرت قاسم‌بن‌الحسن(ع) بیان کرد
راه تغییر تقدیر در شب‌های قدر/تقدیر الهی اختیار انسان را نفی نمی‌کند
حجت‌الاسلام علم‌الهدی با بیان اینکه تقدیر انسان در شب‌های قدر تعیین می‌شود، گفت: با این وجود تدبیر الهی هرگز با اختیار انسان در تضاد نیست و این حُسن انتخاب یا سوء انتخاب ما است که در تقدیرمان اثر می‌گذارد.

حجت الاسلام «سید محمدباقر علم الهدی» در گفت وگو با خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، با اشاره به عظمت لیالی قدر و آنچه که در فضیلت این شب ها در روایات متعدد بیان شده است، اظهار کرد: تقدیر یکساله انسان در این شب ها رقم می خورد و پرونده سال آینده او در محضر خداوندی بسته می شود، اما برای بسیاری این پرسش پیش می آید که پس نقش انسان ها در این تقدیر چیست، آیا آنچه که در شب های قدر نوشته می شود همان و است و قابلیت تغییر ندارد و اصلا آیا انسان نقشی در شکل گیری تقدیرش دارد؟

 

مدیر حوزه علمیه قاسم بن الحسن(ع) ادامه داد: شب قدر بهترین فرصت برای تغییر سرنوشت هایی است که به واسطه اعمال اختیاری برای خود رقم زده ایم، دعا می تواند بر این سرنوشت تاثیر بگذارد، از طرف البته ما معتقدیم حوادث عالم در لوح محفوظ به ثبت رسیده است و هر چه در این لوح آمده باشد، قابلیت تغیر ندارد. البته در مقابل لوح محفوظ، لوح محو و اثبات نیز هست که قابل تغییر است. مثلا انسان عجل معلق را با صدقه دادن به تاخیر می اندازد.

 

وی با بیان اینکه ثبت حوادث و وقایع زندگی انسان در لوح محفوظ به این معنا نیست که همه مسایل و اتفاقات از قبل رقم خورده است، افزود: انسان می تواند انتخاب کند. درست و نادرست مسیری است که انسان خودش انتخاب می کند بنابراین با وجودی که تقدیری برای او رقم خورده اما می تواند با انتخاب صحیح آن را تغییر دهد. پس در این جا انسان نقش آفرین است.

 

حجت الاسلام علم الهدی تاکید کرد: در واقع انسان در طول زندگی خود بر اساس نوع انتخاب اش است که عمل کرده و برنامه ریزی کوتاه مدت یا بلند مدت دارد و بر همان اساس سعادت یا شقاوت اش را رقم می زند، اما در این بین برای راهنمایی و هدایت اش خداوند وحی و قرآن را فرستاد تا انسان بدین وسیله به راه راست رهنمون شود، در این میان شب های قدر به دلیل حساسیت خاصی که دارند تاثیر بسزایی در تعیین سرنوشت آدمیان دارند.

 

این استاد حوزه علمیه تاکید کرد: شاید این مثال خوبی باشد برای آنکه بتوانیم نقش انسان در شکل گیری تقدیرش را به گونه ای ملموس بیان کنیم، متخصصان بازی های رایانه ای یک بازی طراحی می کنند، آنها راه های مختلفی را برای رسیدن بازیکن به بخش پایانی بازی طراح می کنند، لذا این بازیکن نیست که تعیین می کند که چه پاداش و جزایی دریافت می کند، بلکه با طراح است. اما او می تواند بهترین مسیر و روش را انتخاب کند و کمترین اشتباهات را داشته باشد و موفق شود. در زندگی واقعی نیز همین است. خداوند فرمود: «وَهَدَيْنَاهُ النَّجْدَيْنِ» (و هر دو راه [خير و شر] را بدو نموديم).

 

مدیر حوزه علمیه قاسم بن الحسن(ع) اظهار کرد: اگر از راه شر برویم به فرجام سیاهی بر می خوریم، لذا انتخاب مسیر با ما است اما نتیجه اش دست ما نیست، بسیاری از انسان ها فکر می کنند می توانند با زورگویی به دیگران و پیشه کردن راه و خشم و غضب به منافع خود رسیده و آرامش به دست بیاورند در حالی که آرامش آنها ظاهری است و در واقع با دست خودشان تقدیرشان را سیاه رقم زدند.

 

وی گفت: بنابراین لیالی قدر درست است که شب تقدیر است اما دعا و مناجات با خداوند عامل موثری است که می تواند انسان را در تقدیر خودش صاحب نقش کند فارغ از اینکه او قدرت انتخاب و عمل هم دارد و می تواند با تکیه بر قدرت لایزال الهی زندگی خود را به نحو احسن جلو ببرد اگر او چنین رویکردی نداشته باشد زندگی اش به ناکجا آباد می رسد. حُسن انتخاب یا سوء انتخاب ماست که در تقدیرمان اثر دارد، لذا تدبیر الهی هرگز با اختیار انسان در تناهی نیست.

 

حجت الاسلام علم الهدی در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به اینکه دعا یکی از سکوهای پرواز انسان است، گفت: ما باید به مقدرات الهی ایمان داشته باشیم اما از دعا نیز غافل نشویم. دعا و عمل خیر بسیاری از شرور را از بین می برد مانند عجل معلق که با صدقه دادن از میان می رود.

 

این استاد حوزه در ادامه و در پاسخ به پرسشی در مورد ادعای برخی افراد نسبت به پیش بینی آینده و تقدیر و بازاری که این اشخاصبرای خود دست و پا می کنند، گفت: آنها مدعیان کاذب هستند، کسانی که دروغ می گویند، ارتباطات شیطانی دارند اگر قرار بود چنین چیزی باشد و کسانی از راه برسند و آینده را پیش بینی کنند، چرا خداوند این موهبت را به سایرین هم عطا نفرمود؟ بنابراین چنین افرادی مدعیانی دروغین هستند.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته در این میان راه رحمانی هم هست، برخی اولیای خدا هستند، کسانی که بدانند، لب از لب باز نمی کنند. به جز این هرچه که هست کاذب بوده و برای عوام فریبی است.

 

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی:

تولید فکر، لازمه تمدن‌سازی/با حبس دین در تنگنای تفکرات افراطی مبارزه ‌می‌کنیم

حجت‌الاسلام مختاری با بیان اینکه مقام معظم رهبری تولید فکر را از شاخصه‌های تمدن نوین اسلامی می‌دانند، گفت: امروز دین فرازمانی است و مخاطب‌اش فطرت انسان‌ها است اما برخی آن را در تنگنای خفه‌کننده اندیشه‌های خود محبوس می‌کنند.

اخبار برگزیده شبستان