خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٤ شوّال ١٤٤٠

Tuesday, June 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۱۱:۱۷ شناسه خبر : ۷۹۱۵۹۸
کارشناس سیاست خارجی:
۴ برابر شدن ظرفیت غنی سازی اورانیوم در نطنز نشان عزم جدی ایران
بهشتی پور گفت: ایران با استفاده از سانتریفیوژهای نسل جدید با عنوان IR۶ غنی سازی اورانیوم را نسبت به سانتریفیوژهای نسل قبلی یعنی IR۱ چهار برابر می کند. این اقدام یک پالس به طرف مقابل است که نشان می دهد ایران در مقاومت خود در برابر آمریکا جدی است.

«حسن بهشتی پور» در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان گفت: 4 برابر شدن ظرفیت غنی سازی  اورانیوم  در سایت هسته ای نطنز یک پالس به سمت آمریکا برای رسیدن به مطالبات مشروع ایران در چارچوب برجام است.

 

این کارشناس سیاست خارجی با بیان این که ایران با این اقدام سرعت رسیدن به سقف 300 کیلوگرم اورانیوم در کشور را افزایش می دهد، خاطرنشان کرد: ایران به زودی می تواند این سقف تعیین شده در برجام  را هم رد کند.

 

بهشتی پور یادآور شد: ایران در مدت اجرای برجام به اورانیوم غنی سازی شده بیش از 300 کیلو  نیازی نداشت، زیرا اورانیوم غنی سازی شده  به میزان 3 ممیز 67 صدم درصد را برای سوخت نیروگاه بوشهر نیازمند است که در حال حاضر این سوخت را هم روسیه متعهد شده که تا سال 2021 تامین کند.

 

این تحلیلگر مسائل بین الملل در توضیحات خود راجع به تعهدات برجام گفت : در برجام ایران پذیرفت بیش از 300 کیلوگرم اورانیوم غنی سازی به میزان سه ممیز 67 صدم درصد ذخیره سازی نکند و مازاد آن را یا بفروشد و یا در ازای اورانیوم طبیعی مبادله کند. 

 

آمریکا بر خلاف این تعهد  چند روز پیش اعلام کرد هر کشوری که مازاد اورانیوم غنی شده ایران را بخرد یا با اورانیوم طبیعی معاوضه کند ، مشمول تحریم آمریکا می شود آنها با این تحریم  در عمل تلاش کردند که غنی سازی اورانیوم در ایران را تعطیل کنند. زیرا اگر بنا بود ایران نتواند مازاد اورانیوم غنی شده خود را بفروشد، در آن صورت در عمل باید  وقتی به میزان 300 کیلو ذخیره رسید ،غنی سازی  را متوقف می کرد.  ایران در پاسخ به این نقض آشکار برجام توسط آمریکا، تصمیم گرفت  عکس این تعهد را انجام دهد.

 

بدین ترتیب  ایران با استفاده از سانتریفیوژهای نسل جدید با عنوان IR6  ظرفیت غنی سازی اورانیوم را نسبت به سانتریفیوژهای نسل قبلی یعنی IR1 چهار برابر افزایش داد. تا طرف مقابل بداند با تحریم خرید اورانیوم مازاد ایران یا آب سنگین ازایران نمیتواند ایران را به توقف برنامه صلح آمیز هسته ای خود مجبور سازد. این اقدام یک علامت است تا طرف مقابل بداند دست ایران برای مقابله با نقض برجام از سوی آمریکا خالی نیست.

 

کارشناس سیاست خارجی براین نکته  تاکید کرد که با اجرای این اقدام جدید، آمریکا می فهمد که ایران همچنان بر رسیدن به حقوق مشروع خود در چارچوب برجام اصرار دارد.

 

بهشتی پور خاطرنشان کرد: البته اجرای این سیاست با انجام اصلاحات اقتصادی در کشور باید همراه شود در این صورت است که  واشنگتن  در نهایت به این واقعیت پی می برد که تحریم ها و فشارهای وارده بر ایران کارساز نخواهد بود. در نتیجه  مجبور خواهند شد  از اعمال تحریم علیه ایران دست بردارند.

 

بهشتی پور در ادامه با اشاره به این نکته که تقویت توان  هسته ای  ایران بسیار مهم است، اما زمانی موثر و کارساز خواهد بود که  در کنار این اقدامات یک بسته حمایتی برای اجرای اصلاحات اقتصادی،  اجتماعی و سیاسی در کشور تهیه  و اجراء شود.

 

وی افزود: ایران یک کشور متکی به مردم است و برای همراه نگاه داشتن مردم با حکومت نیاز دارد تا اصلاحاتی اساسی در زمینه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی انجام دهد.

 

بهشتی پور تصریح کرد: ما کشوری نیستیم که به قدرت های دیگر همچون روسیه یا چین یا هر قدرت دیگری متکی باشیم. ایران بعد از خدا تنها به مردم خود متکی است.  پس برای همراه نگاه داشتن مردم با استراتژی ها و مقاومت هایمان در برابر زورگویی های آمریکا نیازمندیم در کنار این تجدید نظرهای مثبت در زمینه هسته ای به اصلاح روند اقتصادی کشور نیز بپردازیم.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: 4 برابر شدن  ظرفیت غنی سازی اورانیوم در ایران و رسیدن به سقف 300 کیلوگرم از سویی دیگر به اروپا نیز نشان می دهد که اگر در اجرای تعهدات خود در برجام اقدام نکند، ایران در تجدید نظر هسته ای خود جدی است./

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

کارشناس سیاست خارجی:

حضور نیروهای نظامی انگلیس امنیت منطقه را به خطر می اندازد

آصفری گفت: حضور نیروهای نظامی انگلیس در منطقه امنیت خلیج فارس را به خطر می اندازد.

اخبار برگزیده شبستان