خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢١ شوّال ١٤٤٠

Tuesday, June 25, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۸/۲/۲۹ - ۱۴:۰۵ شناسه خبر : ۷۹۱۰۶۳
عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی:
قوانین کشور در راستای مجازات اسیدپاشی قدرت بازدارندگی ندارد
زرآبادی با بیان اینکه قوانینی که در کشور در مورد مجازات اسیدپاشی وجود دارد قدرت بازدارندگی ندارد، گفت: مجازات یک جرم باید به نحوی باشد که قدرت بازدارندگی داشته باشد تا افراد ترغیب به آن جرم نشوند.

«سید حمیده زرآبادی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان با اشاره به تصویب یک فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس شورای اسلامی گفت: قوانینی که در رابطه با مجازات اسیدپاشی در کشور وجود دارد، بازدارنده نیست. وقتی ما در مورد یک جرم صحبت می کنیم مجازات آن باید به نحوی باشد که قدرت بازدارندگی داشته باشد و در واقع به گونه ای باشد که افراد برای انجام آن جرم ترغیب نشوند.

 

این عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تمام دارایی یک فرد زیبایی، حس شنوایی و بینایی اش است. وقتی یک فرد بر اثر اسیدپاشی این موارد را از دست می دهد، قطعا دچار آسیب های روحی نیز می شود و این فرد نیاز به حمایت های بعد از این آسیب دارد.

 

وی تصریح کرد: کسانی که مرتکب این جرم می شوند بیشتر درگیر امیال شخصی شان هستند و مجازاتی که برای آنها در نظر گرفته شده است، اندک است که قدرت بازدارندگی نیز ندارد. باید مجازاتی برای آنها در نظر گرفته شود که اگر آنها خواستند لحظه ای و هیجانی نیز تصمیم بگیرند، امری آنها را از این جرم منع کند.

 

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح مجلس در این زمینه گفت: در این طرح جرم انگاری دیده شده است که با تناسب این جرم انگاری نیز بازدارندگی نیز ایجاد می شود یعنی وقتی فرد مجازات سنگین برای اسیدپاشی را ببیند قطعا در عدم بروز آن جرم موثر است.

 

وی با اشاره به حمایت هایی که در این طرح از بزه دیده انجام می شود نیز گفت: در بسیاری از موارد دیده ایم که فردی که قربانی اسیدپاشی است، مورد هجمه های روانی و اجتماعی نیز قرار می گیرد. فرد کاملا بی گناه است ولی ممکن است به وی مسایل اخلاقی نسبت دهند که این نیز از جمله آسیب هایی است که متوجه این افراد می شود. ما در این زمینه ها خلاء قانونی داشتیم که با این طرح مجلس این خلاها برطرف می شود.

 

زرآبادی تصریح کرد: متاسفانه ما قربانیان اسیدپاشی را رها کرده ایم نه حمایتی در جهت ترمیم آسیب های روانی و جسمی شان از آنها داریم و نه برای مجازات مرتکبین اسیدپاشی قانون مدونی داریم. بعضی مواقع شاید فقط از این افراد دلجویی شود ولی حمایت قانونی از آنها نمی شود.

 

وی خاطرنشان کرد: صحبت کردن و پرداختن به موضوع اسیدپاشی باعث می شود که سطح آموزش ها در جامعه بالا برود و هنر قانون نیز این است که کنترل پذیری امیال را به انسان ها آموزش می دهد آن هم با جرم انگاری ای که از تکرار مجدد این وقایع پیشگیری می کند./

پایان پیام/33

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد:

اقدامات عملی برای تامین نظر رهبری/اصلاح نظام بودجه ریزی از سال آینده

پس از آنکه رییس مجلس از دستور رهبری برای اصلاح ساختار بودجه خبر داد سازمان برنامه و بودجه طرح اصلاح ساختاری بودجه بر مبنای ۴ محور و ۲۳ برنامه را ارائه داد و حالا در آخرین خبرها در این رابطه قرار است اصلاح نظام بودجه ریزی از سال آینده انجام می شود.

اخبار برگزیده شبستان