خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢١ شوّال ١٤٤٠

Tuesday, June 25, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۳۹۸/۲/۲۹ - ۱۱:۱۳ شناسه خبر : ۷۹۰۹۱۶
معاون فرهنگی حوزه علمیه خراسان جنوبی؛
وجود حلقه مفقوده بین دانشگاه و حوزه/ محتوای قرآن به تولیدات چندرسانه ای تبدیل شود
حجت الاسلام نخعی پور با بیان اینکه بین دانشگاه و حوزه علمیه یک حلقه مفقوده وجود دارد، گفت: اگر محتوای قرآن کریم را به تولیدات چند رسانه ای تبدیل کنیم جوانان بسیار توجه به قرآن خواهند کرد.

حجت الاسلام «علیرضا نخعی پور» با حضور در غرفه خبرگزاری شبستان در دوازدهمین نمایشگاه قرآن کریم در گفتگو با خبرنگار شبستان اظهار داشت: نمایشگاه قرآن کریم ظرفیتی است برای اینکه فعالان عرصه قرآنی در یک بازه زمانی حتی محدود یکدیگر را پیدا کنند و با ظرفیت و برنامه های یکدیگر آشنا شوند.

 

معاون فرهنگی حوزه علمیه خراسان جنوبی در ادامه بیان کرد: برگزاری این نمایشگاه باعث ایجاد هم افزایی می شود و غرفه های این نمایشگاه می توانند نقاط ضعف و قوت یکدیگر را مقایسه و بررسی کنند.

 

وی با اشاره به اینکه مردم با ظرفیت های قرآنی استان در این نوع نمایشگاه آشنا می شوند، گفت: مردم می توانند با مراکز قرآنی آشنا شوند به طور مثال فردی در همین نمایشگاه در غرفه حوزه علمیه حضور یافت و پرسید که حوزه علمیه چیست و چگونه می توانیم ثبت نام کنیم؟

 

قرآن کریم مسیر به کمال رسیدن را نشان می دهد

حجت الاسلام نخعی پور به آثار و برکات قرآن کریم در زندگی انسان اشاره کرد و افزود: وقتی که یک کالا می خریم آن کالا دارای یک دفترچه راهنما است و اگر آن کالا حساس تر و ظریف تر باشد دفترچه راهنمای آن بسیار اهمیت دارد و مطالعه آن دفترچه سودمند می شود چرا با کیفیت کالا و نقاط ضعف و قوت آن آشنا می شویم.

 

معاون فرهنگی حوزه علمیه خراسان جنوبی در ادامه بیان کرد: ما به عنوان انسان؛ گل سر سبد عالم خلقت دارای ابعاد مختلف وجودی هستیم و نیازمندی های متعددی داریم حتما این موجود یک دفترچه راهنما نیاز دارد و قرآن کریم کاری که انجام می دهد این است که با رجوع به این کتاب مقدس می توانیم خود و ظرفیت هایمان را پیدا می کنیم.

 

وی ادامه داد: قرآن کریم مسیر راه را به انسان نشان می دهد و در قرآن کریم نقاط منفی انسان نیز بیان شده است و آیاتی داریم که انسان را مذمت کرده است و در عین حال آیاتی داریم که انسان را کرمنا بنی آدم می گوید و قرآن مسیر برای به کمال رسیدن و رشد کردن را به انسان نشان می دهد.

 

لزوم منطبق بودن کارهای حوزه علمیه با قرآن کریم

حجت الاسلام نخعی پور به نقش حوزه های علمیه در ترویج فرهنگ قرآن کریم در جامعه اشاره کرد و گفت: ذات حوزه علمیه برای این بوده که دین اسلام را منتشر کند و برای انتشار دین باید ابتدا یک حوزوی دین را درک، ابلاغ و اجرا کند و کار ما با دین است.

 

معاون فرهنگی حوزه علمیه خراسان جنوبی با بیان اینکه منبع دین اسلام، اهل بیت (علیهم السلام) و قرآن کریم هستند، ادامه داد: هر کاری که حوزه علمیه بخواهد انجام دهد باید منطبق با قرآن کریم باشد لذا اگر حوزه علمیه برای قرآن کار نکند حوزه علمیه نیست و اگر یک حوزوی از قرآن کریم استفاده نکند حوزوی نیست.

 

وی با اشاره به اینکه به برکت انقلاب حوزه های علمیه نسبت به قبل از انقلاب در حوزه قرآن فعالیت های بسیاری داشتند، افزود: رشته های متعدد قرآنی در حوزه علمیه داریم و تفسیر در حوزه علمیه در کنار درس خارج کار می شود و موسسه نور و حوزه علمیه اصفهان در حوزه قرآن بحث تفاسیر را انجام می دهد اما هنوز برای رسیدن به آن موقعیت مطلوب خیلی فاصله داریم.

 

افراد متکلف امور قرآنی باید نسبت به قرآن کریم آشنا باشند

حجت الاسلام نخعی پور با توجه به اینکه قرآن کریم منبعی مهم و دارای ابعاد متفاوتی است، گفت: نیازمند این هستیم که افرادی متکلف امر قرآن کریم باشند که نسبت به آن آشناییت کاملی داشته باشند و قرآن کریم به گونه ای است که امکان اینکه کسی تفسیر به رای بکند و یا برداشت ناقصی ازقرآن داشته باشد و یا ارائه اشتباه به مخاطب کند وجود دارد.

 

معاون فرهنگی حوزه علمیه خراسان جنوبی در ادامه بیان کرد: موضوعات ذکر شده می تواند به قرآن ضرر برساند و اگر دقت کنیم می بینیم که موسسات قرآنی باید یک نظارت همگانی داشته باشند تا تفسیر به رای، ارائه اشتباه و یا برداشت ناقص از قرآن وجود نداشته باشد.

 

تربیت حافظان قرآن کریم در حوزه علمیه امام حسن مجتبی(ع) بیرجند

وی درخصوص حمایت از نخبگان قرآنی گفت: در حوزه های علمیه به نخبگانی که حوزوی و در راستای حفظ قرآن و یا تفسیر آن کار کرده باشند نگاه ویژه ای می شود و مرکز نخبگانی در حوزه علمیه داریم که این افراد را جذب و از آنها حمایت می کند.

 

حجت الاسلام نخعی پور با بیان اینکه در حوزه علمیه امام حسن مجتبی(ع) بیرجند در خصوص تربیت حافظان قرآنی کار می کنیم، افزود: 6 نفر از طلاب مدرسه علمیه امام حسن(ع) حافظ کل قرآن کریم هستند و تعداد حافظان کل قرآن حوزه علمیه استان متاسفانه بسیار بالا نیست و در بین برادران حدود 10 نفر و در خواهران طلبه حدود 18 نفر حافظ کل قرآن هستند.

 

لزوم افزایش ارتباط بین دانشگاه و حوزه علمیه

معاون فرهنگی حوزه علمیه خراسان جنوبی با اشاره به اینکه پیامبر اکرم(ص) فرمودند که خانه های خود را با قرآن کریم نورانی کنید و قبرستان قرار ندهید، گفت: این روایات به این معنا است که اگر در خانه ای قرآن کریم نباشد قبرستان و در آن افکار و روابط مرده است به این معنا که نگاهمان فقط به چند صباحی دنیایی است.

 

وی در ادامه اظهار داشت: دنیا محدود است و یک سری حرص ها و خودخواهی باعث از بین رفتن بنیان خانواده ها می شود و زمانی که به قرآن کریم درست بپردازیم این مشکلات برطرف خواهد شد و قرآن کریم نقش موثری در خانه ها داشته باشد و چه خوب است که خانواده ها در خانه خود، مجالس قرآن برگزار کنند و باید به قرآن بسیار بپردازیم.

 

حجت الاسلام نخعی پور در پایان با اشاره به اینکه ما بین دانشگاه و حوزه علمیه یک حلقه مفقوده داریم، افزود: دانشگاه و حوزه علمیه نیاز دارند که ارتباط بین خود را افزایش دهند و دین برای موضوعات مختلف زندگی انسان حرف دارد و ما اگر محتوای قرآن کریم را به تولیدات چند رسانه ای تبدیل کنیم جوانان بسیار توجه به قرآن خواهند کرد و اگر بیشتر به موضوعات قرآن کریم بپردازیم قطعا آثار و برکات آن را در جامعه خواهیم دید.

 

 

پایان پیام/573

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

در شورای معادن خراسان جنوبی مطرح شد؛

از چانه زنی معاون وزیر برای دریافت اعتبار از خراسان جنوبی تا بذل و بخشش معنوی استاندار

رئیس سازمان زمین‌شناسی کشور برای اجرای برنامه‌های اکتشافی و زمین‌شناسی در خراسان جنوبی خواستار همکاری استان برای تامین اعتبار شد اما تنها از بذل و بخشش کمک‌های معنوی استاندار برخوردار شد!

اخبار برگزیده شبستان