خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸

الاثنين ٢٤ جمادى الأولى ١٤٤١

Monday, January 20, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۰۸:۲۱ شناسه خبر : ۷۹۰۱۸۰
معاون وزیر مسکن:
پرونده مسکن مهر به زودی بسته می شود/ شاهد اتفاقات خوب و تاثیر آن در بازار مسکن هستیم
حسینی با اشاره به اینکه با تکمیل و واگذاری ۵۰۰ هزار مسکن مهر و اجرای طرح اقدام ملی به زودی شاهد اتفاقات خوب و تاثیر آن در بازار مسکن هستیم، گفت: پرونده مسکن مهر به زودی بسته می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، «مازیار حسینی» شب گذشته (چهارشنبه 25 اردیبهشت) با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما درباره متعادل سازی بازار مسکن به ارائه توضیحاتی پرداخت و با اشاره به اینکه با تکمیل و واگذاری 500 هزار مسکن مهر و اجرای طرح اقدام ملی به زودی شاهد اتفاقات خوب و تاثیر آن در بازار مسکن هستیم، گفت: با اقدامات در حال انجام درصدد هستیم گذشته را جبران کنیم و نگاهمان به آینده است.

 

معاون وزیر مسکن با بیان اینکه به زودی پرونده مسکن مهر بسته می شود، گفت: 500 هزار واحد مسکونی مهر تحویل می شود، با تکمیل مسکن مهر بخشی از عقب افتادگی ها جبران می شود.

 

وی در ادامه به طرح اقدام ملی اشاره کرد و درباره این طرح گفت: در این طرح 400 هزار واحد مسکونی را هدف گذاری کرده ایم تا تحویل مردم بدهیم و می دانید که تکیه صرف به بازار پولی و منابع مالی راه گشا نیست و باید از بازار سرمایه نیز کمک بگیریم.

 

حسینی با بیان این که ما در بخش ساختمان کمترین وابستگی را به خارج داریم، افزود: اگر بازار سرمایه را کنار بازار پول قرار دهیم می توانیم 70 درصد سرمایه خرید مسکن را فراهم کنیم و بانک مسکن بسته ای جدید از تامین مالی را در بازار سرمایه تعریف کرده است که به مرور این اقدامات بر بازار مسکن موثر خواد بود و بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد می کند.

 

معاون وزیر مسکن با بیان اینکه تحلیل آماری از شرایط موجود مسکن نامناسب است، افزود: برداشت ها از تحلیل های متفاوت است. مسکن در کشور ما کالایی سرمایه ای است و تحلیل محتوای آماری ما دچار اشکال است و باید اصلاح شود و باید عملا تولید مسکن متوجه نیاز اقشار ضیف و متوسط جامعه باشد.

 

در ادامه این برنامه خبری «مهدی روانشادنیا»، کارشناس مسکن نیز با اشاره به اینکه در طرح جامع قبلی ساخت سالانه یک میلیون واحد پیش بینی شده بود که در بازنگری سال 96 این عدد به 800 هزار واحد تغییر یافت، گفت: واقعیت این است که درسال های گذشته تولید مسکن به 500 هزار واحد رسید و در سال 91 بیش از یک میلیون واحد ساخته شد که در کلیت عرضه و تقاضا اختلافی به وجود می آید.

 

وی با اشاره به اینکه در سال 93 میانگین متراژ مسکن ساخته شده 136 مترمربع بود که بر اساس پیش بینی طرح جامع مسکن ها باید هرسال مقداری از متراژها کاسته شود، گفت: در سال 95 به 125 متر مربع در میانگین کشوری متراژ یک واحد ساختمانی باشد که نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش نیز داشته است و به 155 متر مربع رسیده است که این ها به علت هایی چون مکانیزم های اقتصاد، ضوابط شهرسازی وعدم تعادل در بخش عرضه و تقاضا برمی گردد.

 

این کارشناس مسکن با اشاره به عدم استفاده مناسب از ظرفیت مهندسین این بخش و محدودیت ساختارهای مالی که بیشتر متکی به تسهیلات و بانک مسکن هستند، گفت: این عوامل محدودیت های زیادی برای قدرت خرید ساختمان برای مردم ایجاد می کند که می توانند ساالانه میزان زیادی مسکن بسازند، محدودیت های زیادی نسبت به خرید مسکن ایجاد می کند.

 

روانشادنیا با بیان اینکه اراده حاکمیت و دولت بر این است که بخش مسکن فعال شود بنابراین محدودیت ها را می توان در بازار سرمایه و پول برطرف کرد، افزود: این درحالی است که ما 1600 هزار میلیارد تومان نقدینگی دست مردم داریم و مردم به دنبال جای امن برای سرمایه هایشان هستند بنابراین می توان به گونه ای برنامه ریزی کرد که با فروش متری و رفع موانع فعلی و فراردادهای مشارکتی سرمایه های مردم را جذب کرد.

 

وی با اشاره به اهمیت بخش ساختاری گفت: اصلاح قانون پیش فروش ساختمان نیز در مجلس در حال بررسی است و صدور مجوزهای ساختمانی نیز مشکلی است که برای سازندگان مطرح است که شهرداری ها با افزایش مبلغ برای صدور مجوزها به عنوان مانع در بخش مسکن عمل کرده اند بنابراین می توانیم با مقررات زدایی قوانین دست و پاگیری که جلوی پای سازندگان مسکن است می توان سرعت گردش پول و سرعت تولید را 2 برابر کرد.

 

این کارشناس مسکن نبود تعادل بین عرضه و تقاضا را از دیگر مشکلات بخش مسکن عنوان کرد و گفت: اختلاف قیمتی بین بخش های مختلف تهران و سیاست های شهرسازی و مسائل اقتصادی نیز شکاف طبقاتی را ایجاد کرده است که البته مکانیزم کمکی در این بخش مشارکت خصوصی- عموی در هر قالب است که دولت و وزارت و راه و شهرسازی نیز اهتمام ویژه داشته است.

 

در بخش دیگری از این برنامه خبری «مجید کیان‌پور»، عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه اعتقاد دولت این بوده که در مسکن مداخله ای نداشته باشد و از دور نظارت داشته باشد، گفت: این در حالی است که دولت باید به صورت مستقیم در بخش مسکن دخالت داشته باشد و با تسهیل گری و سیاست گذاری برای بخش خصوصی نیز ظرفیت ایجاد کند.

 

وی ادامه داد: بر اساس قانون حمایت از عرضه و تولید مسکن مصوب سال 87 و قانون حمایت از بافت های کارآمد برای احیای آن ظرفیت خوبی برای تولید مسکن ایجاد کند که در صورت حمایت بخش خصوصی و باکمک دولت و بخش خصوصی می توان سالانه یک میلیون و 200 هزار واحد تولید کرد که 90 درصد نیاز کشور را پوشش می دهد.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مسکن اگر به عنوان پیشران اقتصادی باشد می تواند 300 شغل مستقیم و بیش از هزار شغل مستقیم فعال کند و موجب رونق تولید در رشد تولید ناخالص ملی ایجاد کند، گفت: بخش خصوصی می تواند دهک بین 5 تا 10 را پوشش دهد بنابراین دولت با تقویت و سیاست های حمایتی در بخش خصوصی و مشوق های لازم برای انبوه سازان مسکن را در اختیار دهک های واقعی 3 تا 6 قرار دهد.

 

وی با بیان اینکه در خدمات روبنایی و زیربنایی مسکن اکثر دستگاه ها نقش دارند که دولت باید با یک سیاست گذاری کلان در بخش تولید مسکن در کشور را از طریق شورای پول و اعتبار بخش مالی انجام دهد، گفت: دولیت می تواند مشوق هایی را در نظر گیرد تا مسکن با قیمت تمام شده پایین تر در اختیار مصرف کننده قرار گیرد.

 

کیان پور با اشاره به وجود حدود 72 هزار هکتار بافت فرسوده و 55 هزار هکتار بافت های ناکارآمد در کشور گفت: با هدف گذاری در یک میلیون واحد مسکونی می توان 2 میلیون شغل در کشور ایجاد کرد که منجر به کارآفرینی مضاعف می شود.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس یا اشاره به اینکه مسکن مهر به دلیل فرابخشی بودن و نیاز به خدمات زیربنایی و روبنایی و همکاری تمام وزارت خانه ها دارد، گفت: مسکن مهر به دلیل اینکه یکی از بزرگترین پروژه ها بعد از انقلاب اسلامی بوده است که بنیاد مسکن بر اساس برنامه ششم مکلف شده سالانه 150 هزار واحد را تجهیز منابع کند و به تولید مسکن کمک کند.

 

وی با بیان اینکه بخش خصوصی سالانه بین 500 تا 550 هزار واحد را می تواند پوشش دهد که مابقی را دولت می تواند با برنامه ریزی هدف گذاری کند، افزود: شورای پول و اعتبار نیز با تامین منابع و شرکت های انبوه ساز با ساخت سالانه یکصد واحد می توانند در تعادل بخش عرضه و تقاضا کمک کنند تا بخش مسکن از التهاب موجود خارج شود. با برنامه ریزی مناسب می توان با تولید مسکن اجاره ای و تهیه مسکن برای دهک های کم درآمد و استفاده از مشوق های مناسب تعادل بین عرضه و تقاضا ایجاد می شود./

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

ظریف:

قدرت دیپلماسی مان را مدیون مردم هستیم/ در چهارچوب سیاست های نظام عمل می کنیم

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه قدرت دیپلماسی را مدیون مردم هستیم، گفت: ما در چهارچوب سیاست های نظام عمل می کنیم و دخالت بیگانگان در امور داخلی مان را محکم می کنیم.

اخبار برگزیده شبستان