خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

الأحد ٨ شوّال ١٤٤١

Sunday, May 31, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - شهری و رفاهی زمان :   ۱۳۹۸/۲/۲۵ - ۰۸:۴۳ شناسه خبر : ۷۸۹۱۷۳
رییس کمیته بودجه و نظارت شورای اسلامی شهر تهران:
اعلام برائت از تصمیم دولت/ تبدیل شوراها به نهاد فرمایشی
فراهانی با انتقاد از لایحه مالیات بر ارزش افزوده دولت، گفت: از تصمیم جدید دولت اعلام برائت می کنم.

«مجید فراهانی» در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان گفت: لایحه مالیات بر ارزش افزوده که توسط دولت پیشنهاد شده است با دو هدف اصلی انجام شده یعنی با ادغام عوارض و مالیات عملا سهم ۳۰ درصدی شهرداری ها از عوارض ارزش افزوده در اختیار دولت قرار می گیرد و دولت یا وزارت کشور به تشخیص خود و به میزانی که می خواهد این مبلغ را توزیع کند. هدف دوم که تاسف بارتر است؛ اختیار تصویب هرگونه عوارض از شوراهای شهر طبق این لایحه گرفته شده است.

 

رییس کمیته بودجه و نظارت شورای اسلامی شهر تهران افزود: با تصویب لایحه ارزش افزوده؛ شوراها دیگر امکان تصویب عوارض که جزو بدیهی ترین اختیارات قانونی شوراها است و در قانون مصوب شوراها آمده و تصریح شده را دیگر نخواهد داشت.

 

وی با بیان اینکه با تصویب این لایحه، شوراها به نهاد فرمایشی و نمایشی که هیچ اختیاری ندارند، تبدیل خواهند شد، تصریح کرد: از دولت که مدعی توسعه و پیشرفت و دموکراسی است؛‌ انتظار ارائه و پیشنهاد چنین لوایح توسعه نیافته و خانمان براندازی را نداشتیم و به شدت از این اقدام دولت ابراز برائت می کنم.

 

رییس کمیته بودجه و نظارت شورای اسلامی شهر تهران افزود: در قانون اساسی، چهار اصل اساسی به شوراها تخصیص یافته است که با تلاش های دولت آقای هاشمی آیین نامه و پیش نویس قانون شوراها نوشته شد و تصویب شد، در دولت اصلاحات شوراها تشکیل شد و در دولت آقای احمدی نژاد شوراها توسعه پیدا کرد.

 

فراهانی خاطرنشان کرد: مانند همه شهرهای توسعه یافته دنیا قرار بود اختیارات مدیریت شهری با واگذاری اختیارات دولت به آنها افزایش یابد و اساسا اداره یکپارچه شهرها به عهده مدیریت شهری یکپارچه ذیل نظام شورایی قرار گیرد.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: با این لایحه دولت نه تنها به سمت مدیریت یکپارچه شهری حرکت نکرده است بلکه عکس آن حرکت کرده است و عملا سعی کرده اختیارات شوراها را تضعیف کند و امکان مدیریت مالی را از شوراها گرفته است.

 

رییس کمیته بودجه و نظارت شورای اسلامی شهر تهران گفت: دولت در یک اقدام آشکار دست در جیب مدیریت شهری کرده است و از حوزه مالی در اختیار شهرداری ها برداشت کرده است.

 

وی توضیح داد: بخشی از عوارض ارزش افزوده در گذشته توسط شهرداری ها گرفته می شد با تجمیع این عوارض به عوارض ارزش افزوده تبدیل شد و ابتدا تصمیم بر این شد که عوارض های مختلف شامل ۹ عوارض بود،‌ تجمیع شده و نصف آن به شهرداری برسد اما بعد از مدتی به ۳۰ درصد کاهش یافت.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: امروز عملا دولت با لایحه مالیات بر ارزش افزوده به این ۳۰ درصد سهم شهرداری نیز دست اندازی کرده است و سعی کرده است آنرا در اختیار وزارت کشور قرار دهد.

 

 

 

 

 

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

فرمانده ستاد مبارزه با کرونا در کلانشهر تهران:

وضعیت تهران در مبارزه با کرونا به شرایط مطلوب نرسیده است

زالی با بیان اینکه وضعیت تهران در مقابل کرونا هنوز دارای ثبات نیست گفت: مردم از حضور در مراکز شلوغ و پر جمعیت خودداری نمایند.

اخبار برگزیده شبستان