خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

الأحد ١٥ المحرّم ١٤٤١

Sunday, September 15, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - عرفان های کاذب زمان :   ۱۳۹۸/۲/۲۲ - ۰۸:۵۱ شناسه خبر : ۷۸۸۷۹۸
در برنامه رادیویی «شعبده شوم» مطرح شد
اختلال های عرفان های نوظهور با تشویش اذهان عمومی تبدیل به جرم می شود
کارشناسان در برنامه «شعبده شوم» بیان کردند: رهایی و آزادی در هر جایی و به هر نحوی که محقق شود از سمت انسان مدرن معنویت نام می گیرد. بسیاری از اختلال های عرفان های نوظهور ذیل عنوان تشویش اذهان عمومی به جرم مبدل می شوند.

خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: برنامه «شعبده شوم» با موضوع «بررسی جرم انگاری و جرم شناسی در عرفان های نوپدید»، با حضور مسلم مدنی (جامعه شناس، پژوهشگر آسیب‌ های اجتماعی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران) و محمدمهدی میرجلیلی (پژوهشگر ادیان و معنویت‌ های نوپدید) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

 

در این برنامه «مسلم مدنی» با اشاره به تاریخچه شکل گیری عرفان های نوظهور، گفت: عرفان های نوظهور یا معنویت های نوپدید برآمده از شرایط و زمینه های تاریخی و اجتماعی ایجاد شده در زمان پس از جنگ جهانی دوم است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: زمینه های ایجاد شده برای شکل گیری عرفان های نوظهور در غرب بی ارتباط با عدم پاسخگویی به نیاز انسان آن دوره از سوی دین های رسمی مانند یهودیت و مسیحیت نیست.

 

وی با بیان اینکه انسان مدرن در غرب رنج های بسیاری از جنگ دیده است، اظهار کرد: وضعیت جامعه، انسان مدرن غربی را به سمتی می کشاند که از این جهان رها شود و به عرفان های نوظهور گرایش پیدا کند.

 

مدنی اضافه کرد: رهایی و آزادی در هر جایی و به هر نحوی که محقق شود از سمت انسان مدرن معنویت نام می گیرد.

 

این پژوهشگر آسیب‌ های اجتماعی با بیان اینکه معنویت های ایجاد شده در غرب واکنشی جدی در برابر دین به شمار می آیند، ابراز کرد: عرفان های نوظهور یک آسیب جدی در تمدن مدرن به شمار می آیند، چرا که عرصه دین داری و فرهنگ اجتماعی تمدن غرب را خدشه دار کرده است.

 

وی با تاکید بر این که عرفان ها و معنویت های نوظهور در تمدن غرب به وجود آمده اند، تصریح کرد: به تبع زمینه پر از خشونتی که عرفان های نوظهور در آن شکل گرفته اند، مبانی لذت در این عرفان ها مورد توجه قرار می گیرند.

 

این پژوهشگر آسیب های اجتماعی با اشاره به اینکه لذت نامحدود آسیب های متعددی را به همراه دارد، توضیح داد: لذت نامحدود همیشه به دنبال خود موضوعاتی مانند روابط و خشونت نامحدود را یدک می کشد.

 

در ادامه برنامه شعبده شوم از شبکه رادیویی گفت و گو، «محمدمهدی میرجلیلی» با اشاره به جنبه های فرهنگی و دینی عرفان های نوظهور، گفت: در عرفان های نوظهور نگاه هایی سیاسی و امنیتی وجود دارد که ابتدای امر با تسخیر ذهن پیروان دستور به ذهن تسخیر شده پیگیری می شوند.

 

وی با اشاره به این که افسون گری و سِحرهای قدیمی امروزه به شکل دیگری در جامعه نمود پیدا می کنند، بیان کرد: شکل جدید افسون گری ها امروزه با تکنیک های برجسته و پیچیده تحت دانش سایکوترونیک شناخته می شود.

 

این پژوهشگر ادیان و معنویت‌ های نوپدید افزود: بسیاری از عرفان های نوظهور در حال حاضر سعی می کنند به واسطه سلاح های انرژی زایی روانی و ماده و دستگاه هایی که دارند ذهن و جسم انسان را تسخیر کرده و به زنجیر بکشند.

 

وی با اشاره به این که موضوع تسخیر ذهن انسان ها یک تهدید جدی برای جامعه بشری است، تاکید کرد: با افزایش سرعت انتقال اطلاعات بین مغز و ماشین و همچنین افزایش توان و تقویت نیروی دستگاه های مختلف، هر چیزی که دیروز بعید به نظر می رسید، امروزه امکان پذیر شده است.

میرجلیلی اضافه کرد: در حال حاضر سایکوترونیک از لابلای صفحات داستان های علمی و تخیلی بیرون آمده و به واقعیت مبدل شده اند.

 

وی افزود: لازم است در بررسی عرفان های نوظهور علاوه بر تحلیل ابعاد فرهنگی و دینی، سطح گسترده تری را در پشت پرده مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم، چرا که افکار شوم عرفان های نوظهور در هنگام تحلیل موضوعات پشت پرده برملا می شوند.

 

این پژوهشگر ادیان با اشاره به این که عرفان های نوظهور برای جامعه بشری تهدید محسوب می شوند، ابراز کرد: بدون شک عرفان های نوظهور امنیت فکری و روانی جوامع بشری را برهم می ریزند.

 

وی افزود: ایجاد اختلال در امنیت فکری و روانی جوامع بشری جرمی است که سمت عرفان های نوظهور شکل می گیرد.

 

میرجلیلی در پایان یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از اختلال های عرفان های نوظهور ذیل عنوان تشویش اذهان عمومی به جرم مبدل می شوند، در حالی که لازم است قوانین مختلف با نگاهی جزئی تر حد و حدود جرم ها را مشخص کنند.

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

تولیت حوزه علمیه امام حسین (ع) شهرری:

اخلاص شیعه در برگزاری عزای سیدالشهداء(ع) ترجمان آیات وحی است

آیت‌الله حسینی مازندرانی گفت: حضرت فاطمه (س) پیراهن شب عروسی خود را به فردی نیازمند تقدیم کردند و مردم ما با الهام از همین سیره و با وجود همه مشکلات مالی، امسال نیز برای مجلس عزای حضرت امام حسین (ع) سنگ‌تمام گذاشتند.

اخبار برگزیده شبستان