خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

الأربعاء ١٢ صفر ١٤٤٢

Wednesday, September 30, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - حوزه های علمیه زمان :   ۱۳۹۸/۲/۱۸ - ۲۳:۴۹ شناسه خبر : ۷۸۸۰۰۲
استاد حوزه علمیه:
در ماه رمضان محبت و یقین خود را برای بندگی خدا افزایش دهیم
حجت‌الاسلام فربهی گفت: ماه رمضان ماه خودنگهداری در راستای بندگی خداوند است. محبت و یقین دو پایه اصلی دینداری و بندگی الهی هستند.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام فربهی  به مناسبت ماه مبارک رمضان در مسجد دانشگاه تهران به سخنرانی پرداخته و گفت: ماه رمضان ماه خودنگهداری در راستای بندگی خداوند است.

استاد حوزه علمیه افزود: بندگی خداوند به معنای خضوع مقابل ایشان است که در چهارچوب یک نظام دستوری از سوی خداوند برای ما بیان شده و از آن به دین تعبیر می‌شود.

حجت‌الاسلام فربهی ادامه داد: دین مجموعه‌ای از دستورات، هنجارها و ارزش‌هایی است که اگر کسی رفتارهای خود را در قالب آن انجام داد بندگی خدا را انجام داده است.

 استاد حوزه علمیه با بیان اینکه قرآن بندگی خدا را به صراط مستقیم ترسیم کرده است، درباره رابطه دینداری و الزام و اجبار عنوان کرد: از شبهاتی که افراد بی‌دین نسبت به دینداری و بندگی مطرح می‌کنند جایگاه الزام و رابطه اجبار بر دستورات دینی است، در حالی که در تفکر دینی ارزش دینداری را بر مبنای اختیار و محبت درونی می دانیم.

وی با استناد به فرمایشی از امام صادق(ع) مبنی بر اینکه دینداری چیزی جز دوست داشتن و محبت نیست، اظهار کرد: در آیه قرآن است که پیامبر(ص) فرمودند ای مومنان اگر شما خدا را دوست دارید از من که فرستاده او هستم تبعیت کنید تا خدا شما را دوست داشته باشد.

حجت‌الاسلام فربهی با بیان اینکه محبت، دوست داشتن و خواستن خاستگاه عبادت کردن است، گفت: امیرمومنان امام علی(ع) فرمودند هر کس ما را دوست دارد مانند ما رفتار کند، دوست داشتن زمینه تبعیت است که در روایات و علوم جدید مطرح شده است.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه محبت پایه دینداری است به میزانی که انسان خدا و پیامبران خدا را بخواهد به همان اندازه تبعیت می‌کند، ابراز کرد: پایه دیگر دین یقین است که به میزانی که بیشتر باشد عمل به دین افزایش می‌یابد، امیرمومنان امام علی(ع) در این زمینه فرمودند به علم عمل نمی‌شود مگر اینکه شخص به پاداش و اجر آن یقین داشته باشد.

وی با بیان اینکه نظام دینداری به یقین، اعتقادات و باور شخص بستگی دارد، عنوان کرد: محبت و یقین دو پایه اصلی دینداری هستند.

 

پایان پیام/487

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

آیت‌الله تسخیری از شخصیت‌های قرآنی قابل توجه جهان اسلام است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آیت‌الله تسخیری از شخصیت‌های قرآنی قابل توجه جهان اسلام است، ارتحال ایشان برای جهان اسلام و تشیع ضایعه بزرگی بود ما زبان گویای اسلام را از دست دادیم.

اخبار برگزیده شبستان