خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٥ شوّال ١٤٤٠

Wednesday, June 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمان - زمان :   ۱۳۹۸/۲/۱۶ - ۱۹:۱۷ شناسه خبر : ۷۸۷۱۹۴
شبستان گزارش می دهد:
رخت امید بر قامت روستا/زندگی در ''بنگرو'' جان گرفت
برای نشاندن لبخند بر لب های ترک خورده، قوت دادن به دل های شکسته و خسته، جان دادن به زندگی های از نفس افتاده و... می شود کارهایی کرد که خیلی هم سخت نیست اما همت بلند می خواهد و احساس مسئولیت.

خبرگزاری شبستان-کرمان

 

برای نشاندن لبخند بر لب های ترک خورده، قوت دادن به دل های شکسته و خسته، جان دادن به زندگی های از نفس افتاده و... می شود کارهایی کرد که خیلی هم سخت نیست اما همت بلند می خواهد و احساس مسئولیت حتی اگر در جایگاه مسئولیتی نباشی که «کلکمْ راعٍ، وَ کلکمْ مَسْؤُولٌ عَنْ رَعِیتِهِ» اگر هم مسئول باشی که دیگر جای خود دارد «...وَ قَدِ اسْتَكْفاكَ اَمْرَهُمْ، وَ ابْتَلاكَ بِهِمْ.... ثُمَّ الطَّبَقَةُ السُّفْلى مِنْ اَهْلِ الْحاجَةِ وَ الْمَسْكَنَةِ الَّذينَ يَحِقُّ رِفْدُهُمْ وَ مَعُونَتُهُمْ....»

 

این روزها مدام آیه ۱۹ سوره ذاریات در ذهنم تکرار می شود «وَ فِي أَمْوالِهِمْ حَقٌّ لِلسَّائِلِ وَ الْمَحْرُومِ» هر کسی هستی هر چقدر درآمد داری و.. در این مال تو حقی برای درخواست کنندگان و محرومان است. اصلاً واجب است که آن را بپردازی حتی اگر به ظاهر مسئولیتی-پُست- هم نداشته باشی.

 

یکی از دردهای بزرگ امروز کشور ما این است عده ای از مسئولان فقط خود را مسئول یک چیز می دانند و آن حفظ جایگاهی است که در آن قرار گرفتند اما غافل از مسئولیتی هستند که آن جایگاه برای آنان آورده است؛ بعضی از همین ها که صحبت شان هست به جای حرکت در مسیر قانون، آن را دور می زنند و تو می مانی که اینها گواهینامه خود را از کجا دریافت کردند که چنین ناشیانه می رانند؟! 

 

بگذریم؛ در این میان اما مدیران و مسئولانی هم هستند که دردهای جامعه خواب از چشمان آنان گرفته، آنان را به عمق محرومیت ها کشانده و با محرومان همنشین کرده تا برای ساعتی هم که شده سختی های آنان را از نزدیک لمس کنند.

وقتی برای اولین بار از آن روستای دورافتاده و عمق محرومیتش می گفت که ساکنان آنجا از ابتدایی ترین امکانات هم محروم هستند دل آدم می لرزید...تا اینکه در یکی از آن سفرهایی که مدت ها است جزو برنامه های ثابتش شده با او و همکارانش برای تهیه گزارش همراه شدم...تازه اینجا که ما رفتیم نسبت به «بنگرو» ظاهراً خیلی هم بهتر بود!

 

از آن دسته از مسئولانی است که به واقع درد محرومین را خوب حس کرده، هیچ وقت بغض در گلو مانده او را هنگام مصاحبه تلفنی در آن نیمه شبی که تازه عروس باردار روستای پیرخوشاب به دلیل نبود امکانات اولیه با فرزند به دنیا نیامده اش جان داد را فراموش نمی کنم.

 

یحیی صادقی، به تازگی اما نتیجه زحمات و دوندگی های خود و همکارانش را در محروم ترین روستا دیده و به گفته خودش آن لبخندی که از لبخند مردم روستا به او هدیه شده، یکی از ماندگارترین صحنه های زندگی اش شده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره)استان کرمان تلاش سالیانه و سفرهای متعدد و در نهایت نتایج اولیه را خیلی ساده گزارش می کند: «روستای بنگرو را که به خاطر دارید؟ در مسافتی قابل توجه از شهرستان قلعه گنج؟ هیچ چیز نداشتند... مزید بر آن، دلتنگ هم بودند چه اینکه کسی به آنان سر نمی زند، یک شب که با آنان بودیم پس از صرف شام که از کرمان برایشان برده بودیم، همان طور مقابل ما نشسته و ما را تماشا می کردند و می گفتند دلمان می خواهد پیش شما باشیم.

 

پس از رفت و آمدهای زیاد به این روستا و فراهم آوردن بخشی از امکانات به فکر اشتغال زایی برای آنان افتادیم. حدود ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ مرغ خریداری کرده و به هر خانواده دادیم تا علاوه بر تأمین تخم مرغ روزانه خود، مازاد آن را به راهبر شغلی که برای آنان انتخاب کردیم بفروشند.

محل نگهداری مرغ ها و تغذیه لازم را هم در اختیار این خانواده ها گذاشتیم. هفته پیش که شبی آنجا بودم صبح زود دیدم این خانواده ها با امید از خواب برخاسته، تغذیه مرغ ها را می دهند و ظرفی هم برای جمع آوری تخم مرغ ها در دست دارند.

 

 

یک سر هم به کلاسی که بچه های روستا در آن مشغول به تحصیل هستند، زدیم. از آنان سئوال کردم صبحانه چه خوردید؟ همه پاسخ دادند: تخم مرغ.

 

این لبخندها  و امید به زندگی برای من بهترین صحنه هایی است که تجربه کردم. حالا به فکر افتادیم در مرحله بعد تعدادی دام برای آنها تهیه کرده و از این طریق نیز درآمدزایی داشته باشند.»

 

در این مجال اندک روایتی کوتاه از مسئولیت شناسی یکی از مسئولان وظیفه شناس نظام جمهوری اسلامی گزارش شد. گرچه مسئولان بی درد هم اندک نیستند اما مردم، مسئولان دلسوز را خوب می شناسند و با عملکرد آنان، ایشان را قضاوت خواهند کرد.

 

 

طاهره بادامچی

 

 

 

پایان پیام/80

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

بازدید مسئولین فرهنگی ستادهای بازسازی عتبات عالیات از گنبد در حال ساخت حرم امام حسین علیه السلام در کرمان

مسئولین فرهنگی و جذب مشارکت های مردمی ستادهای بازسازی عتبات عالیات سراسر کشور از پروژه معراج -طرح ترفیع گنبد حرم مطهر امام حسین علیه السلام-در کرمان بازدید و از راه دور به ساحت قدسی حسینی علیه السلام عرض ارادت کردند.

اخبار برگزیده شبستان