خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٥ شوّال ١٤٤٠

Wednesday, June 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - حقوقی و قضایی زمان :   ۱۳۹۸/۲/۱۴ - ۱۲:۵۵ شناسه خبر : ۷۸۶۴۷۷
سخنگوی شورای نگهبان خبر داد:
تشکیل جلسات ویژه برای بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات
کدخدایی از تشکیل جلسات فوق العاده برای بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات با توجه به تعداد زیاد مواد این طرح و همچنین حساسیت موضوع خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی قضایی خبرگزاری شبستان، «عباسعلی کدخدایی» در نشست خبری امروز شنبه 14 اردیبهشت با اشاره به گزارش عملکرد شورای نگهبان در سال 97 گفت: ما در سال 97، 43 مصوبه از مجلس داشتیم که از این 43 مورد 25 مصوبه در مرحله اول با رفت و برگشت به تایید رسید، 18 مصوبه مورد ایراد شورا قرار گرفت که در حال انجام اصلاحات در مجلس است.

 

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: هفت مصوبه از طرف هیئت وزیران برای ما ارسال شد که 4 مورد به تایید رسید، دو مورد دیگر در حال بررسی است، یک مورد نیز مورد ایراد قرار گرفت.

 

کدخدایی ادامه داد: 60 نامه از طرف دیوان عدالت اداری برای ما ار سال شد که 27 مورد خلاف شرع و قانون اساسی داده نشد، 13 مورد، مورد خلاف شرع تشخیص داده شد و 20 نامه نیز در دستور رسیدگی است.

 

وی در ادامه در مورد نشست های شورای نگهبان و وزارت کشور برای انتخابات مجلس یازدهم گفت: ما نشست ها و جلسات مان را با وزارت کشور در مورد انتخابات داریم و جدول انتخابات نیز تنظیم شده است (وزارت کشور اعلام شد) بررسی طرح مجلس مبنی بر اصلاح قانون انتخابات این هفته در دستور کار شورای نگهبان بود که به دلیل طولانی شدن دستور قبلی ما، ما نتوانستیم طرح اصلاح قانون انتخابات را مورد بررسی قرار دهیم ولی به دلیل حساسیت و طولانی بودن این مصوبه در شورا مقرر شد که در جلسات فوق العاده در پنج شنبه این هفته این طرح را مورد رسیدگی قرار دهیم.

 

سخنگوی شورای نگهبان در مورد بودجه شورای نگهبان و همچنین حقوق حقوقدان های این شورا گفت: ما هم همانند سایر دستگاه ها بودجه ای را که برای ما مصوب شده است، دریافت می کنیم که نهایتا بخشی از ان پرداخت می شود و همه آن ممکن است پرداخت نشود و تلاش می کنیم در همین چهارچوب عمل کنیم. در مورد حقوق حقوقدان های شورای نگهبان نیز باید بگوییم ما حقوقی را از شورای نگهبان دریافت نمی کیم چرا که در دانشگاه هستیم و حقوق و مزایای مان از دانشگاه دریافت می کنیم البته شورای نگهبان حق الزحمه ای را به اعضا پرداخت می کند.

 

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در مورد اینکه در قانون بودجه 98 بحث افزایش  قیمت حامل های انرژی پیش بینی نشده و آیا دولت می تواند این کار را انجام دهد، گفت: شورای نگهبان نسبت به مصوبه ای که نیامد است نمی تواند اظهار نظر کند و آنچه که برای ما ارسال می شود مصوبه مجلس و اساسنامه هاست که در آن مورد اظهار نظر می کنیم.

 

وی همچنین در مورد اضافه شدن ماده ای در طرح اصلاح قانون انتخابات مبنی بر ممنوعیت کاندیداتوری برای کسانی که سه دوره نماینده مجلس بوده اند، گفت: اجازه دهید قانون انتخابات بررسی شود، هنوز بحثی در مورد این مصوبه مجلس در شورا نشده است که بخواهیم در مورد بندهای آن اظهار نظر کنیم.

 

این عضو حقوقدان شورای نگهبان همچنین در مورد حجم پرونده های داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی و اینکه آیا این روند قابل اصلاح نیست، گفت: حجم پرونده های  داوطلبان و ثبت نام کنندگان از جمله ایرادات و اشکلات قانون انتخابات است که ما انتظار داشتیم این قانون زودتر از اینها در مجلس مورد اصلاح قرار می گرفت که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

 

وی همچنین در مورد فراخوان شورای نگهبان در مورد استفاده از نظر کارشناسان برای بررسی مباحث حقوقی و مصوبات در این شورا گفت: ما در شورای نگهبان مجمع مشورتی هم در وجه حقوقی که حقوقدان های جوان ما در پژوهشکده شورای نگهبان م مشغول کار هستند، موضوعات را مورد بررسی قرار می دهیم و هم در مجمع مشورتی مان در قم. هر کسی نظری در مورد مصوبات دارد، می تواند این نظرات را برای ما ارسال کند و فراخوان ما در ارتباط با استفاده از نظرات کارشناسان در امتداد کارهای موسسه و پژوهشکده است.

 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال الکترونیکی برگزار شدن انتخابات مجلس گفت: در مورد الکترونیکی شدن انتخابات چون روندهای طولانی دارد ما باید در هر دوره از انتخابات کارهای تنگاتنگی را در حوزه کارشناسی با وزارت کشور انجام دهیم و در هر بخشی که وزارت کشور آمادگی برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی را داشته باشد ما نیز آماده نظارت هستیم.

 

وی در پاسخ به پرسشی در مرد اینکه مقام معظم رهبری استفاده از فیلترشکن ها تابع قانون و ممنوع اعلام کردند و آیا فعالیت تعدادی از نمایندگان مجلس در شبکه های اجتماعی که نیاز به فیلترشکن دارند ممکن است در رد یا تایید صلاحیت آنها موثر باشد، گفت: طبیعتا کسانی که در فضای بازتری استفاده می کنند از حساب هایی استفاده می کنند که نیازی به فیلترشکن ندارد ولی اگر در چهارچوبی باشد که نقض مقررات باشد، این موضوع خارج از قانون است و باید در تایید صلاحیت ها مورد نظر قرار گیرد.

 

وی همچنین خاطرنشان کرد: فعالیت افراد در فضای مجازی همانند فضای حقیقی در بررسی صلاحیت ها مد نظر قرار می گیرد.

 

سخنگوی شورای نگهبان در مورد تعداد زیاد ثبت نام کنندگان انتخابات مجلس گفت: ما معتقدیم این وضعیت روزی پایان بپذیرد و ثبت نام داوطلبان در چهارچوب معقول در نظام انتخاباتی باشد و اگر وضعیت گذشته باشد ما باید وقت بیشتری را در برای بررسی صلاحیت ها بگذاریم ولی ما تلاش می کنیم که حقی از کسی ضایع نشود.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه نشست خبری خود با اشاره به مهمترین مصوبات این شورا گفت: طرح استفساریه جزء 6 بند ث ماده 88 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و طرح دوفوریت اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط آمریکا به تایید این شورا رسید.

 

وی با اشاره به ایرادات شورای نگهبان به لایحه مدیریت بحران کشور گفت: این لایحه در شورا مورد بررسی قرار گرفت و ایراداتی در مواد 4، 6، 8، 14، 15، 20 و 22 گرفته شد که این ایرادات برای اصلاح به مجلس ارسال شد.

 

وی همچنین از دیگر لوایحی که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت را لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد عنوان کرد و گفت: طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، لایحه حفاظت از خاک و لایحه پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و طرح اصلاح بند پنج ماده شش قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی نیز در شورا مورد بررسی قرار گرفت و ایراداتی به این لوایح و طرح ها از طرف شورا گرفته شد که برای اصلاح به مجلس ارسال شد./

پایان پیام/33

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس جمهوری در جلسه هیات دولت :

توقف برخی اقدامات در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، حداقل اقدام تهران است

روحانی توقف برخی اقدامات در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام را به رغم تبلیغات ناصحیح بعضی کشورها، حداقل اقدام تهران در واکنش به نادیده گرفتن روح اصلی برجام از سوی برخی طرف ها دانست و تاکید کرد: آمریکا با اقدامات خود علیه ملت ایران به جنایت دست زده است.

اخبار برگزیده شبستان