خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

الأحد ١٥ المحرّم ١٤٤١

Sunday, September 15, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - عرفان های کاذب زمان :   ۱۳۹۸/۲/۸ - ۱۶:۲۳ شناسه خبر : ۷۸۴۷۴۴
در «شعبده شوم» مطرح شد
حرکت فرقه های معنوی بر مدار سیاست است/عرفان های نوظهور به دنبال رواج فردگرایی اند
پژوهشگر عرفان های نوظهور گفت: تمامی جنبش های شبه معنوی نوظهور در ابتدای کار اهداف خود را غیرسیاسی مطرح می کنند، اما به محض ورود و تحلیل این فرقه ها درمی یابیم که تمامی حرکت های فرقه ها مبتنی بر مسائل سیاسی تنظیم شده اند.

 

خبرگزاری شبستان،‌ گروه اندیشه:  برنامه «شعبده شوم» با موضوع «بررسی ظرفیت شناسی فقهی و قانونی جرم انگاری رفتارهای عرفان های نوپدید» با حضور محمدمهدی علیزاده، كارشناس، نویسنده و پژوهشگر معنویت ‌های نوپدید و «وحید سهرابی فر»، مدرس و پژوهشگر ادیان و معنویت‌های نوپدید از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

 

در این برنامه محمدمهدی علیزاده با اشاره به این که پروسه ظهور و افول دین های مختلف در حافظه تاریخی بشر وجود دارد، گفت: عده ای معتقد هستند که پروسه ظهور و افول دین همواره موضوعی است که در تمام شرایط با آگاهی و ناخودآگاه به وقوع می پیوندد.

 

این پژوهشگر معنویت ‌های نوپدید با اشاره به دیدگاه برنامه ریزی شده جریان های معنوی در جهان، اظهار کرد: عمده محصولی که جریان های دارای برنامه ریزی در جوامع دنبال می کنند به از هم گسیختگی خانواده مربوط می شود. به طوری که جامعه از حالت انسجام خود خارج شود.

 

وی افزود: بسیاری از معنویت های نوظهور در تلاش هستند تا جایگاه رهبر یک جامعه را متزلزل کنند و فردگرایی را رواج دهند.

 

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی در زمانی که دین به کار رفته بود معیارهای دینی را احیا کرد، ادامه داد: تمام جنبش های شبه معنوی نوظهور هدف خود را رشته اصلی نظام جمهوری اسلامی ایرانی قرار داده اند.

 

علیزاده در ادامه بیان کرد: تمامی جنبش های شبه معنوی نوظهور در ابتدای کار اهداف خود را غیرسیاسی مطرح می کنند، اما به محض ورود و تحلیل این فرقه ها درمی یابیم که تمامی حرکت های فرقه ها مبتنی بر مسائل سیاسی تنظیم شده اند.

 

وی با اشاره به وجه فردگرایی معنویت های نوظهور، توضیح داد: در صورت عدم وجود وحدت در یک جامعه هیچ اراده ای بر تحقق یک آرمان به وجود نمی آید، چرا که هر شخص بر اساس سلیقه خود در مسیر ایده آل خود حرکت می کند.

 

در ادامه برنامه شعبده شوم از شبکه رادیویی گفت و گو «وحید سهرابی فر» با اشاره به این که معنویت های جدید و پست مدرن هویت بسیار سیالی را دارند، گفت: هویت سیال موجود در معنویت های پست مدرن شناسایی و تشخیص حضور و وجود این نوع از معنویت ها را در جامعه دشوار می کند.

 

این پژوهشگر ادیان و معنویت‌های نوپدید بیان کرد: بسیاری از افرادی که امروزه ورزش یوگا کار می کنند، متوجه عمق و باطن این ورزش نیستند و از پیش فرض های فکری و معنوی این پدیده اطلاع ندارند.

 

در ادامه اضافه کرد: بسیاری از دوره های ترک اعتیاد یا روش های موفقیت در حاضر امر یک پدیده ساده به نظر می آید اما در باطن به نظریه های متعددی وصل می شوند.

 

وی با اشاره به لزوم شناخت معنویت های جدید در ساحت های مختلف زندگی انسان، ابراز کرد: معنویت های مختلف می توانند در سطح اجتماعی به انواع مختلف بروز داشته باشند، بر این اساس می توان گفت امروزه گروه های کوچکی در کشور وجود دارند که معنویت های مختلف برای این گروه ها نقش هویت ساز ایفا می کنند.

 

سهرابی فر با اشاره به حضور افراد معنوی و بی دین در غرب، توضیح داد: در حال حاضر گروهی از افراد توانسته اند ذیل تفکر معنویت گرای بی دین تفکر و هویت خود را در جهان غرب نمایان کنند.

 

وی بیان کرد: در دین مسیحیت وقتی کسی ادعای معنویت بدون دین را مطرح می کند به این معناست که می خواهد از ذیل اتوریته کلیسا خارج شود و بر اساس دریافت و درک خود حرکت کرده و دین حاکمیتی را نفی کند.

 

این پژوهشگر ادیان در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به حضور معنویت های جدید در سطح خانواده، تصریح کرد: امروزه معنویت های نوظهور شبه معنوی جدید در روابط خانوادگی با جنبه های مشاوره بروز پیدا می کنند.

 

وی با اشاره به سطح فردی معنویت های نوظهور، تاکید کرد: افراد در معنویت های جدید دچار تحول و دگرگونی می شوند و مبانی فکری آن ها از نظر هستی شناسی و مناظر مختلف دستخوش تغییر قرار می گیرد.

 

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

تولیت حوزه علمیه امام حسین (ع) شهرری:

اخلاص شیعه در برگزاری عزای سیدالشهداء(ع) ترجمان آیات وحی است

آیت‌الله حسینی مازندرانی گفت: حضرت فاطمه (س) پیراهن شب عروسی خود را به فردی نیازمند تقدیم کردند و مردم ما با الهام از همین سیره و با وجود همه مشکلات مالی، امسال نیز برای مجلس عزای حضرت امام حسین (ع) سنگ‌تمام گذاشتند.

اخبار برگزیده شبستان