خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸

الاثنين ٢٢ رمضان ١٤٤٠

Monday, May 27, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مازندران - زمان :   ۱۳۹۸/۲/۵ - ۱۱:۵۲ شناسه خبر : ۷۸۳۸۹۳

سیل میدان عمل اصحاب رسانه
خبرنگاران و تصویربرداران پس از وقوع سیل در کنار مردم و مجموعه‌های مختلف که پای کار آمدند، میزان آمادگی خود را در پوشش بی طرفانه اخبارسیل و نیازمندی های سیل زدگان به معرض نمایش گذاشتند.

خبرگزاری شبستان – مازندران

 

سیل های اخیر در اواخر اسفند 97 و عید 98 موجب خساراتی عمده به منازل، کشاورزی، دامداری، راه ها حتی جان سیل زدگان شد.

 

سیل ها، صدمات شدیدی به روح و روان افراد سیل زده وارد کرده حتی ساکنین استان هایی که در شهرهای اطراف زندگی آنها، سیل آمده نیز هر لحظه در دلهره این حادثه رعب انگیز بودند و هستند.

 

ادارات و ارگان های زیادی نظیر کمیته امداد امام خمینی (رحمت الله علیه)، سپاه پاسداران، ستاد بازسازی عتبات عالیات و ... به همراه حرکت خودجوش مردم، پای کار آمدند تا مرهمی بر دل آسیب دیدگان از سیل باشند.

 

کمیته امداد امام خمینی (رحمت الله علیه) مازندران علاوه بر کمک به ساخت منازل مددجویان و تامین جهیزیه و ... با فرستادن مشاورانی، التیام بخش اضطراب و هر گونه صدمات روحی و روانی سیل زدگان است.

 

کانون های فرهنگی و هنری مساجد مازندران همانند سایر کانون ها در سطح کشور علاوه بر استقرار موکب ها در مناطق سیل زده و پخت غذاهای گرم در موارد دیگر نظیر خانه سازی نیز به یاری سیل زدگان شتافتند.

 

سیل مازندران و دیگر استان های کشور میدان عمل بود به گونه ای که خبرنگاران و تصویربرداران رسانه‌های برخط و خبرگزاری‌ها در کنار مردم و گروه‌های امدادی و عملیاتی که از مجموعه‌های مختلف پای کار آمدند، میزان آمادگی خود را در پوشش بی طرفانه اخبارسیل و نیازمندی های سیل زدگان به معرض نمایش گذاشتند.

انعکاس اخبار سیل از سوی اصحاب رسانه، گوشه هایی ناگفته از ابعاد خسارت و عوامل پدیدآورنده آن را بازگو کرد که می توان از این موارد، درس عبرت گرفت و امیدوار بود که در آینده شاهد چنین مسائل هولناک و وحشتناکی نباشیم.

 

اما باز نیز خبرنگاران همچون مسائل دیگر، حلقه مفقود و مغفول هستند که از آنها، یادی نمی شود چه برسد که از آنها، قدردانی کوچکی بعمل آید هر چند که خبرنگاران و اصحاب رسانه این کارها را وظایف خود می دانند اما «لم یشکر مخلوق، لم یشکر الخالق» برای آنها نیز کاربرد پیدا می کند.

 

سخن «هومن حکیمی» از خبرنگاران برجسته مازندران در آیین اهدای گواهی نامه دوره آموزشی «هر مسجد، یک خبرنگار» در دیار علویان از یادمان نمی رود که «رسانه، خبرنگاری و روزنامه نگاری فقط عشق است».

 

این فعال رسانه ای اینگونه ادامه داد: کار یک خبرنگار از یک پزشک و مهندس، بالاتر است چرا که اگر شعور و فرهنگ و آگاه رسانی به طور کامل در جامعه نباشد هیچ پزشک و مهندسی نمی تواند، کارش را به درستی انجام دهد بنابراین خبرنگاران در فرهنگ و افزایش آگاه رسانی به جامعه، نقش مهمی به عهده دارند.

«سجاد وهابی»، فعال رسانه ای در مازندران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در ساری گفت: دقایقی بعد از وقوع سیل جهت پوشش خبری در مناطق سیل زده نظیر سیمرغ، حاضر شدم.

 

وی افزود: از دست دادن عید نوروز و در کنار خانواده بودن از موارد مهمی بود که در آغاز سال جدید با آن، روبرو بودم و همکاران دیگر نیز اینگونه بودند.

 

وهابی اظهار کرد: خیلی از حوادث نظیر سیل، خطرات جانی و مالی دارد و پیگیری اتفاقات از سوی مسئولین را انجام دادیم چرا که وظیفه خبرنگاران، اطلاع رسانی بود.

 

وی بیان کرد: خیلی از افراد، مقاومت می کردند تا اخبار سیل را منعکس نکنید چرا که عید مردم، خراب می شود اما ما به وظیفه خود یعنی اطلاع رسانی درست، اهتمام بسیار داشتیم تا الویت ها را به جامعه، معرفی کنیم.

 

وهابی ابراز کرد: اطلاع رسانی درباره اسکان، تخلیه گل و لای با دستگاه های لجن کشی، غذا، پوشاک، نجات جان از جمله وظایف ما خبرنگاران در سیل بود اما کارهای پشتیبانی نظیر چگونگی دریافت وام و تسهیلات و همچنین بیمه خسارت نیز را خبرنگاران، انجام دادند.

 

وی گفت: بخش های چالشی نظیر چه تخلفاتی موجب روان شدن سیل شد و روشنگری در این زمینه و همچنین اطلاع رسانی خدمات و مدیرانی که خوب و شایسته، پای کار آمدند را نیز خبرنگارانی که در مکان های آسیب دیده از سیل، حضور داشتند منعکس کردند.

 

وهابی اظهار کرد: در حال حاضر نیز خبرنگارانی نظیر بنده به دنبال اطلاع رسانی و اخبار از سیل هستند تا دردها و مشکلات سیل زدگان، فراموش نشود.

 

وی بیان کرد: همکاری مردم و مسئولین با خبرنگاران یکی از انتظاراتی است که فعالین رسانه در انعکاس اخبار سیل و سیل زدگان دارند.

 

وهابی ابراز کرد: خبرنگارانی نظیر بنده به دنبال قدردانی نیستیم اما اطلاع رسانی درست و همکاری مسئولین می تواند، یاری رسان خبرنگاران جهت انعکاس اخبار سیل و سیل زدگان باشد.

یکی دیگر از خبرنگاران مازنی نیز به خبرنگار خبرگزاری شبستان در ساری گفت: عید 98 را با دلهره از آمدن سیل های دوباره به شهرهای دیگر دیار علویان به سر می بردیم و  برای سیل زدگان نیز بسیار اندوهگین بودیم چرا که سیل زدگان علاوه بر غم از دست دادن جان برخی از اقوام خویش، منزل مسکونی خود و لوازم زندگی و امرار معاش خود را فقط با گذشت دقایقی، ویران دیدند.

 

وی اظهار کرد: اخبار سیل، خاطره طوفان شهریور در قائمشهر را به ذهنم، متبادر کرد که چگونه با بارش سیل آسا و بادهای شدید بسیاری از منازل و سقف های آن ها، ویران شد و سیم های برق و تلفن از منازل و مغازه ها به داخل خیابان ها، سوق یافتند.

 

این خبرنگار بیان کرد: 13 فروردین سال جاری که بیشتر مردم به دامان پاک طبیعت رفتند و در تفریح و سیر و گذار بودند به خاطر سیل شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی و انعکاس درست آن از مسئولین و مردم، پرسش می کردم.

 

وی ابراز  کرد: هرگز از خاطره ام، پاک نمی شود که در روز طبیعت و 13 به در با مسعود قنبری، مسئول روابط عمومی کمیته امداد امام خمینی (رحمت الله علیه) مازندران، تماس تلفنی گرفتم و او، نهایت همکاری را جهت انعکاس اخبار شهرستان سوادکوه و اداره کمیته امداد امام خمینی (رحمت الله علیه) این شهرستان را مهیا کرد.

 

وی گفت: اکنون نیز به خاطر عشق و علاقه فراوان به خبرنگارانی همچنان به دنبال اخبار سیل و چگونگی کمک به سیل زدگان هستم چرا که انسان حتی یک لحظه نیز از آینده خویش، خبر ندارد و چه خوب است که با یکدیگر مهربان باشیم و جهت رفع مشکلات حتی با قلم خویش، تلاش کنیم.  

گزارش: معصومه علیزاده

پایان پیام/86

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

فرزند برومند مرحوم شیخ احمد کافی:

وضع بازار و حجاب مناسب شأن جامعه اسلامی نیست/عامل به علی(ع) باشیم

حجت الاسلام والمسلمین کافی با اشاره به اینکه وضع بازار، سواحل، حجاب و ... شایسته جامعه اسلامی و مناسب شأن جامعه مسلمان و مسلمانی نیست، گفت: عملا باید تابع علی(علیه السلام) بود.

اخبار برگزیده شبستان