خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

الثلاثاء ٣ شوّال ١٤٤١

Tuesday, May 26, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - فعالیتهای مساجد زمان :   ۱۳۹۸/۲/۳ - ۱۰:۵۵ شناسه خبر : ۷۸۳۲۳۵
معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد، خبر داد
برگزاری دهه تکریم مساجد با شعار «مسجد پیشتاز در زمینه‌سازی تحقق گام دوم انقلاب»
حجت الاسلام ذاکر با اشاره به اینکه دهه تکریم و غبارروبی مساجد با هدف آمادگی و آماده سازی مساجد برای حضور با نشاط و فعال در ماه مبارک رمضان است، گفت: برنامه های امسال این دهه با عنوان مسجد پیشتاز در زمینه سازی تحقق گام دوم انقلاب برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام «حجت الله ذاکر» در نشست خبری دهه تکریم و غبارروبی مساجد که صبح امروز برگزار شد با اشاره به اینکه دهه تکریم و غبارروبی مساجد با هدف آمادگی و آماده سازی جهت حضور با نشاط و فعال در مساجد در ماه مبارک رمضان است، گفت: در این ایام افراد هم خودشان و هم فضای مسجد را برای بهره برداری از ماه مبارک رمضان و استفاده کردن از فیوضات این ماه آماده می کنند.

 

وی تبلیغ و ترویج فرهنگ اسلامی و معرفی فعالیت های مسجد در جامعه، همراه کردن اقشار مختلف جامعه با مسجد و آشنا کردن آنها با برنامه های مساجد و نیز جذب حداکثری را از دیگر اهداف نامگذاری و تکریم این دهه نام برد و افزود: امسال با توجه به صدور بیانیه مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب شعار این دهه را مرتبط با این موضوع قرار دادیم و تحت عنوان مسجد پیشتاز در زمینه سازی تحقق گام دوم انقلاب نامگذاری کردیم.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به نامگذاری روزهای این دهه گفت: روز اول دهه تکریم و غبارروبی مساجد با عنوان مسجد زمینه ساز رونق تولید، روز دوم مسجد پیشتاز در زمینه سازی تحقق گام دوم انقلاب، روز سوم مسجد کانون مهرورزی و نشاط معنوی، روز چهارم مسجد محور اتحاد و همبستگی و روز پنجم با عنوان مسجد بستر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نامگذاری شده است.

 

وی اظهار کرد: روز ششم این دهه مسجد پایگاه سلامت اجتماعی، روز هفتم مسجد کانون تزکیه و تعلیم، روز هشتم تحت عنوان مسجد میعادگاه منتظران موعود، روز نهم مسجد جبهه جهاد فرهنگی و روز دهم که روز آخر این دهه است با عنوان مسجد پایگاه تعالی جوان مومن انقلابی نامگذاری شده است.

 

ذاکر با اشاره به اینکه برنامه هایی نیز به عنوان برنامه های پیشنهادی برای این دهه به ائمه جماعات مساجد ابلاغ شده است، گفت: البته این به این معنا نیست که مساجد تنها این برنامه ها را برگزار کنند بلکه اینها نمونه هایی از برنامه هایی است که با این عناوین به مساجد پیشنهاد شده است برای جذب مخاطب.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد عطرافشانی و غبارروبی مساجد را یکی از برنامه هایی دانست که مساجد باید در این ایام انجام دهند و افزود: لازم است این اتفاق با حضور همه اقشار مردم در مساجد انجام شود و آن روز به نحوی همه اقشار می توانند یک روز در زندگی شان خادم افتخاری مسجد شوند و خدمت در مسجد را تجربه کنند.

 

ذاکر ادامه داد: خدمت در مسجد یک توفیق الهی است، همچنان که بسیاری از مردم مشتاق خدمت در حرم های اهل بیت هستند و دوست دارند خادم این مکان ها شوند، خادم مسجد بودن هم به جهت منصوب بودن آن به خانه خدا قطعا یک افتخار بزرگی است چرا که اولیای الهی حضرت زکریا (ع) و حضرت مریم نیز خادم نیز خادم خانه خدا بودند؛ بنابراین مردم با حضور در مسجد و خادم شدن می توانند یک روز طلایی را برای خود رقم بزنند.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد اضافه کرد: از جمله اقداماتی که در این دهه می توان در مساجد انجام داد و خانه های خدا برای ورود ماه مبارک رمضان آماده کرد، نظم بخشی و نوسازی وسایل مسجد و استفاده از رنگ ها و طرح های خوب در مسجد است، ضمن اینکه با معطل کردن خانه های خدا می توان این مکان های مقدس را برای ورود ماه ضیافت الله آماده کرد.

 

ذاکر ادامه داد: برای عطرافشانی مساجد می توان از دانش آموزان، دانشگاهیان و سایر اقشار در مساجد دعوت کرد تا مساجد را برای پذیرایی معنوی در ماه مبارک رمضان آماده کنند زیرا مساجد مأمن همه اقشار جامعه هستند و هر کس که در جامعه به دنبال یک مأمن واقعی است، این مکان ها بهترین پایگاه هایی هستند که بستر آنها در همه محلات فراهم است.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد همچنین خاطرنشان کرد: اگر کسی به دنبال نشاط، فیوضات و کسب بصیرت و معرفت است، خداوند مکان اش را در مسجد قرار داده است و افراد با پناه بردن به این پایگاه های امن الهی می توانند از شر بلاهای آخرالزمان در امان باشند و نیز تجدید قوایی برای ورود به ماه مبارک رمضان داشته باشند.

 

ذاکر اظهار کرد: دهه تکریم و تعظیم مساجد در واقع مقدمه ای است برای تکریم مردم، کارگزاران، امام جماعت و جوانان و تعظیم مساجد. 

 

ذاکر در پاسخ به سوال خبرنگار شبستان در مورد رویکرد مرکز رسیدگی به امور مساجد در تحقق شعار سال گفت: در مورد شعار سال رویکرد مرکز رسیدگی به امورمساجد فرهنگسازی و اقدام عملیاتی است، با توجه به اینکه خود مساجد احتیاج به اقلامی دارندو در طول سال در مراسم ها، پذیرایی ها و هدایا و جهیزیه هایی که برای جوانان نیازمند تهیه می شود و یا اقلامی  که از سوی مساجد برای افراد بی بضاعت خریداری می شود، از کالاهای ایرانی باشد.

 

وی ادامه داد: اهالی مساجد وقتی می خواهند برای خانه خودشان کالای خریداری کنند، ازکالای ایرانی استفاده کنند و از این طریق از کالای ایرانی حمایت داشته باشند و اقدام عملیاتی که می توان در این زمینه انجام داد این است که اهل مسجد در این زمینه فعال باشند و نه منفعل و اگر خانواده ای مسجدی هستند باید دیگر افراد را هم به حمایت و مصرف از کالای ایرانی تشویق کنند.

 

وی واعظین و خطبا را ازجمله افرادی نام برد که  می توانند در فرهنگسازی وحمایت از کالای ایرانی نقش مهمی داشته  باشند و اظهار کرد: در بحث تولید و فعال سازی اقتصاد  مقاومتی که راه نجات کشور از همین طریق ممکن است و همچنین تشویق مردم در بحث سرمایه گذاری تولید نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

 

 ذاکر بحث تولیدات خانگی را اقدام دیگری دانست که لازم است مورد توجه قرار گیرد و تصریح کرد:  مساجد می توانند از فضای که دارند، کارگاهی را برای ایجاد محصولات فرهنگی و فراهم سازی تولید فرش برای بانوان را مورد توجه قرار  دهند.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران در پاسخ به سوالی دیگری در مورد نامگذاری دهه انتظار از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد تهران و برگزاری برنامه هایی در این زمینه گفت: همان طور که  در مناسبت هایی که عزاداری در آن داریم، برنامه های سوگواری برگزار می شود، باید در ایام جشن و سرور اهل بیت(ع) هم برنامه هایی باید برگزار شود که امور مساجد امسال برای اولین بار در مورد بحث مهدویت برنامه هایی را در دستور کار قرار داد، زیرا که امام حی ما امام زمان(عج) است به همین جهت باید برنامه هایی در زمینه مهدویت در طول سال برگزار شود.

 

وی بیان کرد: اولین دستاورد برنامه ریزی در این زمینه این بود که 120 مسجد  مبلغین و کارشناسان مهدویت را به صورت تخصصی دعوت کردند و در سایر مساجد ائمه جماعات هم به بحث مهدویت اهتمام داشتند، تلاش ما دراین راستا بود که به این شبه پاسخ دهیم که دین ما تنها دین گریه و عزاداری نیست و بگوییم همچنان که دین ما دین ولایت و کرامت است برای امام زمان(عج) یک دهه را قرار می دهیم.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد در پاسخ به سوال دیگری در مورد محتواهای ارایه شده برای ایام دهه تکریم و غباروبی مساجد اظهار کرد: در پایگاه تخصصی مسجد صفحه ویژه ای برای دهه تکریم و تعظیم قراردادیم که هم محتوای معرفتی و مقالات و یادداشت هایی قرار گرفته و هم شیوه نامه بارگذاری شده است که به صورت تفصیلی برنامه های این دهه را تشریح می کند.

 

ذاکر در مورد برنامه های پیشنهادی مساجد برای ایام گفت: مساجد در طول سالیانی که این دهه برگزار می شود، پیشنهاداتی را ارایه می کنند که ما برای سال بعد ازآن پیشنهادات استفاده می کنیم، امسال هم در شیوه نامه اعلام شد که نقطه نظرات لازم به امور مساجد اعلام شود البته قبل از تدوین شیوه نامه نیز با افرادی که صاحب نظر هستند  و در این مباحث مشارکت دارند رایزنی و مشورت های لازم صورت می گیرد و شورای فرهنگی نیز قبل از شیوه نامه تشکیل می شود و شیوه نامه به صورت خرد جمعی و اتاق های فکر تهیه می شود.

 

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد تبیین بیانیه گام دوم انقلاب  به ائمه جماعات مساجد گفت: در جلسه پایانی سال 97 در همایشی که 1700 امام جماعت مسجد حضور داشتند، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، بیانیه گام دوم رهبری را تشریح و تبیین و از ائمه جماعات مساجد خواست که با مراجعه منابعی که در زمینه تبیین بیانیه  منتشر شده است بتوانند در مساجد خود برای اهالی مسجد و محل این بیانیه را تبیین کنند و جلسات سخنرانی در مورد بیانیه در مساجد برگزار می شود  و در دهه تکریم مساجد نیز این بیانیه مورد توجه قرار می گیرد.

 

معاون فرهنگی و  اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران در مورد تجلیل از مساجدی که در دهه تکریم و غبارروبی مساجد برنامه ویژه ای دارند، گفت: مساجدی که برنامه برای این ایام برنامه ویژه ای دارند، قبل از شروع برنامه اعلام و ما از برخی از این مساجد که برنامه ابداعی و ابتکاری دارند، تصویر برداری و ضبط  و بعد از دهه در زمان مناسبت در همایش اختتامیه از فعالین این عرصه تقدیر و تجلیل می شود.

 

 

 

پایان پیام/40

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

کانون‌های مساجد و پساکرونا/

ظرفیت کانون‌های مساجد در عرصه‌های اجتماعی آشکار شده است/«راهکار» بچه‌های مسجد آسیب‌های اقتصادی کرونا را کم کرد

سقاء با بیان‌اینکه در بحران کرونا اقدامات قابل توجهی در ابعاد فرهنگی، جهادی، اجتماعی و فضای مجازی توسط کانون‌های مساجد انجام شد، گفت: این اقدامات در مقابله با کرونا ظرفیت کانون‌ها برای تحولات فرهنگی اجتماعی در عصر پساکرونا را علنی کرده است.

اخبار برگزیده شبستان