خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸

الاثنين ٢٢ رمضان ١٤٤٠

Monday, May 27, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - شهری و رفاهی زمان :   ۱۳۹۸/۲/۴ - ۱۰:۱۹ شناسه خبر : ۷۸۲۹۴۰
مدیرعامل انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده :
پروتکل های جامع و استانداردی برای مواقع بحران و گروه های آسیب پذیر نداریم
اشرفی گفت: با وجود اینکه ما کشوری حادثه خیز هستیم اما نظام و سیستمی که بتواند پروتکل های جامع و کارشناسی شده استاندارد، برای مواقع بحران و گروه های آسیب پذیر تدوین کند، وجود ندارد.

«فاطمه اشرفی» در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان گفت: بر اساس تحقیقات و پیگیری های صورت گرفته، بیشترین پناهندگان و اتباع خارجی حضور در ایران که تحت تاثیر آسیب های ناشی از بلای طبیعی قرار گرفتند در استان گلستان قرار دارند، ضمن اینکه در استان خوزستان هم هستند ولی پراکندگی آنها در گلستان بیشتر است. خوشبختانه تا این لحظه هیچ شواهد یا گزارش نگران کننده ای مبنی بر اعمال تبعیض در ارایه خدمات رسانی و توزیع اقلام اولیه بر این قشر نداشتیم.

 

مدیرعامل انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده در ادامه بیان کرد: چون در چنین مواقعی کسی از آنها نمی پرسد، تابعیت کجا را دارید و یا دین و مذهب تان چیست؟ این امر شاید یکی از نقاط قوت و شایان توجه اقدامات یا رویکردهای انسان دوستانه در جامعه ما باشد.

 

وی تصریح کرد: شناسایی اتباع خارجی و ارایه امکانات برای آنها بعد از وقوع حادثه بسیار مهم تر است. اینجاست که در چنین شرایطی حمایت های ثانویه، نقش سازمان های بین المللی و نهادهای مدنی فعال در این حوزه باید پررنگ تر شود،چون برای این قشر در هر کشوری حقوق مشخصی تعریف شده است لذا باید منابع لازم برای ارایه خدمات ثانویه مورد نیاز برای اتباع خارجی پیش بینی شود.

 

اشرفی با بیان اینکه بیشتر اتباع خارجی از کشور افغانستان هستند، اظهار کرد: کمک رسانی های ما برای اتباع خارجی با هماهنگی دستگاه های دیگر از جمله اداره اتباع وزارت کشور صورت می گیرد ولی ما چند روز آینده بازدیدی از مناطق سیل زده مهاجرین خواهیم داشت تا بتوانیم مشکلات آنها را از نزدیک شناسایی و اقدامات لازم را در جهت رفع آنها انجام دهیم.

 

مدیرعامل انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده با بیان اینکه در منطقه خوزستان نیز گروه های مختلفی از اتباع خارجی حضور دارند، افزود: اما تا این لحظه هیچ شواهد یا گزارش نگران کننده ای مبنی بر عدم ارایه خدمات به آنها گزارش نشده است و آنها نیز مانند سایر هموطنان مان رسیدگی می شوند.

 

وی با اشاره به مشکلات روحی و روانی زنان و کودکان در بلایای طبیعی اظهار کرد: متاسفانه همیشه در بلای طبیعی و حتی بلایای دست ساز انسان مانند جنگ و تنش های سیاسی و اجتماعی حتی در جوامع توسعه یافته که توجه زیادی به گروه های آسیب پذیر (زنان و کودکان) دارند، این گروه بیشتر در معرض آسیب و خطر قرار می گیرد و ابعاد چندگانه نیازهای آنها کمتر دیده می شود.

 

اشرفی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه آسیب های سیل اخیر یک آسیب همه جانبه است که هم زنان و کودکان و هم مردان را درگیر کرده ولی زنان به دلیل احساس مسئولیت بیشتر در داخل خانه و از حیث اداره فرزندان و حتی معاش داخلی خانواده تحت فشارهای روحی و روانی بیشتری قرار می گیرند، ضمن اینکه آنها به دلیل برخورداری از جسم و فیزیک ضعیف تر با خلأ حمایتی بیشتری مواجه هستند و در بلایای طبیعی به دلیل اینکه نگاه ها به اصل بحران است لذا نگاه ها بیشتر نگاه های فیزیکی بوده و به طور طبیعی رویکرد حمایت های ثانویه و رویکردهای انسانی و اجتماعی کمتر در اولویت قرار می گیرد،چون نگاه ها بیشتر سخت افزاری است تا نرم افزاری، بنابراین رویکردهای عاطفی، احساسی و حمایت های فردی و اجتماعی زیاد به چشم نمی خورد.

 

وی از عدم وجود «پروتکل های جامع و کارشناسی شده استاندارد» برای مواقع بحران و گروه های آسیب پذیر انتقاد کرد و افزود: البته بخش عمده ای از این بی توجهی ها به عدم تعریف و تدوین پروتکل های حمایت فردی و اجتماعی در کشورمان مربوط می شود،اگر هم دیده شده بسیار مقطعی و غیر کارشناسانه است. ما کشوری بحران خیز در حوزه بلایای طبیعی هستیم و در سال های اخیر نیز حداقل شاهد یک بحران عظیم بودیم اما متاسفانه با وجود همه این اوصاف، نظام و سیستمی که بتواند پروتکل های جامع و کارشناسی شده استاندارد، برای مواقع بحران و گروه های آسیب پذیر تدوین کند، وجود ندارد.

 

مدیرعامل انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده در ادامه افزود: به همین دلیل است که هر زمانی که حادثه ای (سیل یا زلزله) در کشور ما رخ می دهد،همه چیز را از صفر شروع می کنیم و هیچ گاه سعی نکردیم این تجربیات میدانی و عملیاتی خود را به صورت یک بسته یا سند تدوین و در مواقع بحران از آن استفاده کنیم.

 

وی با بیان اینکه ما هیچ آمار رسمی ای مبنی بر تلفات انسانی پناهندگان نداشتیم، گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی پیش آمده بر اثر سیل اخیر قطعا شرایط پناهندگان و مهاجران کشورمان از جامعه ایرانی بیشتر است، بنابراین لازم است اقدامات مهم تر و درخوری برای این قشر صورت پذیرد.

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد:

جشنی با شکوه به نام مراسم ترحیم لاکچری

نوحه و روضه خوانی با ذائقه آن ها نمی خواند، دوست دارند در مراسم های عزاداری گروه های موسیقی که شیک بودنشان هم بسیار دارای اهمیت است استفاده کنند.

اخبار برگزیده شبستان