خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸

الاثنين ٢٢ رمضان ١٤٤٠

Monday, May 27, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۸/۱/۲۹ - ۰۹:۵۲ شناسه خبر : ۷۸۲۱۴۵
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرد:
عبور از بحران ها با تدبیر و مدیریت ویژه/ باید در جنگ اقتصادی مقابل آمریکا پیروز شویم
مفتح با بیان اینکه باید با نظر کارشناسی، شکلی از اداره کشور را تنظیم کنیم که بهترین بازدهی را برای مردم داشته باشد، گفت: در حال حاضر صنعت کشور شرایط خاصی دارد و به تدبیر و مدیریت ویژه ای نیاز دارد تا بتواند از این بحران ها عبور کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، «محمدمهدی مفتح» شب گذشته (چهارشنبه 28 فروردین) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما که با موضوع تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن پخش شد با اشاره به اینکه دولت و مجلس به عنوان حاکمیت، موظف به انجام درست کار مردم است، گفت: «قانون اساسی هم چنین تکلیفی را معین کرده است که ساختار اداری مناسبی برای انجام کارهای مردم در کشور باید وجود داشته باشد. این ساختار جدید نمی تواند غیرقابل تغییر باشد زیرا جهان و کشور و اولویت ها در حال تغییر هستند و برای خدمت رسانی بهتر به مردم باید ساختارها را هم به بهترین شکل و مطلوب تغییر دهیم و تنظیم کنیم.»

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی  که موافق تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن با تاکید بر اینکه نباید روی ساختار خاصی تعصب داشته باشیم و اگر کارآمدی ساختاری از دست رفت باید اصلاح شود، گفت: «هدف اصلی، خدمت رسانی به مردم است. تاکنون تغییرات زیادی در این ساختار داشته ایم و صنعت، معدن و تجارت هم روزی شامل 4 وزارتخانه بود.»

 

وی با بیان اینکه باید با نظر کارشناسی، شکلی از اداره کشور را تنظیم کنیم که بهترین بازدهی را برای مردم داشته باشد، افزود: «در حال حاضر صنعت کشور شرایط خاصی دارد و به تدبیر و مدیریت ویژه ای نیاز دارد تا بتواند از این بحران ها عبور کند و بازرگانی کشورمان هم به تخصص های دیگری نیاز دارد و معادن هم می تواند جایگزین نفت کشورمان شود.»

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تخصص های صنعتی و بازرگانی، نزدیک به هم نیستند و با هم متفاوتند، ادامه داد: «هدف اصلی کشور رونق تولید و استقلال و افزایش تولید و اشتغال است. دولت و نمایندگان مجلس باید منافع مردم را در نظر بگیرند و محصولات مختلف باید قیمت منصفانه ای داشه باشند. بازرگانی به تخصص هایی مستقل از تخصص های صنعت و معدن نیاز دارد. باید در جنگ اقتصادی مقابل آمریکا پیروز شویم.»

 

در ادامه این برنامه خبری «علی ابراهیمی» با اشاره به اینکه وجود وزارت بازرگانی به صورت جدا از وزارت صنعت و معدن باعث تشدید واردات و دوگانگی مدیریت می شود، گفت: «یکپارچگی، دوای درد مدیریت اقتصاد کشور است. اشکال اقتصاد کشورمان فقط مربوط به ساختار نیست بلکه ما درگیر سیاست های اشتباه و بدون برنامه در حوزه اقتصادی هستیم.»

 

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس که مخالف تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن است با بیان اینکه اساسی ترین اشکالی که در سیستم اقتصادی کشور حاکم است، دولتی بودن آن است، گفت: «دولتی بودن اجازه نمی دهد بخش غیر دولتی فعالیت کند. متاسفانه در حوزه اقتصاد به روش غلط عمل می کنیم و آن را به گردن ساختار می اندازیم.»

 

وی ادامه داد: «چند بار آزمون و خطا کردیم. با ادغام وزارت صنعت، معدن و تشکیل وزارت صمت در سال 90،​ قرار بود آئین نامه شرح وظایف این وزارتخانه تدوین شود اما تاکنون انجام نشده است. اگر این اتفاق می افتاد کارآیی این وزارتخانه افزایش می یافت.»

 

ابراهیمی با بیان اینکه ایجاد وزارت بازرگانی به بخش کشاورزی ما لطمه می زند در توضیح این امر گفت: «با اینکاردوباره دچار دوگانگی مدیریت می شویم و در واردات برنج، شکر و تجارت چای تجربیات تلخی در این باره داریم. قانون تمرکز وظایف و ادغام وزارتخانه ها از اتفاقات خوب بوده است البته اگر به درستی اجرا می شد. تولیدکنندگان حس کردند که وجود وزارت بازرگانی به آنها آسیب می زند.

 

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تشکیل وزارت بازرگانی با قانون اساسی و قانون برنامه ششم توسعه و سیاست های کلی نظام مغایرت دارد، افزود: «در جنگ اقتصادی باید به تمرکز مدیریت و هماهنگی و تکیه بر توان داخلی روی بیاوریم. مشکلات اقتصادی کنونی به ساختار ربطی ندارد بلکه بیشتر، ناشی از تصمیم گیری های اشتباه است.»

 

در بخش دیگری از این برنامه وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در تماس تلفتی درخصوص تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن گفت: «زمانی که بر اساس مصوبه مجلس، دو وزارتخانه صنایع و معادن را با بازرگانی ادغام کردیم فرماندهی واحد برای مدیریت تولید و تجارت ایجاد شد.»

 

«مهدی غضنفری» با بیان اینکه حدود یکسال بعد، مجلس شورای اسلامی، قانون انتزاع (تمرکز وظایف بخش کشاورزی در وزارت جهاد) را وضع کرد که ضد قانون ادغام بود و بخش هایی از وزارت صمت را از وزارتخانه جدا کرد، افزود: « در همان زمان اعلام کردیم با این کار نمی توانیم فرماندهی واحد را انجام دهیم و ستاد تدابیر ویژه، مصوبه ای را تصویب کرد و اجرای قانون انتزاع را تا پایان دولت به تاخیر انداخت. اگر در سال 91 توانستیم در مقابل تحریم ها بایستیم یکی از علت ها، ادغام وزارتخانه بود که به هماهنگی بیشتر اقتصادی در مقابل تحریم ها منجر شد.»

 

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی به فرماندهی واحد در مقابل تحریم ها نیاز داریم، گفت: «در برنامه های پنج ساله، کوچکسازی و چابکسازی و افزایش ندادن ساختار را داریم اما ظاهراً برخی اتفاقات سیاسی در کشور افتاده است که نظر مجلس برگشت و خواستار وزارت بازرگانی هستند. نگرانم که اگر تفکیک انجام شود تحریم ها موفق شوند.»/

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد

اصرار ترامپ بر مذاکره با ایران/از ایجاد شایعه تا ارسال میانجی

رئیس جمهوری آمریکا همچنان بر برگزاری مذاکره با ایران اصرار دارد تا بتواند به جهانیان نشان دهد که تهران را با فشار به پای میز گفت و گو کشانده است.

اخبار برگزیده شبستان