خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸

الخميس ١٧ صفر ١٤٤١

Thursday, October 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : جنوب کرمان - زمان :   ۱۳۹۸/۱/۲۸ - ۲۲:۱۵ شناسه خبر : ۷۸۲۰۷۳
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان؛
تالاب جازموریان خاستگاه ملخ های مهاجر
سعید برخوری، گفت: در سنوات گذشته تالاب جازموریان، خاستگاه این گونه ملخ بوده است و امسال نیز به دنبال بارندگی ها مراتع جازموریان سرسبز شده اند و هم اکنون این گونه ملخ در این مراتع هستند.

« سعید برخوری»  در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان جنوب، با بیان این مطلب که دستجات ملخ زرد از بهمن سال گذشته وارد جنوب کرمان شده اند، گفت: این ملخ ها  از عربستان، امارات و یمن وارد کشور شدند و بخشی از جنوب فارس، هرمزگان و جنوب کرمان را درگیر کرده اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب  کرمان با اشاره به این مطلب که در سنوات گذشته تالاب جازموریان، خاستگاه این گونه ملخ بوده است، اضافه کرد: به دنبال بارندگی ها مراتع جازموریان سرسبز شده اند و هم اکنون این گونه ملخ در  این مراتع هستند.

وی اضافه کرد: تا زمانی که علوفه ها خشک نشوند، دستجات ملخ به مزارع و باغ های شهرستان های جنوبی هجوم نمی برند.

برخوری اظهار کرد: ملخ ها در مراتع زاد و ولد می کنند و در صورتی که با کمبود مواد غذایی مواجه شوند به اصطلاح وارد فاز تهاجمی می شوند و در دستجات زیاد، دشت ها را به  مقیاس ۵۰۰ متر تا یک کیلومتر  در برمی گیرند.

وی با بیان این مطلب که تاکنون مشکل خاصی پیش نیامده است و جای نگرانی نیست، به اقدامات انجام شده در مقابله با این ملخ ها، اشاره کرد و افزود: به منظور مقابله با ملخ ها تا روز گذشته 700 هکتار از مزارع جنوب کرمان و امروز نیز بیش از ۲۰۰ هکتار از مزارع شهرستان منوجان سمپاشی شدند.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب، با اشاره به این مطلب که برای مقابله با ملخ های زرد یک فروند هواپیمای سم پاشی در منطقه حضور دارد، ابراز داشت: خوشبختانه تاکنون هجوم ملخ ها به گونه ای نبوده که نیاز به سم پاشی هوایی باشد اما در صورت هجوم ملخ ها، آمادگی مقابله با این مشکل را داریم.

وی، در پایان، بیان داشت: از تمام توان و ظرفیت سازمان برای مقابله با این ملخ ها استفاده می کنیم تا مشکلی پیش نیاید.

پایان پیام/586

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیر صنایع غذایی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، خبر داد

ایجاد ۸۵ واحد ذخیره سازی سردخانه محصولات کشاورزی با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن در جنوب کرمان

امرالله ارجمند، گفت: تا کنون ۸۵ واحد ذخیره سازی سرد خانه محصولات باغی و زراعی با سطح ساختاری و تکنولوژی متفاوت  و در ظرفیت استانداردی در حد ۱۰۰ هزار تن  در منطقه ایجاد شده است.

اخبار برگزیده شبستان