خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

الجمعة ١٩ رمضان ١٤٤٠

Friday, May 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - شهری و رفاهی زمان :   ۱۳۹۸/۱/۲۸ - ۱۴:۱۰ شناسه خبر : ۷۸۱۹۴۶
عضو شورای اسلامی شهر تهران:
با شناسنامه سرزمین ایران می توان کارهای بزرگ انجام داد
مسجدجامعی در آیین رونمایی از دانشنامه نهضت هنرهای مردمی ایران گفت: با شناسنامه سرزمین ایران می توان کارهای بزرگ انجام داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، «احمد مسجدجامعی» در آیین رونمایی از مجموعه کتاب‌های «دانشنامه نهضت هنرهای مردمی ایران» که به تازگی توسط انتشارات سازمان زیباسازی شهر تهران منتشر شده است، گفت: ما قدر فرهنگ، تاریخ، میراث و هنر کشور خود را به خوبی نمی دانیم اما با توجه به مقاومت بناهای تاریخی در سیل های اخیر متوجه شدیم که هر آنچه از معماری گذشته باقی مانده برای ما بسیار ارزشمند است.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در سیل اخیر لرستان به سوالی در خصوص تاریخ ایران پاسخ داده شد آن هم چگونگی تخریب نشدن پل صدها ساله این شهر بود. در زلزله بم نیز شاهد مقاومت بناهای قدیمی و از بین رفتن بناهای جدید بودیم این اتفاق نشان می دهد که بناهای امروزی به دلیل تصرفات زیاد یکدستی و یکپارچگی خود را از دست داده اند.

 

مسجدجامعی با بیان اینکه برخی از کشورها از آثار تاریخی کشور ما نمونه برداری می کنند، افزود: ما سابقه بسیار زیادی در پل سازی و بهره برداری از ظرفیت های مختلف هنری داریم اما امروز پس از گذشت چند قرن به دلیل بی توجهی به میراث خود در حوزه هنر با پیشرفت خاصی مواجه نبوده ایم.

 

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: در تهران سالهاست که به دلیل تغییر نگاه افراد به عالم هنر، باغ های این شهر تاراج‌ می شوند و این اتفاق بسیار ناراحت کننده است. آرایه های آثار تاریخی ما بسیار زیاد است به همین دلیل باید به هنر خود توجه بیشتری داشته باشیم.

 

مسجدجامعی با تاکید اینکه هنرمندان معتقدند علم نباید محدودیت بیاورد، گفت: افرادی که در حوزه های هنری فعال هستند به دلیل عشق و تواضع در وجودشان از بیان کار خود پرهیز می کنند در حالی که آنها کارهای ارزشمندی برای تاریخ این کشور بر جای می گذارند.

 

وی با اشاره به اینکه هر هنری به ادبیات خاصی متصل می شود، افزود: باید در دنیای مدرن هم از ظرفیت های هنری به خوبی استفاده کنیم چراکه هر فهمی از هنر گذشته باید در جهان امروزی نیز شناخته شود. معتقدم ما نباید از جهان امروزی فاصله بگیریم بلکه باید با شناسنامه خود در جهان کنونی حضور تاثیرگذارتری داشته باشیم.

 

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: ما علاوه بر حفظ سابقه در تاریخ هنری خود باید شرایطی فراهم کنیم که بتوانیم از ظرفیت های امروزی نیز در جامعه هنری به خوبی بهره مند شویم.

 

مسجدجامعی گفت: امیدوارم شرایطی فراهم شود که بتوانیم از سبک قلم و نوشته های استاد سیف در راستای تدوین و تکثیرهنر گذشته بیشتر بهره مند شویم تا منشاء دستاوردهای جدید قرار گیرد. در دنیا ظرفیت های جدیدی به وجود آمده به همین منظور می توان با شناسنامه این سرزمین کارهای بزرگی انجام داد.

 

لازم به ذکر است؛ با همکاری فرهنگستان هنر، دانشگاه هنرهای اسلامی فرشچیان و کمیسیون ملی یونسکو از مجموعه کتاب‌های دانشنامه نهضت هنرهای مردمی ایران رونمایی شد.

 

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش اعلام کرد:

حل مشکلات معوقات فرهنگیان با اجرای یک بند قانونی

الهیار ترکمن گفت: اگر بند ک تبصره ۱۲ اجرا شود حقوق معلم ها، خرید خدمات، حق التدریسی ها بدون تاخیر داده می شود.

اخبار برگزیده شبستان