خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹

الاثنين ١٠ صفر ١٤٤٢

Monday, September 28, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - فعالیت های قرآنی زمان :   ۱۳۹۸/۱/۲۵ - ۱۶:۳۴ شناسه خبر : ۷۸۰۹۵۶
در نشست خبری اعلام نتایج مسابقات بین المللی قرآن کریم مطرح شد
مسابقات بین المللی ایران با عدالت و انصاف کامل داوری می شود/تقدیر قطب های قرآنی جهان اسلام از ایران
برگزاری مرحله مقدماتی به صورت غیرحضوری، افزودن پیوست آموزشی از طریق فضای مجازی و عدم اطلاع داوران از نام و کشور متسابقین حین تلاوت باعث شده که در کنار ارتقای کیفی رقابت ها، قضاوت ها با رعایت عدالت و انصاف کامل برگزار شود.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، نشسست خبری اعلام نتایج سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم و سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن بانوان عصر امروز (یکشنبه، 25 فروردین ماه) در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد.

 

بنابر این گزارش، «عبدالرسول عبایی»، رییس هیئت داوران و «محمدتقی میرزاجانی»، رییس کمیته فنی سی و ششمین دوره این رقابت و «خیریه عچرش»، رییس هیئت داوران سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان و جمعی از اعضای هیئت داوری در هر دو بخش در این نشست حضور داشتند.

 

«محمدتقی میرزاجانی» با تقدیر از اصحاب رسانه برای انعکاس این رویداد بزرگ قرآنی، اظهار کرد: امسال مسابقات در سه مرحله مقدماتی، نیمه نهایی و فینال برگزار شد ، برگزاری غیرحضوری مسابقات باعث شد که اغلب شرکت کنندگان ضعیف به مرحله نیمه نهایی راه نیافتند و این پالایش سبب ارتقای سطح کیفی و فنی مسابقات بین المللی شد.

 

رییس کمیته فنی مسابقات بین المللی قرآن اضافه کرد: تمهید به گونه ای است که متساقین و داوران قبل از رقابت ها تصویر روشنی از مسابقات به ویژه در حوزه فنی داشته باشند و بدانند آیین نامه از آنها چه می خواهد. این مهم با تشکیل گروه های فعال در فضای مجازی انجام شد. لذا شرکت کنندگان در مرحله حضوری تا حد بالایی از آیین نامه اطلاع داشتند در حالی که دیگر مسابقات در دیگر کشورها چنین شرایطی را ندارد.

 

وی با بیان اینکه پیوست آموزشی قابل ملاحظه ای برای این رقابت ها پیش بینی شده بود، ابراز کرد: بدین صورت که مشاروه های آموزشی توسط استادان راهنما از یک ماه قبل از آغاز مرحله حضوری آغاز شد و از طریق فایل های صوتی و تصویری در فضای مجازی ایرادات رفع گشت و سبب ارتقای مطلوبی در سطح کیفی مسابقات شد.

 

میرزاجانی ابراز کرد: این فرآیند آموزشی باعث شد برخی متسباقین از نمایندگان ایران پیشی گرفته و در برخی رشته ها بتوانند رتبه های برتر را به خود اختصاص دهند.

 

وی تصریح کرد: داوری ها با حساسیت و دقت فراوان انجام شد و به منظور رعایت انصاف و عدالت، هیچ یکی از اعضای هیئت داوری از نام و کشور مبداء شرکت کنندگان اطلاع نداشتند و فقط صوت متسابق را می شنیدند.

 

میرزاجانی اعلام کرد: 57 داور در بخش مهارتی و آوایی از 13 کشور جهان این رقابت ها را قضاوت کردند که بیش از 50 درصد آنها نخستین حضور خود را در این مسابقات تجربه می کردند.

 

بنابر این گزارش، «عبدالرسول عبایی» در ادامه این نشست با اشاره به حضور خود در مسابقات بین المللی قرآن ار دوره چهارم تا کنون، اظهار کرد: در ادوار ابتدایی کل آیین نامه در یک برگه A4 خلاصه می شد اما اکنون آیین نامه ای قطور همراه با جزئیات و مبتنی بر عدالت و انصاف داریم؛ این حجم و کیفیت با رای و نظر داوران و کارشناسان تدوین شده است.

 

رییس هیئت داوران سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم با اشاره به حضور خود در داوری مسابقات سوریه، مالزی و اندونزی، بیان کرد: اعضای هیئت داوری این رقابت ها همگی به کیفیت و جامع بودن آیین نامه داوری ما معترف هستند و از آن قدردانی کردند و حتی در مسابقات مالزی هم از آن الهام گرفته و عملیاتی شده است.

 

وی نیز با اشاره به تاثیر برگزاری مرحله مقدماتی این مسابقات از طریق فضای مجازی بر کیفی سازی رقابت ها، گفت: این پیش بینی باعث شد در مرحله نیمه نهایی و فینال با فرصت و حوصله مسابقات قضاوت شود و داوران با دقت و جزئی نگری قرائات را بررسی کنند و نمرات نزدیک متسابقین به یکدیگر بر این کیفیت بالا صحه می گذارد.

 

عبایی اضافه کرد: در مرحله نیمه نهایی رقابت ها در رشته های قرائت و حفظ در دو سالن مجزا برگزار شد و سنگینی حضور و کار قضاوت با داوران غیرایرانی بود که به مسابقات وجهه بین المللی تری بخشید.

 

این داور و استاد بین المللی قرآن تاکید کرد: این داوران در کشورهای خود جایگاه بالا دارند و وزنه هستند و بعضا در طول سال 20 مسابقه بین المللی را قضاوت می کنند. لذا داورانی از لبنان، افغانستان، الجزایر، سوریه، ترکیه، مالزی، اندونزی، اردن، مصر در این دوره از مسابقات حضور داشتند.

 

عبایی با اشاره به برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم در کشورهای مختلف، ابراز کرد: پیشنهاد اتحادیه جهانی برای  فعالیت های قرآنی تشکیل شود تا فعالیت ها هم افزایی و جامعیت بگیرد.

وی ادامه داد: درمسابقات  قرانی دیگر کشورها اجازه اعتراض متسابقین وجود ندارد، درحالی که در مسابقات قران جمهوری اسلامی ایران برای متسابقین حق اعتراض گذاشته شده است، در حالی که آیین نامه مسابقات قران ما یکی از بهترین ایین نامه ها است ولی حق اعتراض نیز باز است. بدون شک داوران مسابقات هرگز در مسابقات شرکت کننده ای را بر دیگر شرکت کننده برتر نمی دانند و داوران عدالت را رعایت می کنند.

«سیدعقیل حسین المنور» نیز در ادامه این نشست با تقدیر از جمهوری اسلامی ایران برای اهتمام به فعالیت های قرآنی به ویژه برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم، اظهار کرد: از جانب خود و دولت اندونزی برای این اهتمام تقدیر و تشکر دارم.

 

داور سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم از اندونزی اضافه کرد: به عنوان کسی که از دهه 90 میلادی در این مسابقات حضور داشتم می توانم بگوییم این مسابقات از آن زمان تا کنون پیشرفت محسوسی را در ابعاد مختلف داشته همچون سطح کیفی متسباقین که دلیل این مهم را آیین نامه مدون و جامع داوری می دانم.

 

وی تاکید کرد: وجود مرحله مقدماتی که غیرحضوری انجام شد مانع از حضور متسابقین ضعیف در مرحله حضوری شده و ما نیز می خواهیم در مسابقات بین المللی اندونزی این تدبیر را اجرا کنیم.

 

این داور بین المللی در مقایسه مسابقات اندونزی با مسابقات جمهوری اسلامی ایران، بیان کرد: رقابت های قرآنی اندونزی از سال ۱۹۶۸ میلادی یعنی ۴۷ شمسی و در رشته حفظ آغاز شد و اکنون ۵۰ سالگی خود را تجربه می کند.

 

حسین المنور اضافه کرد: هم اکنون این مسابقات پیشرفت کرده و در رشته های حفظ اجزای مختلف، تفسیر ۳۰ جزء به سه زبان عربی، اندونزیایی و انگلیسی، فهم قرآن و نیز شرح آیات و مفاهیم در موضوعات مختلف، خط و کتابت قرآن، تحقیق علمی (اخیراً اضافه شده است) برگزار می شود و رشته های حدیث نبوی با دو زیرشاخه ۱۰۰ حدیث همراه با ذکر سند و حفظ ۵۰۰ حدیث بدون ذکر سند نیز برای دوره آتی به آن اضافه می شود.

 

علاوه بر این، «محمد عصور» نیز در این نشست بیان کرد: از همه عوامل در صحنه و پشت صحنه برگزاری این رقابت ها به ویژه هیئت داوران و در راس همه جمهوری اسلامی ایران که در حرکت راهبردی برای برپایی اسلام ناب محمدی پیشگام است، تشکر کنم.

 

داور مسابقات بین المللی قرآن کریم از کشور مصر تاکید کرد: شایسته ترین شخصیت هایی که باید از آنها تشکر کنیم پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت ایشان هستیم که قرآن را برای ما به ارمغان آوردند. قرآن دریایی ناشناخته با ظاهر و باطن عمیق است.

 

وی ابراز کرد: اگرچه علوم قرآنی پایان ناپذیر است اما همه این علوم و معارف و بهره مندی از آن، از قرائت و تلاوت آغاز می شود. همه امت اسلام بر حقایق قرآن اتفاق نظر دارند و جملگی بر اهمیت قرائت و تلاوت صحه می گذارند که این اتفاق وحدت آفرین است تا در سایه وحدت اهداف کلان جهان اسلام محقق شود و این میسر نمی شود مگر به همت جمهوری اسلامی.

 

 

پایان پیام/40

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نگاهی به نیم قرن فعالیت بنیاد فرهنگی البرز

بنیاد فرهنگی البرز به عنوان الگوی موفق وقف علمی در کشور/ اعطای جایزه ویژه به نخبگان

​ ارشدی جایزه علمی البرز را با سابقه ترین جایزه علمی کشور با نیم قرن قدمت بر مبنای سنت حسنه وقف دانست و گفت: حمایت از دانش آموختگان برگزیده، نوجوانان و نوباوگانی که از ابتکار، نبوغ و استعداد خاصی برخوردار هستند، از اهداف تاسیس بنیاد فرهنگی البرز است.

اخبار برگزیده شبستان