خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸

السبت ١٩ صفر ١٤٤١

Saturday, October 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : جنوب کرمان - زمان :   ۱۳۹۸/۱/۷ - ۱۴:۱۷ شناسه خبر : ۷۷۵۷۷۲
روز جهانی تئاتر؛
پیام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان، به مناسبت روز جهانی تئاتر
حسین اسحاقی، با اشاره به (۷ فروردین) روز ملی هنرهای نمایشی، طی پیامی این روز را به اصحاب هنر جنوب کرمان تبریک گفتند

«حسین اسحاقی» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان،  طی پیامی به شرح ذیل روز جهانی تئاتر را تبریک گفتند؛

بنام خالق زیبایی ها 
در طول تاریخ زیست بشری اتفاقات هنری با او همگام با انسان متولد و زایش شد؛ هنر تئاتر و نمایش از این قاعده نیز مستثنی نبود ؛ همه ما می دانیم خاستگاه و ریشه هر هنر در اعتقادات، آیین ها و فرهنگ های بشری دارد که به مرور زمان به محوریت خود انسان، خداشناسی و شکرگذاری به رشد و تعالی رسیده است تا مراحل تکامل را طی کند و به سر منزل مقصود که همان سعادت بشری است برسد.

آنچه امروز جلوه یک هنر با شکوه گرفته است، حاصل تفکر و اندیشه نوع بشر است و تئاتر و نمایش نیز در هر سرزمین و جامعه ای از دل رسومات، باورهای اجتماعی و آیین های آن منطقه خود را ترسیم کرده است و به روایت زندگی ساده و گاه پیچیده مردمان آن دیار می پردازد، آنهم به ضرورتی که ایجاب می کند.
(۲۷ مارس) مصادف با ( ۷ فروردین) روز جهانی تئاتر و در ایران با عنوان روز ملی هنرهای نمایشی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام و رسما در تقویم( سال ۹۶) ثبت و  نامگذاری شده است.

این روز در کشور ما یعنی خوش یمنی، و از این جهت می توان تئاتر را به دلیل پرداختن به عناصر تولد و مرگ آیینه ای از طبیعت نامید و آنرا یک هنر خوش یمن نام نهاد.

کنکاش در اساطیر ایران زمین نشان می‌دهد ریشه های ذاتی این هنر در سرزمین آریایی نه تنها بن مایه تاریخی بلکه تم فرا تاریخی دارد.

این روز خجسته و میمون را در آغاز فصل بهار به تمامی هنرمندان عرصه تئاتر و دیگر هنرهای که گره خورده اند در این هنر اصیل و عظیم تبریک می گویم‌ و امیدوارم در سال جدید که با عنوان "رونق تولید" نام گذاری شده است ،فرآیند تولید تئاتر و نمایش در منطقه جنوب کرمان رشد و توسعه بیشتری بگیرد.

و امیدورم بتوانیم با توجه به ظرفیت‌ها ی موجود از قبیل استفاده از ظرفیت شهرداری ها و شوراهای شهر در فراهم نمودن پلاتوهای نمایشی شهرهای جنوب کرمان، گام برداریم چرا که سالن‌های نمایش کوچک آغازی در تحول فرهنگ محسوب می شوند.

فراهم کردن و ایجاد زمینه های تولید نمایش برای هنرمندان این حوزه، تدوین برنامه های سالی به صورت فصلی و بهره گیری از جشنواره هایی که برگزار می شوند، به شکوفایی این هنر کمک به سزایی می کند آنچنان که در سال گذشته جشنواره ملی تئاتر خیابانی با بهره گیری از ظرفیت اجرای بالا به جشنواره های کشوری یک آیتم افزود.
امیدوارم در سال جدید انجمن نمایش و دفاتر آن در شهرستان ها با درایت سرپرستان گروه های ثبت شده ،ضمن پرداختن به مضامین، ضروریات اجتماعی و جامعه شناختی  جنوب کرمان با رویکرد ایرانی و اسلامی در امر تولید و آموزش تئاتر  ساعی و کوشا باشند و این هنر با قدمت به دوران رشد، تکامل و بالندگی خود دست یابد و به معرفی منطقه بپردازد.
 

پایان پیام/586

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، هشدار داد 

کشت بی رویه پیاز طرح استمرار زمینه افزایش تولید بیش از ظرفیت بازار تقاضا را فراهم می کند

فرامرز رستگاری، گفت: هرگونه بی برنامه گی و افزایش سطح زیرکشت پیاز طرح استمرار بیش از برنامه تعیین شده، زمینه افزایش تولید و عرضه هم زمان محصول بیش از ظرفیت بازار تقاضا را از نیمه دوم بهمن فراهم می کند.

اخبار برگزیده شبستان