خبرگزاری شبستان

شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

السبت ٢١ المحرّم ١٤٤١

Saturday, September 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اصفهان - زمان :   ۱۳۹۸/۱/۷ - ۰۸:۵۰ شناسه خبر : ۷۷۵۶۷۹

بهره ای کمتر از هیچ؛ سهم آران و بیدگل از مسافران نوروزی
آران و بیدگل علیرغم وجود ۵۰۰ اثر تاریخی واجد شرایط ثبت و رتبه سوم آثار تاریخی ثبتی استان اصفهان، در نوروز به خوابگاهی برای مسافران نوروزی تبدیل شده و بهره ای کمتر از هیچ سهم این شهر تاریخی است.

خبرگزاری شبستان -آران و بیدگل، در حالی که شوربختانه، سیلاب بسیاری از بخش های شمالی کشور را گرفتار کرده است، مسافران زیادی بخش های مرکزی و جنوبی ایران را برای سفر نوروزی خود برگزیده اند.

 

شهر کاشان در سال های اخیر بهره ای زیاد برای معرفی شهر و بازسازی بسیاری از میراث و هویت ارزشمند خود برده است. شهرهای کوچک پیرامون آن هم هریک بهره ای برده اند؛ نوش آباد از توابع آران و بیدگل با معرفی شهر زیر زمینی اویی نه تنها مسافران زیادی را به این شهر کشانده بلکه هزینه های زیادی برای بازسازی بافت تاریخی و اماکن کهن آن کرده است. سفیدشهر (نصرآباد) با معرفی یک اثر در سال گذشته توانسته است بهره ای از سهم مسافران نوروزی ببرد.

 

اما آران و بیدگل علیرغم اینکه ۵۰۰ اثر تاریخی واجد شرایط ثبت در فهرست آثار ملی در شهرستان آران و بیدگل وجود دارد و تنها ۱۳۹ اثر تاریخی، ۱۰ اثر معنوی و یک اثر طبیعی به ثبت ملی رسیده و پس از شهرهای اصفهان و کاشان رتبه سوم ثبت آثار تاریخی استان اصفهان را به خود اختصاص داده است، به استثنای بازدیدکنندگان کویر مرنجاب و تا اندازه ای سنبک، هیچ بهره ای از مسافران نوروزی ندارد مگر اینکه مدارس آن به محلی برای اسکانِ بازدیدکنندگان شهر کاشان اختصاص یافته است.

 

 با وجود اینکه آران و بیدگل دارای آثار تاریخی زیادی است از آب انبارها، مساجد، حمام ها و گذرهای تاریخی گرفته تا قنات ها و خانه های زیبا ولی متروکه، و با وجود اینکه برخی مساجد تاریخی آن بازسازی شده است، ولی می توان گفت کمابیش هیچ مکان تاریخی که گردشگران بتوانند از آن بازدید کنند ساماندهی نشده است.

 

خانه تاریخی بنی طبا هم تبدیل به هتل شده و مردمان بومی نیز اجازه دیدن آنجا را ندارند؛ مساجد تاریخی اش یا متروکه است یا اینکه گردشگر اجازه ورود به آنجا را ندارد؛ حمام های قدیمی اش در مالکیت اداره اوقاف است و دربسته؛ سایت باستانی ویگل آن به پیست موتورسواران بدل شده است؛ کوچه هایی که در بخش کوچک باقی مانده از بافت قرار دارند وضعی ناامیدکننده دارد و شهرداری و اداره میراث حتی اقدام به بدنه سازی معمولی آن ها نمی کنند.

 

هیچ ایده ای هم از سوی اداره میراث شهرستان برای نگه داشتن مسافر در شهر شنیده نمی شود. نهایتا اینکه شهر آران و بیدگل در نوروز به خوابگاهی برای مسافران نوروزی شهر کاشان تبدیل شده و بهره ای کمتر از هیچ سهم این شهر تاریخی است./

 

ایمانیان دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی سلیمان صباحی

پایان پیام/513

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

وزیر صنعت، معدن و تجارت در اصفهان:

لزوم استفاده بهینه از ظرفیت تولید ریل ملی در ذوب‌آهن اصفهان

رضا رحمانی با بیان اینکه در سفرش به اصفهان برای حضور در نشستی پیرامون تولید ریل ملی در ذوب آهن شرکت خواهد کرد، گفت: خوشبختانه به تولید ریل در ذوب آهن رسیده ایم و باید با همکاری راه آهن جمهوری اسلامی و سایر مسئولان از این ظرفیت استفاده شود.

اخبار برگزیده شبستان