خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

الأربعاء ١٨ شعبان ١٤٤٠

Wednesday, April 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - وقف و امامزادگان زمان :   ۱۳۹۸/۱/۵ - ۱۵:۵۴ شناسه خبر : ۷۷۵۳۸۷
سرپرست اداره اوقاف لواسانات:
شناسایی و مستندسازی اسناد مالکیت موقوفات لواسانات در اولویت کاری ماست
صادقی با اشاره به اهمیت وقف و احیاء آن گفت: در وهله اول به دنبال احیا و شناسایی موقوفات هستیم زیرا برخی از موقوفات شناسایی نشدند و از همین رو در ابتدا به دنبال شناسایی و سپس مستندسازی اسناد مالکیت موقوفات در لواسانات هستیم.

«محمد صادقی» در گفتگو با خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، در مورد اقدامات این اداره از زمان حضور مدیریت جدید گفت: در این مدت یک ماه حضور بنده در خصوص آرا حقوقی قطعی که به نفع موقوفات از سوی دادگاه عمومی اعلام شده بود درخواست اجرا آنها به دادگاه‌های بخش داده شد تا تصرفاتی که به ناحق گرفته شده بود به موقوفات بازگردد.

وی ادامه داد: از طرفی دیگر در حوزه‌های ثبتی برای املاک موقوفه اقدامات ثبتی را انجام دادیم، بسیاری از عملیات‌های ثبتی در گذشته انجام شده است اما وضعیت آنها راکد مانده بود که در سال ۹۸ این اسناد اجرایی خواهد شد و شاهد ثبت اسناد مالکیت برای موقوفات و بقاع کتبرکه به صورت ویژه و عملیاتی خواهیم بود.

سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه لواسانات خاطرنشان کرد: طرح‌های ابلاغی از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه همانند طرح آرامش بهاری، ویژه برنامه‌های ماه رمضان با عنوان ضیافت الهی، طرح اوقات فراغت تابستانی نیز به طور کامل اجرایی خواهد شد.

صادقی با اشاره به بخش‌های عمرانی امامزادگان و بقاع متبرکه تصریح کرد: در این بخش نیز ما ورود پیدا کرده‌ایم، در بسیاری از موارد که نیازمند طرح جامع هستیم و بعضا با مشکلاتی مواجه بوده با دفتر فنی استان و هیات امنا و همچنین مدیران بقاع متبرکه جلساتی برگزار شده است و امید است در سال۹۸ چندین طرح‌های جامع عمرانی نیز فاز عملیاتی خود را شروع کند.

وی افزود: در بخش مالی موقوفات و‌ بقاع متبرکه بعضا دستورالعمل‌هایی از سوی سازمان مسکوت مانده بود که آنها را نیز آغاز کرده‌ایم که به امید خدا در سال۹۸ سازمان‌دهی خواهد شد.

سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه لواسانات در مورد دعوای حقوقی این منطقه خاطرنشان کرد: در برخی موقوفات متاسفانه مستاجرین حق و حقوق ملک موردنظر را تمکین کردند و این در حالی است که پرونده‌های قضایی همچنان در دادسرا مفتوح است. درواقع پرونده در اداره اوقاف از منظر منافع موقوفه بسته شده است اما در دادگستری بلاتکلیف بود که اعلام بسته بودن پرونده را کرده‌ایم.

صادقی بیان کرد: خوشبختانه مورد خاصی که به موضوع تخریب و بسته شدن موقوفه برسد را نداشته‌ایم و بیشتر سعی کرده‌ایم با حفظ حقوق موقوفه با مستاجرین تعامل کنیم، مگر آنکه در مواردی حق و حقوق موقوفه رعایت نشده باشد و حکم دادگاه را گرفته یا در شرف اخذ آنها باشیم که در این شرایط از حقوق موقوفات کوتاه نمی‌آییم و اگر در مواردی تصرفاتی هم به وجود آمده باشد و خسارتی به حقوق موقوفه وارد شده باشد حتما رای دادگاه را اجرا خواهیم کرد.

وی ابراز داشت: در بخش دیگر اقدامات خود به دنبال احیا و شناسایی موقوفات هستیم زیرا برخی از موقوفات شناسایی نشدند و از همین رو در ابتدا به دنبال شناسایی و مستندسازی اسناد مالکیت موقوفات هستیم، در بسیاری از موارد اعم از شیاع محلی، عمل به وقف، مستاجرین دارای سابقه اجاره، وقف‌نامه و بعضا سند مالکیت وقفی هستیم که متاسفانه این موقوفات سندسازی نشده است که در دستور کار قرار گرفتند.

رئیس اداره کل اوقاف و امور خیریه لواسانات اضافه کرد: احیا موقوفات نیز در دستور کار ما است و سعی داریم از اراضی موقوفات به نحو احسن بهره ببریم، البته در این امر سعی براین است که نیت واقف به طور درست پیاده‌سازی و احیا شود.

صادقی با اشاره به دیگر اقدامات اداره اوقاف لواسانات ادامه داد: اجرای نیات واقفین به صورت صحیح است، نیت که واقف در وقف خود داشته باید به منصه اجرا در بیاید، بعضا در اجرای وقف‌ها سلیقگی عمل می‌شده ولی در تلاش هستیم نیت واقف به طوری که وقف صورت گرفته است عملیاتی شود و ما از این باب اعتمادسازی در سطح جامعه را خواهیم داشت تا مردم ببینند که نیت واقف به درستی اجرایی می‌شود تا به سمت وقف‌های بیشتر سوق پیدا کنند.

وی تصریح کرد: آنچه از شالکه وقف بر می‌آید ایجاد تعادل بین قشر ضعیف و ثروتمند است، نیاتی که در موقوفات وجود دارد قالبا مذهبی است با این وجود ما با اجرای نیات واقفین به طور صحیح انشالا شاهد وقف‌های جدید خواهیم بود که به نوعی این وقف‌های جدید را اصلاح می‌کند.

سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه لواسانات در مورد نیات واقفین گفت: وقف‌ها بیشتر به دو بخش وقف روضه‌خوانی و خیرات و مبرات تقسیم می‌شود، در خیرات بیشتر واقفین به دنبال حمایت از قشر پایین جامعه هستند که اگر در راستای نیت واقف به طور درست عمل کنیم قطعا این قشر نیز دچار وضعیت بهتری خواهند شد.

صادقی در پایان در مورد نیت روضه‌خوانی اضافه کرد: در این نیت نیز اصل دین و نشر تعالیم اسلامی رقم می‌خورد، در بخش اجرای نیت واقفین در تعاملی که ما با کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش داشته‌ایم نیازمندان واقعی از سوی این سه نهاد شناسایی شدند و کسانی که نیازمندان واقعی بودند رقم‌هایی بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان پرداخت شد که میانگین ۴۰۰میلیون هزینه شده است.

پایان پیام/49

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت الاسلام موحدی نژاد:

ابهام در آینده برنامه« درس هایی از قرآن» در صورت فقدان حاج آقای قرائتی/اگر حمایت شویم مخاطب ۳ میلیونی را ۲۰ میلیون می کنیم

مدیر موسسه ترویج فرهنگ قرآنی گفت: رهبری هم به آقای قرائتی فرموده اند که آیا برای بعد از خود فکری کرده اید و ایشان به توصیه مقام معظم رهبری درگیر این مسئله هستند.

اخبار برگزیده شبستان