خبرگزاری شبستان

جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸

الجمعة ١٣ شعبان ١٤٤٠

Friday, April 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۸/۱/۶ - ۰۹:۴۱ شناسه خبر : ۷۷۵۱۷۶

استخدام های دولتی با هدف افزایش اشتغالزایی
طرح اشتغال فراگیر از جمله اقدامات دولت در راستای افزایش اشتغالزایی بوده است و دولت سالانه ۴۵ هزار نیروی جدید استخدام می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، اشتغال و تولید دو عنصر کلیدی برای پیشرفت اقتصادی محسوب می شوند و هر اندازه در این زمینه در کوری رشد صورت گیرد به دنبال آن شاهد افزایش میزان بهره وری در بخش های مختلف اقتصادی آن کشورها هستیم. در کشورمان نیز بر همین اساس در سیاست های کلان کشور موضوع اشتغال به عنوان یک عامل مهم همواره مورد توجه و تاکید بوده است.

 

همچنین مقام معظم رهبری نیز بارها و بارها در دیدارها و بیانات خود بر موضوع اشتغال و تولید تاکید داشتند. عناوین انتخابی از سوی ایشان برای شعار سال نشاندهنده توجه ویژه بالاترین مقام نظام به حوزه اشتغال و اقتصاد است. دولت یازدهم در اشتغالزایی به عنوان یکی از بخش های اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی، فعالیت سازنده ای داشته است. براساس آمار نرخ اشتغال از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ در دولت یازدهم ۶.۴ برابر میانگین دوره دولت پیشین است. بر اساس آمارها نرخ بیکاری در بهار ۹۶ به ۱۲.۶ درصد رسیده است.

 

در سال ۹۲ حدود ۷۱۲ هزار شغل، در سال ۹۴ حدود ۶۶۷ هزار و در سال ۹۵ حدود ۶۱۶ هزار اشتغال خالص در کشور ایجاد شد که در مقایسه با دوره های قبل و با توجه به قرار داشتن در دوره رکود و پس از رکود، این میزان اشتغال در دولت یازدهم قابل توجه است.

حمایت از ۴۸۶ مشاغل خانگی، پرداخت تسهیلات خوداشتغالی و مشاغل خانگی با نرخ بهره پایین از محل منابع صندوق کارآفرینی امید،  حمایت از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشجویی در راه اندازي کسب و کارهاي خرد، طرح تأمین مالی خرد با رویکرد بانکداري پیوندي به تعداد ۲۳۰۰ گروه خودیار، اجراي آزمایشی طرح کارورزي دانش آموختگان دانشگاهی با توجه به بالاتر بودن نرخ بیکاري دانش آموختگان، حمایت و صیانت از نیروي کار ایرانی شاغل در خارج از کشور و فراهم کردن زمینه اعزام نیروي کار متخصص ایرانی به کشورهاي خارجی از طریق اجراي طرح بیمه کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور، ساماندهی و قانونمند کردن اشتغال اتباع خارجی، شناسایی اتباع غیرمجاز و جایگزینی نیروي کار داخلی به جاي  اتباع خارجی غیرمجاز از اقدامات دولت یازدهم برای توسعه اشتغال در چهار سال گذشته بوده است.

 

با تکیه و توجه به این موضوعات  در سال 96  با برنامه ریزی هایی که انجام شد، پی ریزی برای ایجاد اشتغال در سال 97 صورت گرفت. با ابلاغ برنامه اشتغال فراگیر در سال 96 یک اجماع در سراسر کشور بین دستگاه ها برای ایجاد اشتغال به وجود آمد. در حال حاضر اکثر استان ها درگیر ایجاد اشتغال در بخش های مختلف هستند.

 

 اجرای طرح اشتغال فراگیر در قالب سه محور برنامه اشتغال فراگیر یعنی اشتغال حمایتی (تامین مالی خرد، مشاغل خانگی و اشتغال نهادهای حمایتی) مداخلات سیاسی (ساماندهی اعزام نیروی کار، مهارت آموزی، مشوق های بیمه کارفرمایی، کارورزی با احتساب 70 درصد جذب)، اشتغال رسته های کسب و کار در حوزه اجرای طرح‌های کارورزی ویژه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی، مشوق‌های کارفرمایی و یارانه دستمزد، توسعه استارت آپ‌ها، مشاغل خرد، مشاغل اقشار تحت حمایت نهادهای حمایتی  و کارانه اشتغال جوانان (کاج) از جمله برنامه های مهم در ایجاد اشتغال در سال 97 بود.

 

حالا در تایید اقدامات انجام شده از سوی دولت در حوزه اشتغال رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور گفته است: «با توجه به اینکه هدف کوچک سازی دولت را مجلس طبق ماده 28 قانون برنامه تکلیف کرده است، متناسب با خروجی ها دولت هر ساله تعدادی نیروی جدید استخدام می کند که به طور معمول بین 40 تا 45 هزار نفر است.»

«جمشید انصاری» در این باره به ایرنا گفته است: «دولت درزمینه استخدام های جدید همیشه متناسب با اهدافی که قانون گذار برای جذب نیروی انسانی موردنیاز تعیین کرده تصمیم می گیرد. در این ارتباط خروجی نیروی انسانی و ضرورت تامین نیروهای مورد نیاز با استفاده از ابزارهایی نظیر توسعه دولت الکترونیک است.»

 

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور اظهار داشت: «سال آینده نیز وضعیت بدین گونه خواهد بود که بموقع آگهی استخدام در 2 نوبت اواخر بهار و اواخر پاییز منتشر می شود و دستگا ه های اجرایی نیازهای خود را از این طریق جذب می کنند. درقانون مدیریت خدمت کشوری برای بکارگیری کارکنان 4 روش شامل استخدام رسمی، پیمانی، قرارداد کارمعین و کارگری وجود دارد که هر کدام شرایط خاص خود را دارند. هر فردی بخواهد در هر کدام از این قواعد کار کند باید در آزمون ورودی خاصی شرکت کند و اگر قبول شد، استخدام می شود.»

 

این در حالی است که چندی پیش «محمدباقر نوبخت» در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درخصوص اقداماتی که دولت در حوزه اشتغال انجام داده و در دستور کار دارد به ارائه توضیحاتی پرداخت و با اشاره به اینکه برای ایجاد یک میلیون و 77 هزار فرصت شغلی در سال آینده 65 هزار میلیارد تومان اختصاص یافته است، گفت: «در تبصره 18 قانون بودجه امسال هم همین مبلغ در نظر گرفته شده بود که حدود 25 درصد آن برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی به دستگاه ها پرداخت شد.»

 

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه این بودجه مبتنی بر عملکرد است، ادامه داد: «تا دستگاه ها و استان ها گزارش اقدامات صورت گرفته را در ایجاد اشتغال با استفاده از این اعتبارات ندهند بخش دوم آن اختصاص نمی یابد. برای دولت هیچ چیز مهم تر از توجه به اشتغال و تولید نیست.»

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس ستاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ارتش در گفتگو با شبستان:

هیچ عملیاتی در طول دفاع مقدس بدون حضور ارتش برگزار نشد/اراده ملی خود را بر دشمن تحمیل کردیم

امیر فولادی با بیان اینکه هیچ عملیاتی بدون حضور ارتش در دفاع مقدس برگزار نشد، گفت: نقش ارتش و نیروهای مسلح در سال اول دفاع مقدس اساسی بود ما در سال اول جنگ توانستیم اراده ملی خود را بر دشمن تحمیل کنیم.

اخبار برگزیده شبستان