خبرگزاری شبستان

شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

السبت ١٤ شعبان ١٤٤٠

Saturday, April 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - محیط زیست و گردشگری زمان :   ۱۳۹۸/۱/۲ - ۱۳:۱۳ شناسه خبر : ۷۷۴۹۰۳
یک جامعه شناس بررسی کرد
سایه فضای مجازی بر دیدوبازدیدهای نوروزی
حسینی گفت: دید و بازدید نوروزی به ترویج فرهنگ گفتگو، همدلی و صمیمیت در جامعه کمک می کند اما استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی و جایگزین کردن دیدارهای چهره به چهره نوروزی با تعامل از طریق شبکه های اجتماعی این رویکرد را از بین می برد.

«امیرمحمد حسینی» در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان درباره تاثیر فضای مجازی بر دید و بازدید نوروزی گفت: تعطیلات دو هفته ای نوروز فرصت مناسبی است که اعضای خانواده در کنار هم باشند و از این فرصت برای دید و بازدید از اقوام و دوستان استفاده کنند.

 

جامعه شناس افزود: در گذشته با توجه به شرایط موجود تعاملات و رفت و آمد بین خانواده ها گسترده تر بود و دیدارهای چهره به چهره میان خانواده ها، اقوام و دوستان بیشتر انجام می شود اما با گسترش تکنولوژی های ارتباطی و شکل گیری زندگی شهرنشینی، تعاملات چهره به چهره کمرنگ تر شده است و این موضوع در دیدوبازدیدهای نوروزی نیز مشهود است.

 

وی با بیان اینکه چند سالی است روابط اجتماعی خانواده ها به ویژه در مناسبت های آیینی و مذهبی دستخوش تغییر قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: دیدارهای چهره به چهره جای خود را به ارسال پیام های تبریک و مناسبتی از طریق شبکه های اجتماعی مجازی، تماس های تصویری و مباحثی از این دست داده است.

 

حسینی با بیان اینکه نمی توان حضور تکنولوژی در تعاملات و ارتباطات انسان را نادیده گرفت،‌ تصریح کرد: برای استفاده از ابزارهای ارتباطی نظیر شبکه های اجتماعی فضای مجازی باید تعریف داشته باشیم و روابط خانوادگی و تعاملات اجتماعی را بیش از حد تحت تاثیر آنها قرار ندهیم.

 

جامعه شناس با اشاره به دید و بازدیدهای نوروزی و تاثیر آن در ایجاد آرامش در خانواده، تاکید کرد: در گذشته در ایام نوروز به دیدار بزرگترهای فامیل می رفتند و در فضایی صمیمی به گفتگو می نشستند و علاوه بر نو شدن دیدارها، از احوال هم، مشکلات و دغدغه های یکدیگر مطلع می شدند اما فضای مجازی و شبکه های اجتماعی فاقد این صمیمیت هستند.

 

وی دید و بازدیدهای نوروزی را عاملی برای تجدید انرژی و روحیه عنوان کرد و گفت: دید و بازدید نوروزی به ترویج فرهنگ گفتگو، همدلی و صمیمیت در جامعه کمک می کند اما استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی و جایگزین کردن دیدارهای چهره به چهره نوروزی با تعامل از طریق شبکه های اجتماعی این رویکرد را از بین می برد.

 

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک پژوهشگر:

بدبینی و یاس در جامعه ثمره شایعه سازی /فضای مجازی سرعت انتشار شایعات را افزایش داده است

صفویه گفت: ایجاد فضای ناسالم، انحراف افکار عمومی، ایجاد تفرقه، ایجاد بدبینی و ناامیدی و سلب اعتماد و آرامش و کاهش اعتماد مردم به وسایل ارتباط جمعی داخلی از اهداف شایعه سازی است.

اخبار برگزیده شبستان