خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

الخميس ١٣ صفر ١٤٤٢

Thursday, October 1, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۳۹۸/۱/۱ - ۱۵:۱۰ شناسه خبر : ۷۷۴۷۹۰
شبستان خراسان جنوبی گزارش می دهد؛
تبسم بهار زیر نور اعتکاف/ صدبار اگر توبه شکستی بازآی
رحل‌های قرآن و سجاده‌ها باز است. همه مشغول مناجات هستند؛ مناجاتی شیرین و زیبا به دور از هیاهوی عید. امسال عید نوروز مصادف شده با ایام اعتکاف در خانه خدا که بیانگر این حقیقت است که نیایش مقدمه‌ای است برای رویش...

خبرگزاری شبستان- خراسان جنوبی؛ در آغازین روزهای بهار مهمان شده‌اند در خانه خدا و حالِ خوب، ارمغان حضورشان است. این حالِ خوب، تجربه خیلی‌هاست. فرقی نمی‌کند معتکف‌ها در چه سن و سال و مقام و مسئولیتی باشند اما این روزها برایشان فراموش ناشدنی است.

 

در مسجد محمد رسول الله(ص) بیرجند، بیش از 270 نفر از بانوان دور هم نشسته‌اند و خدا را می‌خوانند. آدم‌هایی که خلوت کرده‌اند با خودشان زیر نگاه مهربان خدا. بنده‌هایی که با نیتی، خواسته‌ای، آرزویی پا گذاشته‌اند روی فرش‌های مسجد و چشم بسته‌اند به روزمرگی‌ها و چشم دل باز کرده‌اند به نادیدنی‌ها.

 

 

این زنان و دختران نوجوان سه روز اعتکاف را برای نزدیکی به خدا انتخاب کرده‌اند. البته یکی از آنها معتقد است به این مراسم دعوت شده است و خود را مهمان خدا در ماه رجب می‌داند.

 

رحل‌های قرآن و سجاده‌ها باز است. همه مشغول مناجات هستند؛ مناجاتی شیرین و زیبا به دور از هیاهوی عید. امسال عید نوروز مصادف شده با ایام اعتکاف در خانه خدا که بیانگر این حقیقت است که نیایش مقدمه‌ای است برای رویش؛ اگر در نوروز طبیعت، مخلوقات الهی رویش را تجربه می‌کنند؛ انسان معتکف در اعتکاف با توبه و استغفار تولدی دوباره می‌یابد و با انس به خدا رویش و شکوفایی را تجربه می‌کنند.

 

از یکی از دختران جوان به نام نسرین نجفی می پرسم چه شد که به مراسم اعتکاف آمد؟ او جواب می‌دهد: ما به این مراسم دعوت شده ‌ایم وگرنه هزاران نفر در این شهر حضور دارند که امروز جایشان در مساجد خالی است ولی ما برای شرکت در این مراسم معنوی انتخاب شده‌ایم و این بزرگترین توفیق زندگیم در لحظه تحویل سال نو است.

 

او ادامه می‌دهد: من در این مراسم به نوعی احساس بزرگی دست یافتم؛ خود را در اوج بندگی می بینم، این بندگی به من احساس آزادی از غیر خدا را می دهد.

 

نسرین می‌گوید: انسان وقتی در مسجد می‌نشیند خسته از یک سال گناه و دوری از خدا و فراموشی آخرت، نور امیدی در دلش روشن می‌شود که خدا دوستم دارد که اجازه داده بیاییم تا در این مکان مقدس با پشیمانی فریاد بزنم « الهی العفو الهی العفو».

 

 

این عید نوروز برایشان حال و هوای دیگری دارد. هرسال شاید این موقع در حال دید و بازدید از اقوام و خویشان یا در سفر و گردش بودند اما اکنون در نوروز علوی يکی در گوشه ای از مسجد در حال رکوع است و ديگر در حال سجود و نيايش عاشقانه با معشوق و محبوب و معبود، يکی دل را با خالق هستی به وسيله اشک گره زده و زمزمه «یا من ارجو لکل خیر...» دارد. یکی قرآن می‌خواند و در حال اعتراف در پیشگاه خالق و حسابرسی نفس خود، گویی قیامت برپا شد و هر کس به اعمال خود مشغول است.
 

   

مهدیه زنگویی یکی دیگر از معتکفان این مسجد می‌گوید: وصف این مراسم را از برخی دوستانم که سال قبل در مراسم شرکت کرده بودند، شنیده بودم ولی شنیدن کی بود مانند دیدن!

 

این نوجوان برای اولین بار است که در مراسم اعتکاف حاضر شده ولی شور و نشاطی در این مراسم به او دست داده که حاضر است سالهای دیگر نیز در اعتکاف شرکت کند.

 

زنگویی که مهمانی خدا را بر بودن در کنار خانواده و لحظه سال تحویل ترجیح داده، می‌افزاید: مگر چندبار از این موقعیت‌ها در زندگی انسان پیش می‌آید که با خدای خودمان تنها راز و نیاز کنیم. اینجا برای اولین بار خواندن نماز شب  را تجربه می کنم و برایم بسیار جذابه و تحولی در وجودم ایجاد کرده که تا به حال به آن دچار نشده‌ام.

                                               

 

  

 

فقط خداست که می­ داند با بنده­ای که از همه چیزش و از خودش گذشته و به خدا پیوسته، چه کند. برای چنین کسی اجری نمی­شود گفت؛ اجری که خداوند برای حامیان بارگاهش مقدّر فرموده، اجری مافوق احساس است که نمی­شود آن را ارزیابی کرد. امام صادق علیه السلام فرمود: «کسی که ایام البیض از ماه رجب را روزه بگیرد، خداوند به ازای هر روز، ثواب روزه داری و شب زنده داری یک سال را برای او بنویسد، و در روز قیامت، در جایگاه ایمن شدگان از آتش دوزخ خواهد ایستاد».

 

حضور در کنار جوانان در مراسم اعتکاف،‌ افتخاری است که خوشبختانه نصیب او هم شده است و از آنجا که هرکسی شیرینی اعتکاف را چشیده باشد ازآن دست نمی‌کشد، امسال هم معتکف شده است. فاطمه حیدری، مادری 63 ساله که تجربه چهارسال شرکت در این مراسم معنوی را دارد، می‌گوید: اعتکاف قطعا برای خودسازی انسان‌ها و کسانی که در خواب غفلت هستند، مفید است و این سه روز انس با خدا و فارغ شدن از مسائل مادی و دنیوی، مقدمه‌ای است برای رمضان و مهمانی خدا.

 

معتقد است اعتکاف، معراجی برای همه انسان‌های زمینی است که غرق ناپاکی و آلودگی هستند و این فرصت ناب را خداوند برای رشد و ارتقای معنوی آنان فراهم آورده است. خوشبختانه این تغییرات روحی برای افرادی هم که معتکف می‌شوند، قابل لمس است و بعد از یک بار شرکت، همیشه پیگیر این قضیه هستند که در اعتکاف بعدی هم شرکت کنند.

 

وی می‌افزاید: نکته‌ای که در مراسم اعتکاف دیده‌ام، انس و آشنایی بیشتر مردم بخصوص جوانان با مسجد است و اگر این سنت حسنه عمومیت یابد، تاثیر زیادی هم در پیوند مردم با مساجد شهر دارد.

 

«اعتکاف» تمرینی برای ترجیح خواست خدا بر خواست نفس

حجت الاسلام « علی اکبر تقی زاده» کارشناس مذهبی و مبلغ اعزامی از مشهد در جمع معتکفان می‌گوید: در عید نوروز و آغاز فصل بهار تحول و نشاط در طبیعت به وجود می آید و ما نیز باید متحول شویم و با انجام عبادت و اطاعت رضایت خداوند را جلب کنیم.


 

وی با اشاره به اینکه انسان با شرکت در اعتکاف از خداوند حرف شنوی می کند و خواست خداوند را بر خواست دلشان ترجیح می دهند، می افزاید: تمام زندگی این است که حرف خداوند را بر حرف دل و مردم ترجیح دهیم.حجت الاسلام تقی زاده با بیان اینکه اعتکاف به ما این درس می آموزد که باید تنها حرف خداوند بر زندگی ما حاکم باشد، تاکید می‌کند: در اعتکاف باید مانند حج دستور شنیدن را تمرین کنیم چرا که ما «عبد» و خداوند «رب» است.

 

 

یکی از زیباترین اتفاق‌هایی که در ماه رجب می افتد، فرشته ای است که دائماً ندا می دهد «این الرجبیون؟» خداوند در ماه رجب شعاعش را بیشتر به سمت پایین کشیده است. این فیض برای همه است، اما هرکسی که ادراکش بیشتر است، مهیاتر است.

 

معتکفان شاید جزو گروهى باشند که وقتی روز قیامت سروشى از درون عرش ندا مى دهد: اهل رجب کجا هستند؟ برمى خیزند و چهره شان براى مردم محشر مى درخشد، بر سرشان تاج پادشاهى پر از مروارید و یاقوت است، همراه هر یک از ایشان هزار فرشته از سوى راست و هزار فرشته از سوى چپ ایستاده اند و به او مى گویند: اى بنده خدا! کرامت خداوند عزّ و عجلّ بر تو گوارا باد!

 

از عرش هم ندا مى آید: اى بندگان و کنیزان من!  به عزت و جلالم سوگند جایگاه شما را گرامى و عطاى شما را بسیار فراوان قرار مى دهم و غرفه هایى از بهشت به شما ارزانى مى کنم که از زیر آن جوى ها جارى است و جاودانه در آن خواهید بود و پاداش عمل کنندگان چه نیکوست، شما براى من در ماهى روزه مستحبى گرفتید که حرمت آن ماه را بزرگ و حق آن را واجب کرده ام. اى فرشتگان من! این بندگان و کنیزکان مرا به بهشت درآورید.

 

سپس امام صادق صلوات الله علیه فرمود: این پاداش کسى است که چیزى از ماه رجب را روزه بگیرد، هر چند یک روز از اول یا وسط یا آخر آن ماه باشد.

 

 

گزارش: زهرا مهرور

 

 

پایان پیام/375

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین:

قرائت زیارت اربعین در بقاع متبرکه/ طرح «هر خانه یک حسینیه» عملیاتی می‌شود

حجت الاسلام احمدی از برگزاری مراسم قرائت زیارت اربعین با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بقاع متبرکه سراسر کشور خبر داد.

اخبار برگزیده شبستان